Ana Sayfa Manşet 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, Karar Vericilerle Çözüm Üretenleri Bir Araya Getirdi

3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, Karar Vericilerle Çözüm Üretenleri Bir Araya Getirdi

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com

Ümit BAYRAKTAR/ ubayraktar@savunmahaber.com

K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nin (Military Radar + Border Security / MRBS) 3.sü, 5-6 Ekim tarihlerinde, Ankara’da gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de ziyaret ettiği ve stantların neredeyse tamamını incelediği etkinlik, katılımcı firmalarla karar vericileri bir araya getirdi.

İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından hayata geçirilen MRBS, 2.sinin düzenlendiği 2019 yılının ardından büyümesini bu yıl da sürdürdü. Bu yılki etkinlikte stant açan firma sayısı 71’e; ziyaretçi sayısı ise 1.476’ya ulaştı. İlk iki etkinlik bir otelde düzenlenirken MRBS’21, hem artan alan ihtiyacını karşılamak için hem de üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları doğrultusunda, Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Grafik 1. MRBS etkinliklerinin, katılımcı firma sayısı ve ziyaretçi sayısına göre gelişimi (* Ziyaretçi sayısı, ölçeklendirmek amacıyla 10’a bölünmüştür.)

Grafik 1. MRBS etkinliklerinin, katılımcı firma sayısı ve ziyaretçi sayısına göre gelişimi (* Ziyaretçi sayısı, ölçeklendirmek amacıyla 10’a bölünmüştür.)

Etkinliğe, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir’in de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkili de katıldı. Ayrıca, Ankara’da görev yapan askeri ataşeler de MRBS’21’in ziyaretçileri arasında yer aldı. Etkinliği, Türk katılımcıların yanı sıra; ABD, Avusturya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Burundi, Danimarka, Endonezya, Filistin, Fransa, Güney Sudan, İspanya, Japonya, Kazakistan, KKTC, Kongo, Kosova, Pakistan, Sırbistan, Sri Lanka, Ukrayna ve Ürdün’den yetkililer ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Sektörün Gündemindeki Konular Oturumlarda Ele Alındı

MRBS’21 kapsamında, konu uzmanlarının sunumlar yaptığı 7 tane de oturum düzenlendi. Bu oturumların başlıkları şöyle sıralandı:

  • Anti-Drone Radar Sistemleri
  • Terör ve Hudut Güvenliği
  • Dijital Denizcilik ve Haberleşme
  • Türkiye Cumhuriyeti’nin Teknolojik Entegre Sınır Yönetimi ve Gözetleme Sistemleri
  • Sınır Güvenliği Özel Teknolojileri
  • Sahil Net Projesi
  • Sınır Güvenliğinde Asimetrik Tehditlere Karşı Yenilikçi Teknolojiler

Zirve, Katkı Sunacak ve Yol Gösterici Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etkinliğe gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye, tarih boyunca medeniyetlerin kavşağında yer almış, üç kıtayı birleştiren jeostratejik konumuyla küresel hegemonya peşinde koşan devletlerin her zaman ilgisini çekmiş bir ülkedir. Bugün de dünya siyaseti ülkemizin merkezinde bulunduğu coğrafyada şekillenmektedir. İstikrarsızlıkların ve çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bir bölgede Türkiye, iç barışı, ekonomik gücü ve üstün askeri kabiliyetleriyle göz doldurmaktadır. Dış politikasında “Yurtta sulh, dünyada sulh” prensibiyle hareket eden ülkemiz, dostları ve komşuları için en güvenilir ortaklardan biridir. Bu başarıda ülkemizin, bölgemizdeki mevcut sınırların korunmasına gösterdiği hassasiyetin yanı sıra hudut güvenliğine verdiği önemin de büyük payı vardır. Her vesileyle ifade ettiğimiz gibi; bizim hiç kimsenin, hiçbir ülkenin toprağında veya egemenliğinde gözümüz yoktur ve olmamıştır. Gerek içeride attığımız adımların, gerekse yurt dışında gerçekleştirdiğimiz askeri operasyonların yegâne amacı, sınırlarımızın güvenliğini garantiye alarak, böylece vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamaktır. Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde yürüttüğümüz terörle mücadele operasyonları da bu gayeye hizmet etmektedir. Savunma sanayiinde geliştirdiğimiz yeni teçhizatla ülkemizi her alanda olduğu gibi sınırlarının güvenliğini tahkim etme konusunda da farklı bir yere taşıyoruz. Düzensiz göçün ve terörist sızmalarının engellenmesi başta olmak üzere sınır güvenliğimize yönelik tehditlerle mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Bu sene yerli-yabancı geniş bir katılımla üçüncüsü düzenlenen zirvenizin bu hususta güvenlik birimlerimize katkı sunacağına ve yol gösterici olacağına inanıyorum.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, etkinliği, ikinci gününde ziyaret ederek firma stantlarında incelemelerde bulundu. Bakan Varank, SSB standını da ziyaret etti.

