Ana Sayfa Haberler ASFAT Ana Yükleniciliğinde Üretilen 100 Adet HGK-82 Hassas Güdüm Kiti, TSK’ya Teslim Edildi

ASFAT Ana Yükleniciliğinde Üretilen 100 Adet HGK-82 Hassas Güdüm Kiti, TSK’ya Teslim Edildi

ASFAT ana yükleniciliğinde üretilen 100 adet HGK-82 hassas güdüm kiti, 24 Haziran’da düzenlenen bir törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edildi. 3’üncü Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleştirilen törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının gücünü perçinleyecek Milli Ramjet Motorlu Hava-Hava Füzesi Gökhan’ın ve devam eden diğer yerli ve milli projelerin sonuçlanmasını heyecanla beklediklerini dile getirdi ve şunları ekledi: “Tüm bu projeler, ülkemizin savunma alanında dışa bağımlılığının azaltılması ve TSK’nın etkin, caydırıcı, saygın niteliklerinin artırılmasına yönelik hayati önemi haiz projelerdir. Bu nedenle durup dinlenmeden, yılmadan yorulmadan, gece gündüz azim ve kararlılıkla çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikleriyle yüksek teknolojiye dayalı savunma sanayiimizdeki yerlilik ve millîlik oranımız artık yüzde 70’leri aşmış bulunuyor. Hedefimiz bu oranı, 2023 yılında yüzde 75-80’lere taşımaktır. Bunun için gerekenleri yapmaya devam edeceğiz.”

Bakanı Varank ise şu şekilde konuştu: “Bu kitler, Mk-82 genel maksat bombalarını, sahip oldukları güdüm teknolojisi ile tüm hava koşullarında gece veya gündüz görev yapabilen, hassas vuruş kabiliyetine sahip akıllı mühimmatlara çeviriyor. Bundan önce ilk kez TÜBİTAK SAGE ve ASELSAN ortaklığında HGK-82’lerin teslimatları yapılmıştı. Bugün teslimini gerçekleştirdiğimiz HGK-82’ler ise ASFAT–TÜBİTAK SAGE ortaklığında yürütülen toplamda 1.000 adetlik kit projesi kapsamında üretimi tamamlanan ilk parti. 2022 Ağustos ayına kadar tamamı teslim edilmiş olacak.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.