Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 IDEF 2021’de “Güçlü Türkiye” Vurgusu

IDEF 2021’de “Güçlü Türkiye” Vurgusu

Açılış kurdelesini; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuk Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio ve katılımcılar kesti.

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com
Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com
Naile BAYRAKTAR / n.bayraktar@savunmahaber.com
K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com
Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

COVID-19 salgını nedeniyle sektörel etkinliklere verilen zorunlu aranın ardından tüm gözlerin çevrildiği IDEF 2021, 17-20 Ağustos tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuar; sergilenen ürünler, ürün çeşitliliği ve ağırladığı yabancı heyetler açısından bakıldığında, özellikle uluslararası pazara yönelik “Güçlü Türkiye” mesajını verdi.

IDEF 2021, ziyaretçilerini, 14 sergi salonunda, toplam 120 bin metrekare kapalı alanda ağırladı. Fuarla ilgili ana istatistikler, şöyle sıralandı:

 • 53 ülkeden 1.238 katılımcı firma (538 yerli, 700 yabancı)
 • 94 ülkeden 68.795 profesyonel ziyaretçi
 • 81 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan toplam 163 heyet ve 614 heyet üyesi
 • Görüşme ofisi açan 29 Türk tedarik makamı
 • 4.055 planlı görüşme

IDEF 2021, IDEF’in genel istatistikler konusundaki gelişiminde yeni bir halka oldu. Örneğin, IDEF 2019’da katılımcı firma sayısı 1.061 olarak kayda geçmişken bu sayı, bu yıl 1.238’e yükseldi. Diğer yandan yabancı ülkelerin ve firmaların fuara gösterdiği ilgide, kayda değer bir değişim gözlendi. ABD’li ve Avrupalı birçok ana yüklenici firmanın bu yıl stant açmadığı; Afrika ülkelerinden ise yoğun bir heyet katılımı olduğu gözlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımcı heyetlerle yaptıkları görüşmeler ve imzaladıkları anlaşmalar, Türk savunma ve havacılık sanayisinin önümüzdeki dönemki ihracat rotası hakkında önemli ipuçları verdi. Fuar boyunca çok sayıda imza töreni de gerçekleştirildi. Bunları, “IDEF 2021 Sırasında İmzalanan Sözleşme, Mutabakat Muhtırası ve İş Birliği Protokolleri” başlıklı tabloda, okuyucularımız için listeledik.

Fuar sonuç raporunda yayınlanan istatistikler, IDEF 2021’in katılım rakamlarındaki başarısının, katılımcılar ve ziyaretçiler nezdinde de bir karşılığı olduğunu gösterdi. Yapılan anketlere göre ziyaretçilerin;

 • Yüzde 90’ı, fuarı, iş çevrelerine tavsiye ediyor,
 • Yüzde 99’u, fuardan memnun ayrılıyor,
 • Yüzde 98’i, ziyaret amaçlarına bu fuarda ulaştığını belirtiyor ve
 • Yüzde 98’i, gelecek fuarı da ziyaret etmeyi düşünüyor.

Katılımcıların ise;

 • Yüzde 82’si, fuarı, iş çevrelerine tavsiye ediyor,
 • Yüzde 88’i, fuardan memnun ayrılıyor
 • Yüzde 90’ı, hedef kitlesine bu fuarda erişebildiğini belirtiyor ve
 • Yüzde 95’i, gelecek fuara katılmayı planlıyor.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

MSI Dergisi ve MSI TDR, Sektörün Nabzını Tuttu

IDEF 2021’e, pandemi nedeniyle sektör profesyonelleri dışındaki ziyaretçiler alınmadı. Fuara yapılacak ziyaretler ise bir gün ile sınırlı tutuldu. Bu ortamda, MSI Dergisi’nin fuar için hazırlanan 3 ayrı sayısı (Kara, Deniz ve Hava Sistemleri IDEF Özel Sayıları), MSI Turkish Defence Review’in (TDR) IDEF Özel Sayısı ve MSI Dergisi’nin kardeş yayını AMAC Magazine’in IDEF Özel Sayısı, hem fuarı kısıtlı zamanda gezmeye çalışan ziyaretçiler hem de fuara gelemeyen ilgililer için, sektörün nabzını tutan yayınlar oldu. Bu sayıların tüm içerikleri, firmaların IDEF 2021 gündemine yönelik olarak, fuara özel hazırlandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

MSI Dergisi olarak, fuar öncesinde, sektörün hazırlıklarını en geniş şekilde anlatabilmek için hazırladığımız fuar özel sayıları gibi, IDEF 2021’in öne çıkan tüm gelişmelerini de geniş bir şekilde kapsayacağız. Bunun için hazırlamakta olduğumuz IDEF 2021 Özel Dosyamızı; Eylül ayı itibariyle birkaç sayıya yayılacak şekilde, bölümler halinde okuyucularımızla paylaşacağız. Özel dosyanın ilk bölümünü, ilerleyen sayfalarda sizlerin ilgisine sunuyoruz.

TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık Piyade

Açılış Töreni, Türk ve Yabancı Üst Düzey Konukları Bir Araya Getirdi

Fuarın açılış töreni, bu yıl, COVID-19 tedbirleri kapsamında, kısıtlı bir davetli listesi ile gerçekleştirildi. Törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, KKTC Başbakanı Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade ve konuk ülke savunma bakanları katıldı.

MSI Dergisi’nin fuar için hazırlanan 3 ayrı sayısı (Kara, Deniz ve Hava Sistemleri IDEF Özel Sayıları), MSI Turkish Defence Review’in (TDR) IDEF Özel Sayısı ve MSI Dergisi’nin kardeş yayını AMAC Magazine’in IDEF Özel Sayısı, hem fuarı kısıtlı zamanda gezmeye çalışan ziyaretçiler hem de fuara gelemeyen ilgililer için, sektörün nabzını tutan yayınlar oldu.

“Geleceğin Teknolojilerine, Araçlarına, Ürünlerine Yatırım Yapıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada; fuara katılımın, sayı ve nitelik olarak sürekli artmasının, ülkenin savunma sanayisinin başarısının ifadesi olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti: “Burada imzalanan anlaşmalar ve protokoller, fuarımızın savunma sanayisi alanında artık kendisine küresel bir yer edindiğine işaret ediyor. IDEF 2021’i işte böyle bir iklimde gerçekleştiriyoruz. Fuarımız, gerek açılışa iştirak eden misafirlerimiz gerekse katılımcı firmalar bakımından bugüne kadarki en zengin görünümüne sahiptir.”

IDEF 2021, ziyaretçilerini, 14 sergi salonunda, toplam 120 bin metrekare kapalı alanda ağırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin savunma ve savunma sanayisi konularına bakışını, şu sözlerle anlattı: “Türkiye, savunma sanayisinde geliştirdiği her türlü imkânı ve kabiliyeti dostlarıyla paylaşmaktan memnuniyet duyan bir ülkedir. Biz savunma sanayisi konusundaki münasebetleri asla sıradan bir ticari ilişki olarak görmedik, görmüyoruz. Bölgemizde ve dünyada barış, istikrar ve güven ikliminin tesisinin, savunma sanayisinde adil bir dengenin kurulmasına bağlı olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın en büyük savunma paktı NATO’nun önde gelen üyesi olarak milli savunma sanayimizi geliştirdikçe bölge ve dünya barışına vereceğimiz katkının da artacağına inanıyoruz. Savunma harcamalarımızı ve araştırma geliştirmeye ayırdığımız kaynakları dengeli bir şekilde arttırarak bu doğrultuda üzerimize düşenleri yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Fuarımızda milli imkânlarla geliştirdiğimiz pek çok ürünün yer alması, bu konuda katettiğimiz mesafenin ispatıdır.

Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı zorlukları ve maruz kaldığı gizli ve açık ambargoları aşmak için savunma sanayisine bu denli yüklenmiştir. Terörle mücadelesinin en kritik anlarında yalnız bırakılan, sınırları tehdit altındayken ihtiyaç duyduğu hiçbir ürüne ulaşamayan bir ülke olarak, kendi ihtiyaçlarımızı süratle karşılayacak adımları atmaya mecbur kaldık. Yürüttüğümüz projelerin bize sağladığı imkânları, kendi sınırlarımızı güvenli hale getirmek ve sınır ötesi harekâtlarla bölgemizde bir güvenlik kuşağı oluşturmak için kullandık. Geldiğimiz seviye bizi artık çok daha büyük hedeflere yöneltmiştir. Savunma sanayisinde bugünün ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde geleceğin teknolojilerine, geleceğin araçlarına, geleceğin ürünlerine yatırım yapıyoruz. Bilhassa yapay zekâ temelli çalışan kara, hava ve deniz araçları konusunda iddialı projeler üretiyoruz. Sürü İHA’lar, insansız deniz araçları, insansız savaş uçakları, elektromanyetik toplar, lazer silahları ve uydu sistemleri gibi geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek her alanda varız, var olacağız. Elde ettiğimiz her imkânı, her kabiliyeti, geliştirdiğimiz her ürünü dostlarımızla paylaşmak ise vazgeçilmez önceliğimiz olmayı sürdürecektir.”