Sektör, Türkiye’nin Milli Güç Unsurlarından Biri

Önceki MRBS etkinliklerine de katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yılki etkinliği, ilk gün öğleden sonra ziyaret etti. MRBS’21’i, önceki etkinliğe göre birkaç adım daha ilerde gördüğünü ifade eden Bakan Soylu, şunları söyledi: “[MRBS] Bizim için de çok öğretici oluyor. Sahada sadece meselenin sonuçlarını takip eden bir anlayışın sahibi değiliz. Sahada ya da burada [gözlemlediğimiz] her bir gelişmeyi; sınırdan göçe kadar, bir afet meselesinden güvenliğe kadar, trafiğe kadar, şehir içi kullanıma kadar, her birini kendi zihnimizde simüle etmeye çalışıyoruz. Bir taraftan sizler kendinize ait yetenekleri ve kapasiteleri geliştirirken biz de bu kapasiteleri alternatif olarak nerede değerlendirebileceğimizin arayışı içindeyiz.”

Bakan Soylu, sektör firmalarına yönelik önemli mesajlar da verdi: “Sizi ticari bir kuruluş olarak görüyor değiliz. Bunun altını çizmek isterim. Siz bizim milli gücümüzsünüz… Uluslararası alanda karşı karşıya kaldığımız bazı kısıtları da sizlerin yetenekleriniz ve kapasiteniz sayesinde aşıyoruz. Bu açıdan şükranlarımızı da ifade etmek istiyoruz. Sizin, bizim kuruluşlarımızla, Jandarma Genel Komutanlığından İller İdaresi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve AFAD’a kadar tüm kuruluşlarımızla entegre bir şekilde çalışmanız, bizim temel beklentimizdir. Kullanmak istediğiniz, denemek istediğiniz, tecrübe etmek istediğiniz her noktaya açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Aynı zamanda yerlilik ve millik açısından da sizin ve üretiminiz açısında pozitif bir ayrımcılığa ihtiyaç olduğunu ve konuya böyle baktığımızı da ifade ediyorum.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Maliyet Vurgusu

Bakan Soylu, maliyet konusuna da değindi: “Ürünlerimizin ilk maliyetini yüksek tutmamalıyız. Rekabeti aşabilmemiz ve sahamızı genişletebilmemiz için maliyetleri aşağıya çekmemiz gerekiyor. [Ürünleriniz] Az [miktarlarda] kullanırken ilk yatırım ve üretim maliyetlerinin yüksek tutulmasını doğal olarak kabul edebiliriz. Ama ürünlerinizin birçok alanda yaygınlaştığını görüyoruz. Bu şartlarda maliyetleri aşağıya çekmenin, yaygınlaşma ve ürünlerin dış dünyada rekabet edebilmesi için de faydalı olacağını düşünüyoruz.”

Bakan Soylu, konuşmasının sonunda, sektöre hizmete hazır olduklarının altını çizdi: “Emrinize amadeyiz. Siz ne kadar iyi yaparsanız memleketimiz o kadar güçlenir. Siz ne kadar iyi yaparsanız gelecek nesillerimiz ve gençlerimiz, mesleğinizi bir cazibe merkezi olarak görürler ve buraya daha fazla ilgi duyarlar. Siz ne kadar iyi yaparsanız dışa bağımlılığımız azalır. Siz ne kadar iyi yaparsanız bunların hepsi bir ihraç kalemi olarak ülkemizi daha fazla güçlendirir ve en nihayetinde toplamda milletimizin özgüvenini arttırır.”

MÜSİAD Başkanvekili Gökhan Yetkin

Yatırım için Büyük İmkânlar Tanınıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, etkinliği ikinci gününde ziyaret ederek firma stantlarında incelemelerde bulundu. Ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son dönemde savunma sanayisi teknolojileri alanında büyük başarılar yakaladığına dikkat çeken Bakan Varank, yurt dışından milli ürünlere gösterilen ilginin arttığını dile getirdi. Bakan Varank, sektörün birbirini tanıması ve yatırım yapmak isteyen firmaların buluşmaları için bu tip fuarların önemli olduğunun altını çizdi. Ziyaret ettiği firmaların çoğunun fabrikalarını da gezdiğini, firmaların günden güne gelişmesinin sevindirici olduğunu da sözlerine ekledi.

