Ana Sayfa Haberler A400M’lerin FASBAT’ı, Kayseri’de Açılan Yeni Tesiste Yapılacak

A400M’lerin FASBAT’ı, Kayseri’de Açılan Yeni Tesiste Yapılacak

Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde inşa edilen A400M FASBAT Uçak Bakım Tesisleri’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katıldığı bir törenle 8 Temmuz’da yapıldı. Aynı etkinlikte, retrofiti yapılan ilk A400M uçağının teslimi ve Stratejik İş Birliği Anlaşmaları Sertifika Töreni de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, etkinlikte yaptığı konuşmada, bu önemli projeyle, A400M büyüklüğünde iki uçağın aynı anda bakımı ve yenileştirmesinin yapılabileceği bir tesisi Türkiye’ye kazandırdıklarını belirterek şunları ekledi: “ASFAT ile Airbus arasında imzalanan sözleşme ile A400M uçağının yenileme işlemlerinin 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılması sayesinde, yılda 125 milyon liranın ülkemizde kalması sağlanmıştır. Yine bu sözleşme kapsamında, Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, dünyada Airbus tesisleri dışında ilk ve tek bakım, yenileme, onarım merkezi hâline gelmiştir. Türkiye, bu konuda tüm dünyaya hizmet verebilecek ve kazandığı yeteneklerin ihracını da yapabilecektir.”

Söz konusu tesis, AFSAT ile Airbus arasında, 2019 yılında imzalanan bir sözleşme kapsamında inşa edildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.