Dengeli İş Birliği Vurgusu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da konuşmasının başında, geleceğe vurgu yaptı: “Yarının dünyasında söz sahibi olmak isteyen ülkeler, savunma ve güvenlik stratejilerini güncel tutmak, risk ve tehditlere karşı hazırlıklı olmak zorundalar. Zira gelecek yıllarda harekât ortamının alacağı şekil, klasik yaklaşımlar ve geleneksel düşünme kalıplarıyla çözümlenemeyecek kadar zorlaşmaktadır.”

Bakan Akar, Türkiye’nin, savunma sanayisinde yerlilik ve millilik oranını yüzde 80’ler seviyesine yaklaştırmayı başardığını kaydetti. Türkiye’nin insan kaynağına, potansiyeline ve bunu güce dönüştürecek savunma sanayisi firmalarına olan inancını ise şu sözlerle ifade etti. “Kamu, vakıf kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin iş birliği ile kritik teknolojilerde azami ölçüde yerli ve milli bir savunma sanayisine ulaşacağımıza ve ülkemizi uluslararası alanda teknoloji ihraç eden güçlü bir konumuna taşıyacağımıza bütün kalbimizle inanıyoruz.”

Bakan Akar, uluslararası iş birliklerine de değindi ve şunları söyledi: “Dost ve müttefik ülkelerle askeri alanda ve savunma sanayisi konusunda iş birlikleri kurmaya ve anlaşmalar yapmaya büyük önem veriyoruz. Zira Türk özel sektör kuruluşlarının yanı sıra yabancı girişimcilerin ülkemize yaptığı yatırımlar da savunma sanayimize büyük bir katma değer kazandırmaktadır. Bu nedenle dengeli bir iş birliğini hayata geçirmek isteyen ülke ve kuruluşların ülkemize yapacakları ve bizim dost ve kardeş ülkelere yapacağımız yatırımlara desteğimiz mutlaka devam edecektir. Amacımız, savunma sanayisi alanında fayda-maliyet analizi titizlikle yapılmış projeler geliştirerek iş birliği çalışmalarımızı en üst noktaya taşımaktır. Dolayısıyla IDEF’te savunma sanayisi alanında iş birliklerinin başlatılmasının ve geliştirilmesinin önünü açacak anlaşma ve protokollerin imzalanacak olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

Türkiye ile Irak arasında Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Irak Cumhuriyeti Askeri Sanayileşme Kurulu Başkanı Mohamed Saheb Al-Daraji tarafından imzalandı.

Hacmi 60 Milyar Doları Bulan Yaklaşık 750 Proje

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuşmasında, sektörün ulaştığı noktayı özetledi: “Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk savunma sanayisinin geliştirip ürettiği helikopterler, İHA’lar, askeri gemiler, zırhlı araçlar, füzeler, hava savunma ve silah sistemleri, elektronik sistemler ve diğer platform ve ürünleri kullanmaktadır. Ayrıca jandarma ve emniyet teşkilatlarımız, büyük oranda yerli ve milli imkânlarla geliştirdiğimiz ürünlerle faaliyetlerini ve operasyonlarını yürütmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı, uzun yıllar içinde edindiği proje yönetimi, sanayileşme, kalite, test ve uluslararası iş birliği bilgi, birikim ve tecrübesi ile güvenlik güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yüksek kalitede karşılanmasına hizmet etmektedir.

Bugün geldiğimiz noktada, hacmi 60 milyar doları bulan yaklaşık 750 proje üzerinde çalışmaktayız. Savunma sanayimiz, güçlü altyapısı ile istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Kendi ihtiyaçlarımızın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılamak için çalışıyoruz.”

AMAC Magazine ekibi, fuar boyunca çok sayıda yabancı heyetle temasta bulundu.

