Ana Sayfa Haberler Gerçek Hedefe İlk Kez Atılan AKYA Torpidosundan Tam İsabet

Gerçek Hedefe İlk Kez Atılan AKYA Torpidosundan Tam İsabet

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), AKYA Yeni Nesil Ağır Sınıf Torpido’nun atış testiyle ilgili 22 Mart’ta, resmi internet sitesinden bir duyuru yaptı. Buna göre Marmara Denizi’nde AKYA eğitim torpidosuyla ilk kez gerçek bir hedefe atış gerçekleştirildi ve TCG PREVEZE (S-353) denizaltısından yapılan atış başarılı oldu.

Milli Savunma Bakan Hulusi Akar, testi yerinde izlemek amacıyla beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Donanma Komutanlığına gitti. Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar daha sonra “Derinliklerin Efsanesi” parolasıyla görev yapan TCG PREVEZE denizaltısına geçti. Ardından TCG PREVEZE limandan ayrıldı. Bir süre satıhta seyir gerçekleştiren denizaltı, eğitim sahasına yaklaşırken dalışa geçti. Marmara Denizi İzmit Körfezi’ndeki Denizaltı Eğitim Sahası’na girişin ardından hazırlıklar yapıldı ve Bakan Akar, AKYA’nın atışı için düğmeye bastı. MÜREN sistemi kullanılarak yapılan testte, AKYA başarıyla isabet sağladı.

IDEF’21 sırasında, Roketsan standında sergilenen AKYA.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.