Ana Sayfa Haberler Yıl Başından İtibaren 1.595 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

Yıl Başından İtibaren 1.595 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

Millî Savunma Bakanlığı (MSB), faaliyetleri ve gündemdeki konulara ilişkin olarak, 29 Temmuz’da bir basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda, terörle mücadele başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Toplantıda konuşan MSB Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hv. Mu. Binbaşı Pınar Kara, terörle mücadele konusu ile ilgili şunları söyledi: “Artan bir şiddet ve tempoda kararlılıkla devam eden terörle mücadelemiz kapsamında son iki ay içerisinde yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edilmiş, 10’u büyük, 30’u orta çaplı olmak üzere 40 operasyon icra edilmiştir. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar toplam 18.296, bu yılın başından itibaren ise 1.595 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir.

Operasyonların başlangıcından bu yana 215 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca, 300’e yakın mağara/sığınak, 600’den fazla mayın/EYP tespit edilerek imha edilmiş; çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. Mücadelemiz sadece terörle ve teröristledir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

 405 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.