KOBİ’lere Destek

Konuşmasında, fuar ile ilgili genel bilgileri takdim eden TSKGV Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, IDEF’in, pandemi koşullarına rağmen katılımcı sayısı ve planlanan ikili ilişkiler bakımından dünyanın en büyük 3 savunma fuarı arasında yer aldığını vurguladı.

Piyade, önceki yıllarda olduğu gibi IDEF 2021’de de yerli KOBİ’lere, fuara katılım konusunda ciddi mali kolaylıklar sağlandığının altını çizdi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuk Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio ve katılımcılar, açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile katılımcılar, fuarı gezdi.

IDEF 2017 ve IDEF 2019’a Katılanlar Farkı Gördü

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, fuarın yoğun temposu arasında, basın mensuplarını da ihmal etmedi ve fuarın son günü, bir basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Demir, fuarla ilgili izlenimlerini şöyle aktardı: “Fuara, yüksek bir katılım oldu. Bazı ülkelerden birden fazla heyet katıldı. Özellikle Afrika bölgesinden yoğun bir ilgi ve katılım olduğunu gözledik. Bu katılımların yanı sıra oldukça yoğun heyet görüşmelerimiz ve temaslarımız oldu. İş birliği anlaşması imzaladığımız ülkeler oldu. İş birliği toplantıları gerçekleştirdik.

Fuarı gezen arkadaşlarımız görmüştür. Kara, hava, deniz, siber alanlarında çeşitli teknolojilerin geliştirilmesi ile ilgili çok geniş bir yelpazede ürünleri gördünüz. Firmalarımızın gayretli çalışmalarına şahit oldunuz. Firmalarımızın, geliştirme aşamasında olan bir dizi ürünü ve kavramı da sergileme fırsatları oldu. Bizim çok önem verdiğimiz, savunma sanayisi ekosisteminin geniş bir tabana yayılması konusundaki irademizi ve bu konuda irili ufaklı firmalarımızın ürün geliştirme çabalarını da görme fırsatınız oldu.

Görüştüğümüz ülkelere, savunma sanayisinin bir ticari ilişkinin çok ötesinde olduğunu, stratejik ve politik parametreleri olduğunu ve iş birliği esaslarına dayanması gerektiğini söylüyoruz. Ülkelerin, teknoloji transferi ve ortak yatırım konularında büyük talepler var. Her ülke, kendi çapında yerel faaliyetlerde bulunmak ve kabiliyetler oluşturmak istiyor. Bu faaliyetleri ve kabiliyetleri destekleyen yaklaşım ise şimdiye kadar savunma sanayisini domine eden ülkelerin gösterdiği yaklaşımın biraz daha ötesinde. Teknoloji transferi ve iş birliği konularında sürekli olarak yaparmış gibi yapıp içi boş bazı uygulamalarla diğer ülkelere yaklaşanlardan farklı olarak, biz bu konuda gayet ciddi, ayakları yere basan ve somut tekliflerle masadayız. Bu da ilgi çeken bir yöntem oluyor… Bu açıdan hızlı sonuçlar aldığımız bir fuarı geride bıraktık.

Umut veren çok fazla gelişme var. Türkiye’nin, hem savunma sanayisi stratejileri açısından hem de Ar-Ge ve ürün geliştirme metotları açısından örnek alındığını; özellikle alandaki performans ve etkinlik açısından önemli bir algı oluştuğunu gördük. Bu algı, bizim için çok önemli; çünkü ihracat pazarında etkin olabilmeniz, belirli bir algının neticesi. Güçlü Türkiye algısını oluşturursanız, ‘Türkiye’nin savunma sanayisi güçlüdür, buraya daha dikkatli bakalım’ fikrini oluşturursunuz. Bunun oldukça ileri bir seviyede oluşmaya başladığını gördük… Malumunuz İHA’larımızın ve SİHA’larımızn dünya basınında ses getirdiğini görüyoruz. Bunlar, ilgiyi çeken unsur oldu; ama fuarı gezen heyetler, çok daha geniş bir spektrumda Türkiye’nin nereye geldiğini gördü… Özellikle IDEF 2017 ve 2019’a katılanların o fuarlarla bu fuar arasında çok önemli farklar gördüklerini söylemeleri, bizim için memnuniyet verici oldu.”