Sektörün ne kadar hızlı ve dinamik olduğunu fuarda görebildiklerini anlatan Bakan Varank, “Savunma sanayisi alanlarında Türkiye’de yatırım açısından büyük imkânlar var. Yerli ya da yabancı ayırmıyoruz. Türkiye’de yatırım yapmak isteyen herkesi ülkemize davet ediyoruz.” diye konuştu.

MÜSİAD Savunma Sanayii Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş

Sektörün Önünde İhracat Fırsatları Var

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuşmasında, sektörün önünde yer alan iş potansiyeline vurgu yaptı. IDEF’21 sırasında çok sayıda yabancı katılımcının sınır güvenliği ve kritik tesis koruması konularında ihtiyaçlarını belirttiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demir, sektöre yönelik tavsiyelerini şöyle ifade etti: “Hem ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermek hem de ihracat fırsatlarını arttırmak için entegre paket anahtar çözümler çok önemli. Bu konuda tavsiyemiz, şirketlerimizin bir araya gelmeleri, çeşitli çözümleri entegre şekilde sunmaları ve bu çözümleri bir çatı altında ihtiyaç sahibi ülkelere önermeleridir. Gördüğümüz kadarı ile ihtiyaç sahibi ülkeler, çözümleri teker teker kendileri oluşturma konusunda çok yetkin değiller. Bütün unsurları düşünülmüş, hazırlanmış ve alanda gösterimi yapılabilecek entegre çözümleri hazırladığımız takdirde hem sınır güvenliği hem de kritik tesis güvenliği konusunda dünyada çok önemli bir oyuncu olabiliriz.”

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz

Prof. Dr. Demir, SSB Sanayileşme Daire Başkanlığının hazırladığı öncelikli yatırım alanları listesinin de yatırımcılara yol gösterebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Demir, kullanıcı makamların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda çalışmalara devam ettiklerini belirterek, bazı projelerden örnekler de verdi: “Sınır Güvenlik Sistemi Projemiz KAYI ile hudut karakollarımızda 7/24 sınır hattının izlenmesi, kontrolü ve verilerin kayıt altına alınmasına yönelik sensör sistemlerinin kurulumu ve entegrasyonu ile ilgili altyapıların hazırlanmasını sağlıyoruz. Projemiz kapsamında kameralar, kara gözetleme radarları, kablo güdümlü balon sistemi, karadan geniş alan gözetleme sistemi ve fiber optik akustik sensör başta olmak üzere birçok alt sistem entegre olarak kullanılıyor. Bu sayede kesintisiz güvenlik çözümü sağlanıyor. Sahil şeridimizin güvenliği için büyük önem arz eden Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi’nin geliştirme faaliyetlerinde de son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Bu yıl içerisinde de yeni Sahil Gözetleme İstasyonlarının devreye alınması ve yeni işlevlerin hizmete açılması ile kapsamının genişletilmesini hedefliyoruz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili de etkinliğe katıldı.

MÜSİAD’ın Sektöre Desteği Devam Edecek

Açılış töreninde bir konuşma yapan MÜSİAD Başkanvekili Gökhan Yetkin, MÜSİAD’ın sektöre verdiği desteğin devam edeceğini söyledi: “Savunma sanayisi, bu ülkenin insanına, özlediği bir başarı öyküsü olmuştur. Başardıkları milletimizin kendine güvenini arttırmıştır. Savunma sanayimizdeki ilerleyiş bir çarpan etkisiyle birçok sanayi koluna da pozitif yönde ivme verdi. Savunma sanayisi ileri teknoloji ve mühendislik kabiliyetleriyle sanayimizin diğer alanları için bir okul oldu.

Yerli ve milli üretim, hem ekonomik açıdan ülkemizi güçlü kılacak hem de diplomasi masasında en önemli kozlarımızdan biri olacaktır. MÜSİAD ailesi olarak, 100’e yakın savunma sanayisine hizmet veren üyemizle, bu çalışmaların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni yönetim dönemimizde, ülkemizdeki yüksek teknoloji şirketlerine yatırımları arttırarak devam ettirmek ve bu sektörle ilgili daha da özel bir stratejik yaklaşım geliştirmek istiyoruz.”

