Ana Sayfa Haberler AC Tasarım ve OPTOKON, Distribütörlük ve Ortak Üretim Anlaşmaları İmzaladı

AC Tasarım ve OPTOKON, Distribütörlük ve Ortak Üretim Anlaşmaları İmzaladı

AC Tasarım A.Ş. ile Çek Cumhuriyeti merkezli OPTOKON AS , bir taraftan Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılamak diğer taraftan da sektörün ihracatını arttırmak için iş birliği yapıyor. Taraflar arasındaki iş birliğini başlatan 2 anlaşma, 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nin ilk günü imzalandı.

İlk anlaşma, OPTOKON’un, Çek Cumhuriyeti’nde ve firmanın grup tesisleri ve ofislerinin bulunduğu diğer 5 ülkede, AC Tasarım’ın distribütörü olmasını ve AC Tasarım ürünlerinin satışını üstlenmesini konu alıyor. AC Tasarım, bu anlaşma ile ürünlerine yurtdışı pazarlarda daha hızlı ulaşılmasını amaçlıyor.

AC Tasarım’ın yerli olarak ürettiği ve yurt dışı bağımlılığına son verdiği çeşitli ürünler, ASELSAN başta olmak üzere Roketsan, Otokar, BMC, FNSS, TÜBİTAK SAGE ve Nurol Makina gibi çok sayıda ana yüklenici tarafından birçok projede kullanılıyor. Firma ayrıca DIGI-KEY, WIREMASTERS ve TTI-RayQ gibi global distribütörlerde ürünleri yer alan ilk ve tek Türk üretici ve marka olarak da dikkat çekiyor.

Yapılan ikinci anlaşma ise ”yüksek teknoloji ve dayanıma sahip fiber optik kabloların” iki firma tarafından Türkiye’de ortak üretimini konu alıyor. OPTOKON, bu anlaşma çerçevesinde Türkiye’de yeni bir üretim tesisi yatırımı yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde üretim tesisleri olan OPTOKON, 2020 yılından beri Cisco’nun Seçilmiş Sertifikalı İş Ortağı ve Cisco Çözüm Teknoloji Entegratörü olan bir firma. OPTOKON’un CEO’su Jiří Štefl, AC Tasarım ile iş birliklerinin, her iki şirketin inovasyon odaklı programları doğrultusunda şekillendirildiğini belirtti. Jiri Stefl, “AC Tasarım gibi teknik açıdan gelişmiş bir şirketle yapılan bu ortaklık, OPTOKON için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. AC Tasarım’ın elektromanyetik alan koruma çözümlerinin, Türkiye pazarındaki yüksek deneyiminin ve teknolojik bilgisinin bizleri bu alanda ideal birer iş ortağı haline getirdiğinden eminim” dedi. AC Tasarım Yönetim Kurulu Üyeleri Arda Öngören ve Cihangir Gültaşlı da yapılan anlaşmaların; uzun vadeli, verimli ve yenilikçi bir iş ortaklığı modelini içerdiğini, yeni yatırımların ve istihdamın önünü açacak önemli gelişmeler olduğunu vurguladılar.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.