Ana Sayfa Başyazı Yeni Teslimatlar Başlıyor, Sırada İhracat Var

Yeni Teslimatlar Başlıyor, Sırada İhracat Var

Türk savunma ve havacılık sanayisinin 2022’deki öncelikli hedefleri, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından, 31 Ocak’ta açıklandı. Yeni projelerin başlangıcına da sahne olacak yıl içerisinde; GÖKBEY helikopteri, HÜRKUŞ, BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN füzeleri, SUNGUR hava savunma füze sistemi, Kaideye Monteli Cirit, ATMACA güdümlü mermisi, KARAOK tanksavar füzesi, PARS 6×6 özel operasyonlar aracı, zırhlı amfibi hücum aracı ZAHA, KTJ3200 turbojet motoru, MERT ve MERTER taşınabilir elektronik taarruz sistemleri gibi sektörün çeşitli ürünlerinin, yurt içi kullanıcılara ilk teslimatları yapılacak.

Bu açıklamayla benzer bir zaman diliminde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) de yılın ilk ayına ilişkin ihracat rakamını paylaştı. 306 milyon 811 bin dolarlık Ocak ayı ihracat verisi, sektörün, son 3 yılın Ocak ayı ortalamalarının çok üzerinde bir ihracat performansı ortaya koyduğunu gösteriyor. Bu da 2021 yılında, 3 milyar 224 milyon 786 bin dolarlık ihracatla rekor kıran sektörün, ihracattaki artışı devam ettirdiğine işaret ediyor.

İlk teslimatları yapılacak bu ürünlerin de sektörün ürün portföyüne dâhil olmasıyla birlikte, ihracat konusu, daha fazla konuşulan bir gündem maddesi olacak gibi görünüyor.

Teslimat cephesinde yaşanacak gelişmelerin yanı sıra son dönemde Türkiye’nin dış politikasında yaşanan gelişmelerin de sektörün ihracat performansı üzerinde olumlu etki yaratması bekleniyor.

Gelişmelerin seyrine bağlı olarak, Türkiye’nin, özellikle Orta Doğu’da kaybettiği pazarları yeniden kazanması da söz konusu olabilir.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak, sektörün milli katılım şemsiyesi altında yer alacağı fuarların listesi de Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açıklandı. Toplam 8 fuarın yer aldığı milli katılım listesi, ihracatın rotası konusunda fikir verebilir.

BeNova Consulting ve HB Grup Danışmanlık, KOBİ’lerin İhracatını Arttırmak için Kolları Sıvadı

Bu ihracatın rotası ile birlikte, ihracat stratejilerinin de daha fazla konuşulacağı bir dönemdeyiz. Geçmişte çok sayıda örneğine şahitlik ettiğimiz üzere, başta yurt dışı fuar katılımları olmak üzere, iyi bir strateji olmadan yapılan ihracat çalışmaları, genellikle kaynakların boşa harcanmasıyla sonuçlanıyor. Özellikle yurt dışı fuar katılımlarının, büyük ölçekli firmalar için bile önemli bir maliyet kalemi olduğunu biliyoruz. Hele bir de KOBİ ölçeğinde bir şirket ve kısıtlı bir kaynak söz konusuysa başarıya ulaşmak için ince eleyip sık dokumak şart. Bu noktada da çözüm yollarından biri, halden anlayan bir bilene danışmak.

Nasrettin Hoca fıkrasını bilirsiniz… Hoca bir gün damdan düşmüş ve halini soranlara demiş ki: “Benim hâlimden ancak damdan düşen anlar!”

Sektörün ihracat konusunda ciddi tecrübeleri olan ve bu alanda damdan düşenleri arasında yer alan iki ismi tarafından kurulan BeNova Consulting ve HB Grup Danışmanlık firmaları, birlikte sunacakları “KOBİ’lere Özel İhracat Danışmanlığı” hizmeti ile bu zorlu yolculukta KOBİ’lerin yol arkadaşı olmaya hazırlanıyor.

