Ana Sayfa Haberler Kara Kuvvetlerinin Patlayıcı Madde Keşif İmha Timleri, KİRPİ METİ ile Güçleniyor

Kara Kuvvetlerinin Patlayıcı Madde Keşif İmha Timleri, KİRPİ METİ ile Güçleniyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 8 Mayıs’ta, Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 10 adet Patlayıcı Madde Keşif İmha (PMKİ) Tim Aracı teslim edildiğini duyurdu.

MSB tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte servis edilen görüntüler incelendiğinde, teslim edilen araçların, KİRPİ II’nin METİ sürümü olduğu görülüyor. Bu araçlar ile PMKİ timlerinin mayın ve el yapımı patlayıcılara (EYP) müdahale yeteneğinin artırılması hedefleniyor. PMKİ timleri artık görev ekipmanları özel olarak tasarlanan bu araçlarda taşınacak. Araçta bulunan robotik kol sayesinde personel, araçtan inmeden güvenli şekilde mayın ve EYP’lere müdahale edebilecek.

Araç üzerinde 8 metreye kadar uzanabilen bir robotik kol bulunuyor. Mayın ve EYP’lere uzaktan müdahale edilmesini sağlayan bu kol üzerinde, patlayıcıyı farklı açılardan görmeyi sağlayan birden fazla kamera sisteminin yanı sıra;

  • Mayın dedektörü,
  • Su topu,
  • Kıskaç,
  • Kazıcı uç,
  • Kepçe ve
  • Tırmık gibi sistemler yer alıyor.

Araç üzerinde ise uzaktan komutalı silah sistemi ve teleskopik mast üzerine entegre edilen elektro-optik sistem bulunuyor. Araçta ayrıca, uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı kullanılabilecek bir karıştırıcı da yer alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.