Basın toplantısında, Prof. Dr. Demir’e, MSI Dergisi’nin 200. sayısında (Kasım 2020) yaptığımız söyleşide ipuçlarını verdiği “Yeni İhracat Stratejisi Çalışması” ile ilgili son durumu sorma fırsatı da bulduk. Prof. Dr. Demir, çalışmaların belli bir olgunluğa geldiğini ve gelişmelerin, kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağını belirtti. Strateji kapsamındaki konular arasında; savunma sanayisi ile ilgili elçilikler bünyesinde resmi bir yapılanmayı, şirketlerin farklı ülkelerde yapılanmalarını, ataşelerin devreye girmesi ile ilgili hususları, yurt dışı ziyaretlerin yoğunlaşmasını, savunma sanayisi iş birliği anlaşmalarını, devletten devlete ilişkilerde SSB’nin imzacı olabilmesini ve takas yöntemi ile ilgili çalışmaları sıraladı.

IDEF 2021 Sırasında İmzalanan Sözleşme, Mutabakat Muhtırası ve İş Birliği Protokolleri

TarihTaraflarİmzalanan Belge
 17/08/2021Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Kuzey Makedonya Savunma BakanlığıAskerî Mali İş Birliği Anlaşması ve Nakdî Yardım Uygulama Protokolü
 17/08/2021SSB, Teknopark İstanbul, ASELSAN, TUSAŞ, Roketsan, HAVELSAN, TEI, BMC ve SAHA İstanbul KümelenmesiStratejik Çözüm Ortakları İş Birliği Protokolü
 17/08/2021SSB, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Teknopark İstanbul ve Türkiye Siber Güvenlik KümelenmesiSiber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı İş Birliği Protokolü
 17/08/2021SSB, ASELSAN ve ARMELSANMultistatik Sonar Suiti Geliştirilmesine İlişkin Protokol
 17/08/2021HAVELSAN ve ASPİLSAN EnerjiEnerji Alanında Bilgi Değişimi ve Gizlilik Anlaşması
 17/08/2021HAVELSAN ve ASPİLSAN EnerjiKOVAN Projesi Mutabakat Muhtırası
 18/08/2021Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Angola Savunma BakanlığıAskerî Çerçeve Anlaşması
 18/08/2021ULAK Haberleşme A.Ş. ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi BölgesiAkıllı Kampüs Haberleşme Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021SSB ve HAVELSANSahil-Net Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021SSB ve HAVELSANKara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik Projesi (AGP) Sözleşmesi
 18/08/2021SSB ve BİTESKara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik (KARAR) Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021SSB ve RoketsanKaradan Karaya Seyir Füzesi Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021Roketsan ve Kale ArgeSOM ve ATMACA İçin KTJ-3200 Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021SSB, Kalecik Belediyesi, Kalkınma Ajansı, TRtest ve Teknopark AnkaraKalecik İHA Test ve Değerlendirme Merkezi Kurulumu Projesine İlişkin Ankara Kalkınma Ajansı Destek Sözleşmesi
 18/08/2021ASELSAN ve Türk Telekom4.5G Yeni Nesil Anten Geliştirilmesine İlişkin İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve TRAntenHaberleşme, Anten ve Parçalarının Yerli ve Milli Olarak Tasarlanarak Üretilmesi, Kurulumu ve Bakım- Onarıma İlişkin İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN, Eti Maden ve ASPİLSAN Enerjiİş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve FotoniksLazer Haberleşme Sistemi İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve KarelKARTACA Yeni Nesil Karşı Tedbir Sistemi Mutabakat Muhtırası
 18/08/2021ASELSAN ve Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC)İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC)İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD)İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP)İş Birliği Protokolü