İhraç edilebilir çözümleri olan KOBİ’lerin ihracatını arttırmayı hedefleyen bu hizmet, özellikle satış ve teklif stratejisi oluşturulması ve satışın sonuçlandırılması süreçlerinde sağlanacak destek ile fark yaratmaya odaklanıyor.

BeNova Consulting Genel Müdürü Erdinç Mert, çok yakında tanıtımını yapacakları bu hizmet ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“Yaptığımız sektör analizleri ve gözlemlerimiz sonucunda, savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın %95’ten fazlasının ihracat için bir stratejiye sahip olmadığını gözlemledik. Bu tespitimizden hareketle de ülkemizin üretim kapasitesindeki katma değeri arttırmak ve ihracat potansiyeline destek olabilmek amacıyla ihracat danışmanlığı hizmetimizi öne çıkarmaya ve KOBİ’lere Özel İhracat Danışmanlığı hizmetini kurgulamaya karar verdik. Ülkemizdeki pek çok firmanın, iyi kurgulanmış bir strateji ve bu stratejinin takip edildiği bir mekanizma sayesinde yenilikçi çözümlerini ve kaliteli ürünlerini ihraç edebileceklerine inanıyoruz.”

Sektörün ihracatını arttırmaya yönelik girişimlerin arasına son dönemde katılan firmalardan HB Grup Danışmanlık ise bu hizmetin sunulması sürecinde, BeNova Consulting’in çözüm ortağı olarak yer alıyor.

Sektöre çok uzun yıllardır hizmet eden ve sektörün yakından tanıdığı bir diğer isim olan HB Grup Danışmanlık Genel Müdürü Bülent Batmaca, ihracat danışmanlığı konusunda hizmet veren çok sayıda oyuncu olsa da tecrübeleri ve geniş uluslararası iş ağlarıyla farklılaştıklarını vurguluyor ve ekliyor:

“Savunma ve havacılık sanayisinde uzun yıllardır elde ettiğimiz tecrübeyi, sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın hizmetine sunmak ve onlara, uluslararası pazarlama ve satış konularında danışmanlık desteği vermek için kolları sıvadık. Özellikle ihraç edilebilir ürünü olan KOBİ’lerimize, küresel pazarda rekabet etme şansı sunuyoruz. Firmalarımızın söz konusu çözümlerini, “teknik, kullanım alanı, kalite, teslim süresi, fiyat, ekip” gibi kriterler ışığında değerlendiriyor ve öncelikle elimizde ihraç edilebilir bir ürün olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Cevap ‘evet’ olduğu takdirde de satışın sonuçlanmasına kadar olan süreçte, tüm müzakere ve görüşmelerde firmalarımızın yanında oluyor, onları asla yalnız bırakmıyoruz. Çözüm ortağı olarak söz konusu hizmeti vermek için HB Grup Danışmanlık bünyesinde oluşturduğumuz markamızı da yakın zamanda sektöre tanıtacağız.”

Önümüzdeki günlerde yapılacak tanıtım sonrası daha detaylı bir şekilde ele alacağımız KOBİ’lere Özel İhracat Danışmanlığı hizmeti; satış ve ihracat stratejisinin belirlenmesinden marka iletişim planının hazırlanmasına ve gerekli hallerde eğitim verilmesinden son aşama olarak satışın sonuçlandırılmasına kadar uzanan geniş bir içeriğe sahip.

Türkiye’nin dış politikasında yaşanan gelişmelerin yanı sıra COVID-19 salgını kapsamında alınan tedbirlerin hafiflemesiyle birlikte sektörel etkinliklerin, hem yurt içerisinde hem de yurt dışında yeniden başladığı şu günlerde, ihracat stratejisi konusuna, sektörün her seviyesinde biraz daha fazla odaklanılması gerektiğini belirterek bu ay da noktayı koyalım.

Şubat ayının öne çıkan gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız Mart sayısı ile gelecek ay yeniden birlikte olmak dileğiyle.

Ümit Bayraktar
Genel Yayın Yönetmeni

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.