Ana Sayfa Manşet MSI Dergisi’nin Tanıklığında, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin Son 16 Yılı: Kasım 2004-Kasım 2020 Arasında Yayınlanan MSI Dergisi’nin 200 Sayılık Arşivinden Öne Çıkanlar

MSI Dergisi’nin Tanıklığında, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin Son 16 Yılı: Kasım 2004-Kasım 2020 Arasında Yayınlanan MSI Dergisi’nin 200 Sayılık Arşivinden Öne Çıkanlar

Türk savunma ve havacılık sanayisi, son yıllarda pek çok önemli gelişme yaşadı. Bu gelişmeleri bir önem sırasına dizmek elbette çok zor; ancak 2004 yılı Mayıs ayında düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının ve bu toplantıda alınan kararların, sektörün bugünlere gelmesinde çok önemli bir rol oynadığı kesin. MSI Dergisi olarak, bizler de bu kararların ardından, sektördeki gelişmelerin daha geniş kitlelere duyurulması ve sektörün tanıtılması amacıyla 2004 yılı Kasım ayında yayın hayatımıza başladık ve o tarihten beri de pek çok önemli gelişmeye de tanıklık ettik. Kuruluşumuzun tam da 16’ncı yılında yayınladığımız ve şu anda okumakta olduğunuz 200’üncü sayımız için, sektörümüzde bu süreçte yaşanan ve tanıklık ettiğimiz önemli gelişmeleri bir bütün halinde gösteren bir “Tarihçe” hazırladık ve neler yaşandığını hatırlatmak istedik.

Bu çalışmayı yaparken, 2004 yılı Kasım ayındaki ilk sayımızdan, bugüne kadar yayınladığımız tüm sayıları taradık ve sektör açısından “en önemli” olduğunu düşündüğümüz gelişmeleri, sizler için derledik. Gelişmeleri derlerken Türkiye’deki son kullanıcılar açısından önemli olan projelerin dönüm noktaları ile Türk savunma ve havacılık sanayisini yakından ilgilendiren olayları seçtik.

2004 yılı Mayıs ayında düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısı, sektörün bugünlere gelmesinde çok önemli bir rol oynadı ve MSI Dergisi’nin de kuruluşuna da vesile oldu. O tarihte Başbakan olarak SSİK toplantısına başkanlık eden Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile SSİK’nin sekreteryasını yapan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar.

Sektörün Kurumsal İletişim Stratejileri Ne Durumda?

Bu çalışma sırasında, sektör açısından aslında çok önemli olan bazı gelişmelerin, sayfalarımızda yer almadığını fark ettik. Ancak gelişmeleri seçerken en temel kriterimiz, bahse konu gelişmenin, bir şekilde MSI Dergisi sayfalarında yer almış olmasıydı. Haliyle de MSI Dergisi’nde yayınlanmamış bir gelişme, bu özel çalışmada yer almadı.

Bu durumun nedenlerini incelediğimizde de karşımıza iki önemli nokta çıktı. Bunlardan ilkinin, MSI Dergisi’nin, kuruluşunu takip eden ilk yıllarda, kendini sektöre yeteri kadar anlatamamış ve tanıtamamış olmasından ve bu nedenle de sektörün kilit noktalarına yeteri kadar dokunamamış olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. İlerleyen süreçte ise bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasıyla birlikte MSI Dergisi, Türkçe ve İngilizce dillerindeki içeriğiyle Türk savunma ve havacılık sektörünün, gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki referans yayını oldu.

Gelişmelerden bazılarının sayfalarımızda yer almamış olmasının ikinci nedeninin ise sektör firmalarımızın, kurumsal iletişim stratejilerinden kaynaklandığını değerlendiriyoruz. Birçok gelişme, başta; bu gelişmenin kurum dışına –hatta bazen kurum içine- duyurulmasına ihtiyaç duyulmaması, gizlilik endişeleri ya da haberin, herhangi bir şeyin tanıtımı açısından önemine ilişkin farkındalığın olmaması gibi nedenlerle basın mensupları ile paylaşılmayabiliyor. Bu konu ise kuruluşların, bu konuna neler yapılması gerektiğini adresleyen bir kurumsal iletişim stratejilerinin olmaması ya da olsa bile bu stratejinin, bu konuları yeterince kapsamaması ile doğrudan bağlantılı.

Hata İnsana Mahsus

Tüm bunlarla birlikte, sayfalarımızda yer verdiğimiz halde, bu özel çalışmanın zorluğu nedeniyle gözümüzden kaçan ve bu nedenle bu çalışma kapsamında yer veremediğimiz gelişmeler de olmuş olabilir. Böyle bir durum yaşanmışsa hatanın insana mahsus olduğunu not ederek, okuyucularımızdan peşinen özür diliyoruz.

2004 yılı Kasım ayında yayınlanan ilk sayımız ile başlayan ve toplam 245 kritik gelişmeden oluşan bu özel dosyamıza, aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.