Ana Sayfa Haberler Motorda Bağımsızlıktan Taviz Yok

Motorda Bağımsızlıktan Taviz Yok

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye, motorda “millilik ve bağımsızlık” hedefinden taviz vermeden stratejik adımlar atmayı sürdürüyor. Bu hedef doğrultusunda, Türkiye’nin “Milli Muharip Uçak (MMU) Özgün Motor Geliştirme Programı” kapsamındaki çok önemli bir kilometre taşı daha geçildi. Konuya ilişkin olarak Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TRMotor firması arasındaki çerçeve anlaşması, 8 Kasım’da, SSB’de düzenlenen; “Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi İmza Töreni” esnasında imzalandı. Tahmini 10 yıllık bir süreci kapsayacak çalışmalar için, yabancı firmalara kapılar kapatılmadı; ancak bu konudaki kırmızı çizgi, motorun tüm fikri mülkiyet haklarının Türkiye’ye ait olması şeklinde belirlendi.

  

 

Törende, MMU için geliştirilecek özgün motorun konsept çizimleri de paylaşıldı.

 

Türk Hava Kuvvetlerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için başlatılan MMU projesine ilişkin ana sözleşme, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında, 5 Ağustos 2016 tarihinde imzalandı. Projenin, Türkiye açısından belki de en zorlu boyutu, uçağın motorunun da milli imkânlarla üretilmesinin ve tüm fikri mülkiyet haklarının Türkiye’ye ait olmasının talep edilmesi. Bu zorlu gereksinimleri karşılamak üzere, 2017 yılının Nisan ayında kuruluş çalışmaları tamamlanan TRMotor firması, yaklaşık 8 ay önce, faaliyetlerine başladı. Bu süreçte, SSB’de düzenlenen “Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi İmza Töreni” ile önemli bir kilometre taşı daha geride kaldı ve TRMotor, MMU’ya güç verecek motoru geliştirmekle görevlendirildi.

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Tören, SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Yakup Ertaş’ın, Özgün Motor Geliştirme Programı hakkında sunumu ile başladı. TRMotor Genel Müdürü Osman Dur’un, proje ile ilgili kararlılıklarını ifade ettiği kısa konuşmasının ardından, son konuşmayı, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir gerçekleştirdi.

Özgün Motorda Kırmızı Çizgiler

Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin çeşitli platformlarda kullanılacak motorların özgün olarak geliştirilmesi konusunda, çok yönlü projeler yürüttüğünü hatırlattı. Amaç ve hedeflerinin, MMU’da nihai olarak yerli motor kullanılması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demir, motorun hiçbir yabancı ülke kısıtlamasına tabi olmaması gerektiğinin altını çizdi: “Tüm teknolojik unsurlara tamamen hâkim olabilmeliyiz. Milli olarak geliştirilmeli, fikri mülkiyet hakları tamamen devletimize ait ve tamamen Türkiye’nin inhisarında (tekelinde) olmalı ve uygulanmalı.” Projenin çok kısa sürede bitmeyeceğini de ifade eden Prof. Dr. Demir; “Malumunuz bu konulara çok yeni başladık ve önümüzdeki mesafe oldukça fazla. 10 yıla kadar bir süreden bahsediyoruz özgün geliştirme için.” diye konuştu.

 

 

 

Kapımız Kapalı Değil; Ancak…

Prof. Dr. Demir, konuya ilişkin olarak kamuoyunda tartışılan çeşitli hususlara da açıklık getirdi. Bazı yabancı motor şirketlerinin, çalışmalara destek olma yönünde önerileri olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: “Tabii ki özgün, tamamen yerli bir motorun geliştirilmesi sürecinin uzunluğu göz önünde bulundurularak şu anda önümüzde bulunan, çeşitli motor üreticilerinin bu konuda destek olmak üzere yaptıkları teklifler de incelenmekte; ama bu konuda biz az önce belirttiğim ana kırmızı çizgilerimizi, hedeflerimizi net olarak ortaya koyduk. Tabii bu çalışmamız sırasında, ana ürün olarak bize destek olmak üzere bazı çalışmalar ve iş birlikleri olursa buna da kapıyı kapatmış değiliz. Bunlar da ayrı bir kalem olarak konuşulup, görüşülmeye devam ediliyor.”

 

Özgün Motora Yolculuk Başladı

Konuşmaların ardından, MMU Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve TRMotor Genel Müdürü Osman Dur tarafından imzalandı.

   

 

 2,039 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.