Sektör Genç Girişimcileri Daha Çok Çekebilmeli

Türk savunma ve havacılık sanayisinin uluslararası arenada, askeri radar ve sınır güvenliği pazarında dikkat çekici bir oyuncu haline geldiğini ifade eden MÜSİAD Savunma Sanayii Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş, konuşmasında, sektörün geleceğine dair bir tespit yaptı: “Burada şunu da vurgulamak isterim. Savunma ve havacılık sanayisinin, özellikle genç girişimcileri kendisine daha çok çekebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun en güzel örneği, geçen ay icra edilen Teknofest’tir. Savunma ve havacılık sanayisi, herkesin talip olabileceği; kendine has yükümlülüklerine kolaylıkla uyum sağlanabilen, diğer yandan mesleki tatmini yüksek bir sektördür. Umarız ki gelecek etkinliklerimizde, girişimci gençlerimizi daha sık görme fırsatını yakalarız.

Ankara’da görev yapan askeri ataşeler, MRBS’21’i yakından takip etti.

Altunbaş, MRBS ile ilgili değerlendirmelerini de şöyle aktardı: “Savunma ve havacılık sanayisi firmaları, akademisyenler, teknoloji uzmanları ve askeri denetim ve sınır kontrolü uzmanları ile gerek ülkemizin gerekse diğer ülkelerin silahlı kuvvetlerinde, jandarma ve polis teşkilatında görevli karar vericilerini bir araya getiren bu platform, aynı zamanda bu önemli meseleye kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. Öncelikle kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için geliştirdiğimiz teknoloji ve çözümler, dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelik ve potansiyeldedir. Bu platform sayesinde, bu potansiyeli uluslararası arenada gösterme fırsatını da yakaladığımızı, bugün burada çok daha net olarak görüyoruz. Uluslararası kimliği bu yıl daha da güçlenen zirvenin ihracatımızı artıracağı, ülkemiz ekonomisine de büyük katkı sağlayacağı; aynı zamanda dost ve müttefik ülkelere de katma değer sağlayacağı aşikârdır.”

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

Yeni Fuar Alanı ile IDEF Ankara’ya Gelmeli

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ise konuşmasında, Ankara’nın sektördeki konumuna vurgu yaptı: “Türkiye’deki savunma ve havacılık sanayii firmalarının yaklaşık yüzde 80’i Ankara’dadır. Bugün Ankara’mız, savunma sanayimizin merkezi olmasının hakkını vermekte, ülkemizin savunması ve sınır güvenliğinin sağlanması için üstün teknolojik ürünlerin üretildiği bir üs olarak, aynı zamanda ülke ekonomisine, ihracatımıza ve istihdama katkı sağlamaktadır.

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir.

Ankara, Havacılık ve Uzay Organize Sanayi Bölgesi’nin de açılması ile birlikte savunma sanayisinde yüksek teknolojili yerli ve milli üretimin merkezi olma hedefini daha da kuvvetlendirecektir.

Bugün MÜSİAD üyesi birçok firmamız, savunma sanayisi sektöründe büyük ölçekli yatırımlar yapmakta, yerli ve milli üretim için ellerini değil gövdelerini taşın altına koymaktadır.

Sanayi iş birliği projeleri ile Ankara’nın savunma sanayisindeki gücünü arttırabilir, yüksek teknolojili katma değeri yüksek ürünleri yerli ve milli olarak Ankara’da üretebiliriz. MÜSİAD olarak buna her zaman hazırız.

Ancak savunma sanayisinin yaklaşık yüzde 80’ni barındıran Ankara’nın yeni fuar alanına kavuşmasıyla beraber IDEF’in de tekrar Ankara’ya gelmesi konusundaki isteğimizi bir kez daha huzurlarınızda vurgulamak ve ifade etmek isterim.”

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere.

MSI Dergisi, Etkinliği Yakından Takip Etti

MÜSİAD Ankara, önceki yıllarda gerçekleştirilen etkinliklerde olduğu gibi MRBS’21’in sonunda bir rapor yayınlayacak. Biz de MSI Dergisi olarak yakından takip ettiğimiz etkinlikle ilgili geniş bir özel dosya hazırladık. MÜSİAD Savunma Sanayii Sektör Kurulu Başkanı Fatih Altunbaş ile yaptığımız söyleşiyi ve etkinliğin öne çıkan gelişmelerini kapsayan bu özel dosyayı, sizlerin ilgisine sunuyoruz.

 832 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.