 18/08/2021ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEMMultistatik Radar Yetenek Kazanım Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021SSB ve ASELSANMobil Kule ve Mobil Alçak İrtifa Hava Trafik Radar Sistemi Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021ASFAT ve TÜBİTAK SAGEMutabakat Protokolü
 18/08/2021ASFAT ve TÜBİTAK BİLGEMAçık Deniz Karakol Gemisi Degaussing Sistemi Sözleşmesi
 18/08/2021ASFAT ve UZMARProgram ve Proje Yönetim Yazılımları Ek Modüller Tedariki Sözleşmesi
 18/08/2021ASPİLSAN Enerji ve TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE)Lityum İyon Pil ve Alt Bileşenlerinin Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi
 18/08/2021HAVELSAN ve Barzan Maintenance Shieldİş Birliği Anlaşması
 18/08/2021HAVELSAN ve AYESAŞİhbar ve Komuta Kontrol Sistemi Projeleri İş Ortaklığı Anlaşması
 18/08/2021HAVELSAN ve KatmercilerMutabakat Muhtırası
 18/08/2021HAVELSAN ve Nurol MakinaMutabakat Muhtırası
 18/08/2021HAVELSAN ve OtokarMutabakat Muhtırası
 18/08/2021HAVELSAN ve TÜMOSANMutabakat Muhtırası
 18/08/2021HAVELSAN ve Yonca-Onuk TersanesiMutabakat Muhtırası
 18/08/2021Procenne ve TurkcellDijital Güvenlik Alanında Yapılan Çalışmaları Geliştirme Amaçlı İyi Niyet Sözleşmesi
 18/08/2021Samsun Yurt Savunma (SYS) ve Pakistan Ordnance Factories (POF)Mutabakat Muhtırası
 18/08/2021STM ve Nurol Makinaİyi Niyet Anlaşması
 18/08/2021TEI ve GEMutabakat Mektubu
 18/08/2021TEI ve KarelMotor Kontrol Sistemi Donanımı Tedarik Sözleşmesi
 18/08/2021TR7 ve Beam teknolojiOlta.La ve TR7 WAF Ürünlerinin Veri Tabanları Entegrasyonu ve Anlık Yapılandırma Konularında İş Birliği Anlaşması
 18/08/2021Turkcell ve CRYPTTECHMerkezi Loglama ve Log Arşivleme Servisi Sözleşmesi
 18/08/2021Turkcell ve TRAPMINEEndpoint Detection and Response Servisleştirme Sözleşmesi
 18/08/2021Turkcell ve SecurifyDavranış Biometrisi Geliştirme Sözleşmesi
 18/08/2021Turkcell ve CyberwiseMerkezi Zafiyet Yönetimi, Sertifika Yönetimi, Uygulama Güvenlik Araçları Yönetimi ve Orkestrasyonu Sözleşmesi
 18/08/2021TUSAŞ ve TÜBİTAK SAGEİş Birliği Anlaşması
 18/08/2021TÜBİTAK BİLGEM ve TRtestGüvenli Mesajlaşma Ürün Testleri Hizmeti Sözleşmesi
 18/08/2021TÜBİTAK SAGE ve ASİS Elektronikİş Birliği Protokolü
 18/08/2021TÜBİTAK SAGE ve TEI Arasındaİş Birliği Protokolü
 18/08/2021Zyrone Dynamics ve DCM ShriramOrtaklık Anlaşması
 19/08/2021SSB ve Ekvator Ginesi Savunma BakanlığıTürkiye ile Ekvator Ginesi arasında Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması
 19/08/2021SSB ve G5 Sahel Ortak Gücüİş Birliği Protokolü
 19/08/2021G5 Sahel Ortak Gücü ve MKESatış Sözleşmesi
 19/08/2021SSB ve Kredi Başvurusu Kabul Edilen 19 Firma2020 Yılı Kredileri Protokolleri
 19/08/2021SSB ve TRtestSavunma Sanayiinde Kalifiye Ürün Belgesi Süreçlerinin Belirlenmesi ve Kalifiye Ürünlerin Belgelendirilmesi Projesi 1. Fazı
 19/08/2021SSB, iArox Bilişim Sistemleri, Elektroland ve Esetron MekatronikHafif Sınıf İnsansız Kara Araçları (İKA) Projesi Sözleşmesi
 19/08/2021SSB ve Meteksan SavunmaSeyrüsefer Elektronik Taarruz Sistemi (SEYMEN) Projesi Sözleşmesi
 19/08/2021TUSAŞ, GSATCOM ve INVAPARSAT-SG1 Uydu Projesi Sözleşmesi
 19/08/2021SSB ve FNSSSilah Taşıyıcı Araçlar Projesi Kapsamında İlave Araçların Tedarikine Yönelik Sözleşme Değişikliği
 19/08/2021MSB ve MKEKuvvet Komutanlıklarının İhtiyaçlarına Yönelik Tedarik Sözleşmesi
 19/08/2021Millî Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve MKEKuvvet Komutanlıklarının İhtiyaçlarına Yönelik Tedarik Sözleşmesi
