Ana Sayfa Manşet MRTP24/U ve MRTP12, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Envanterinde

MRTP24/U ve MRTP12, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Envanterinde

Yonca-Onuk Tersanesi tarafından tasarlanan ve inşa edilen MRTP24/U Yeni SAT Botları ve MRTP12 Süratli Devriye Botları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına (Dz.K.K.lığı) teslim edilmiş; ancak bunlarla ilgili bir tören gerçekleştirilmemişti. 23 Ağustos’ta, İstanbul’da, DESAN Tersanesi’nde gerçekleştirilen Yeni Deniz Sistemlerinin Teslim Töreni, aynı zamanda bu botlar için de bir teslimat töreni oldu.

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Yılmaztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bot maketi hediye etti.

Yonca-Onuk Tersanesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, iki adet MRTP24/U Yeni SAT Botu ve 8 adet MRTP12 Süratli Devriye Botu teslim etti.

26,3 m boyunda olan MRTP24/U’lar, 5 kişilik mürettebat tarafından kullanılıyor. Botlar, 16 SAT komandosunu ve bunları kıyıya çıkartacak iki adet botu taşıyabiliyor. Üzerinde bulunan, ASELSAN üretimi 25 mm stabilize taret ve Kale üretimi 40 mm bombaatar ile SAT komandolarına ateş desteği sağlayabiliyor. Düşük bir radar izine sahip olacak şekilde tasarlanan botlar, 54 knot sürate ulaşabiliyorlar. Bu botların seyir siası ise 500 deniz mili (nm).

MRTP24/U’ların bir diğer önemli özelliği de SAT’lardan gelen görüntülerin izlenebilmesini ve aktarılabilmesini sağlayan sistemlere sahip olmaları.

26,3 m boyunda olan MRTP24/U’lar, 5 kişilik mürettebat tarafından kullanılıyor.

MRTP12’ler ise 12,65 m uzunluğunda ve 4 kişilik mürettebat tarafından kullanılıyor. 45 knot azami sürate ulaşabilen bu botlar, 150 nm seyir siasına sahip. Üs ve limanların korunması için kullanılacak bu botlarda, yine ASELSAN üretimi, 12,7 mm stabilize taret bulunuyor. Ayrıca botların dümenevi ve camları, balistik korumaya sahip.

Alanında Öncü Bir Teknoloji Lideri

Törende bir konuşma yapan Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Yılmaztürk, şunları söyledi: “Gurur duyduğumuz ve başarıya kendini adamış uzman ekibimizle kendi konseptimizi yaratıyoruz. Kendi teknolojimizi geliştiriyoruz. Ve daima mükemmeli arıyoruz… 9 ülkede, 11 organizasyon tarafından kullanılan 160’tan fazla son teknoloji süratli botumuz ile Yonca-Onuk ortaklığı, alanında öncü bir teknoloji lideridir.”

MRTP12’ler 12,65 m uzunluğunda ve 4 kişilik mürettebat tarafından kullanılıyor.

Yılmaztürk, botlarla ilgili bilgi verirken, MRTP24/U’ların, Ege Denizi’ni, doğu-batı hattında, 1,5 saatte kat edebilecek kabiliyette olduğunu da vurguladı.

Törenin sonunda, anı objelerinin takdimi sırasında söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yonca-Onuk, bu eserleri ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada ülkemize büyük itibar kazandırıyor.” dedi ve Yılmaztürk’e teşekkür etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.