 19/08/2021ASELSAN, BİTES ve AltosecYapay Zekâ Destekli Ağ Uygulama Güvenlik Duvarı Geliştirme Projesi Sözleşmesi
 19/08/2021ASELSAN ve Ukrspecexport (USE)Komuta kontrol sistemleri alanında sözleşme
 19/08/2021ASFAT ve ASELSANAçık Deniz Karakol Gemisi Projesi Savaş Sistemleri Sözleşmesi
 19/08/2021ASFAT ve ASELSANT-155 Modern Çekili Obüsü Modernizasyonu Projesi Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi
 19/08/2021ASFAT ve ARES TersanesiMutabakat Muhtırası
 19/08/2021ASFAT ve BMCT-155 Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi Taktik Tekerlekli Araç Sözleşmesi
 19/08/2021ASFAT ve HAVELSANAçık Deniz Karakol Gemisi Projesi Savaş Sistemleri Sözleşmesi
 19/08/2021ASFAT ve Kazakhstan EngineeringMutabakat Protokolü
 19/08/2021ASFAT ve MKET-155 Panter Obüsü Modernizasyonu Projesi Silah Sistemi Sözleşmesi
 19/08/2021CRYPTTECH ve PicusTeknoloji İş Birliği Protokolü
 19/08/2021HAVELSAN ve SimBTEğitim Yardımcılarına Yönelik Mutabakat Muhtırası
 19/08/2021HAVELSAN ve ULAKMutabakat Muhtırası
 19/08/2021Interprobe ve VestelIoT ve IoT Güvenliği Konusunda Akademik Analiz ve Çalışmalar Sözleşmesi
 19/08/2021TRAnten ve Teknokarİş Birliği Protokolü
 19/08/2021TRtest ve VestelUlusal IoT Güvenlik Test Altyapısının Oluşturulması Konusunda İyi Niyet Anlaşması
 19/08/2021TRtest ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Proje ve Teknoloji OfisiIoT Ürün Grubu Test Metodolojisi Geliştirilmesi ve Uygulanması Hizmet Sözleşmesi
 19/08/2021Turaç ve POFİş Birliği Anlaşması
 19/08/2021TÜBİTAK BİLGEM ve VESTELİş Birliği Protokolü
 19/08/2021TÜBİTAK SAGE ve TEIİş Birliği Protokolü
 20/08/2021SSB ve Irak Cumhuriyeti Askeri Sanayileşme KuruluSavunma Sanayii İş Birliği (SSİ) Anlaşması
 20/08/2021ASELSAN ve Onur MühendislikOperasyonel Haberleşme Sistemi (OPERA) Yüklenici Tedarik Sözleşmesi
 20/08/2021Bayramoğlu Şirketler Grubu ve CRN Havacılıkİş Birliği Protokolü
 20/08/2021Bilge SGT ve Barikatİş Ortaklığı Anlaşması
 20/08/2021DT Savunma, Aeros ve KSMStratejik İş Birliği Anlaşması
 20/08/2021Menatek ve ASPİLSAN EnerjiE-Scooter Bataryası Teminine İlişkin İş Birliği Anlaşması
 20/08/2021Procenne ve Barikatİyi Niyet Sözleşmesi
 20/08/2021Procenne ve Kronİyi Niyet Sözleşmesi
 20/08/2021TEI ve Safranİş Birliği Anlaşması
 20/08/2021Türk Hava Kurumu (THK) Teknik A.Ş. ve Ukrspecexport (USE)Mi-17 Helikopterleri Yetkili Bakım Kuruluşu Anlaşması
 20/08/2021TUSAŞ ve NESACOMMutabakat Muhtırası
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın IDEF 2021 Boyunca Görüşme Yaptığı Yabancı Yetkililer
Angola Savunma Bakanı Joao Ernesto Dos Santos
Azerbaycan Savunma Bakanı Org. Zakir Hasanov
Burkina Faso Savunma Bakanı Albay Aime Barthelemy Simpore
Çad Ordular, Gaziler ve Savaş Mağdurlarından Sorumlu Bakanı Daoud Yaya Brahim
Ekvator Ginesi Savunma Bakanı Victoriano Bibang Nsue Okomo
Güney Sudan Savunma Bakanı Angelina Jany Teny
Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze
Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun
Kamerun Savunma Bakanı Joseph Beti Assomo
Kazakistan Genelkurmay Başkanı Tümg. Murat Bektanov
KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu
Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj
Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Sekerinska
Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Ali Haddad
Moritanya Savunma Bakanı Henena Ould Sidi
Orta Afrika Cumhuriyeti Savunma Bakanı Rameaux-Claude Bireau
Romanya Cumhurbaşkanı Millî Güvenlik Danışmanı İon Oprişor

 144 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.