Ana Sayfa Haberler Muharebe Sahasının Rus Şampiyonları: 32V01 ve AU-220M Silah Kuleleri

Muharebe Sahasının Rus Şampiyonları: 32V01 ve AU-220M Silah Kuleleri

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Rus Silahlı Kuvvetlerinin, uluslararası terörle mücadele faaliyetleri esnasında elde ettiği bilgi ve tecrübelerin analizi, silah kulesi bölümünün, kara araçlarının en zayıf noktalarından biri olduğunu göstermiştir. Bu konuya odaklanan Rus savunma sanayisi firmaları tarafından, hem araçta görev yapan personel sayısını azaltmak hem entegrasyon maliyetlerini aşağıya çekmek hem de kulede görev yapan personel kaybını önlemek amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların sonucunda geliştirilen 32V01 ve AU-220M silah kuleleri, kullanıcı ihtiyaçlarına etkin birer çözüm sunmaktadır.

İnsansız kuleler; muharebe araçlarının mürettebat sayısının azaltılması; çeşitli muharebe platformlarına entegrasyon maliyetlerinin asgariye indirilmesi; savaş alanındaki çatışmalar sırasında personel kaybı oranlarının düşürülmesi gibi konularda, önemli avantajlar sağlamaktadır. Rus savunma şirketleri, bu konuda, en yekin çözümlerden bazılarını geliştirmiştir. Özellikle Rosoboronexport, müşterilerine, tekerlekli ve paletli zırhlı muharebe araçlarının donatılması için 30 mm ve 57 mm kalibrede silaha sahip uzaktan komutalı kule sistemlerini teklif etmektedir.

Bu sistemlerin kullanımının en önemli avantajlarından biri de önceki nesil muharebe platformlarına (20’nci yüzyılın ortalarından itibaren dünyada üretilen eski tanklar, zırhlı muharebe araçları ve zırhlı personel taşıyıcılarına) entegrasyon işlemlerinin kolaylığı ve çok yönlülüğüdür. Eskimiş olarak değerlendirilen bu platformlar, bu kulelerin entegrasyonu sonrasında, yeni harekât özelliklerine sahip, modern ve yüksek performanslı birer silaha dönüşmektedir. En önemlisi, bunların, terörle mücadele operasyonlarında da kullanılabilir hale gelmesidir.

Askeri birliklerin muharebe kabiliyetlerini, yüksek maliyetli yeni platformlar satın almaya gerek kalmadan, en düşük maliyetle ve çarpıcı bir şekilde arttırmasına olanak tanıyan bu çözümler, kullanıcı için de maliyet-etkin bir alternatif sunmaktadır.

32V01 30 mm uzaktan komutalı kulesi

 

32V01: Hafif ve Orta Sıklet Şampiyonu

32V01 30 mm uzaktan komutalı kulesi, tekerlekli ve paletli araçlara entegre edilmek üzere, hem Sovyet hem Rus hem de yabancı menşeli zırhlı araçların yeni ve geliştirilmiş modelleri için tasarlanmıştır.

Alt sistemlerinin farklı düzenlerde bir araya getirilebilmesi ve hafif zırhlı araçları, piyadeyi ve alçaktan uçan hava hedeflerini yüksek ateş gücü ile tahrip etme kabiliyeti; bu kuleyi, rakiplerinin önüne geçiren özellikleridir.

Kulede, silahın kurma mekanizması, uzaktan ve elektromekanik olarak gerçekleştirilir. Silah, dikey eksende – 10 ila + 60° arasında hareket ederken yatay eksende, 360° sınırsız hareket edebilir.

32V01 kulesi; TV ve termal görüntüleme ve mesafe ölçme kabiliyetlerine sahiptir. Kulenin sepetinde, entegre bir balistik bilgisayarı ve kontrol konsolu ve plazma ya da LCD ekrana sahip kontrol panelinden oluşan bir operatör iş istasyonu bulunur.

Kulenin yüksek ateş kabiliyetini; dikey ve yatay düzlemlerde stabilize edilmiş 30 mm otomatik top, 7,62 mm makineli tüfek ve modern teknik çözümlerle tasarlanan otomatik atış kontrol sistemi sağlamaktadır. Atış kontrol sistemi; değişik ortamlarda, farklı hava koşullarında, gündüz ve gece, sabit veya hareket halindeyken hedefleri tespit etmeye, teşhis etmeye ve vurmaya imkân vermektedir.

AU-220M, farklı konfigürasyonlara sahip bir kule çözümü olarak dikkat çekiyor.

 

AU-220M: Ağır Sıklet Şampiyonu

Çatışmada, karşı tarafın modern zırhlı muharebe araçları ve zırhlı personel taşıyıcıları gibi iyi bir zırh korumasına sahip araçları bulunuyorsa 30 mm otomatik top, her zaman çözüm sağlamaz.

Bu nedenle Rusya, modernize edilen ve yeni geliştirilen; hafif tank, zırhlı muharebe aracı, zırhlı personel taşıyıcısı, sabit tesisler, hücumbot ve gemilere ve yabancı menşeli sistemlere entegre edilebilen, 57 mm otomatik topa sahip, uzaktan komutalı AU-220M kulesini geliştirdi.

Kulenin yüksek ateş gücü; mühimmatının gücünün yanı sıra benzersiz 57 mm otomatik top ve çağdaş teknolojileri içeren otomatik atış kontrol sistemi ile sağlanmaktadır. AU-220M atış kontrol sistemi; gündüz, gece ve düşük görüş koşullarında, araç sabit veya hareket halindeyken, yüzerken ve tüm taktik kullanmalarda, hedeflerin tespit ve teşhis edilmesini ve otomatik top ve 7,62 mm makineli tüfekle ateş altına alınmasını sağlamaktadır.

Atış kontrol sistemi; TV ve termal görüntüleme kabiliyetli elektro-optik ve lazer mesafe ölçüm birimine sahip komutan ve nişancı görüş sistemlerinden; otomatik hedef izleyicisinden; çevre koşullarını ölçen algılayıcılardan ve iki eksende stabilizasyona sahip balistik bilgisayardan oluşur. Sistemi rakipsiz kılan özelliklerden biri de iki farklı kontrol konsolundan yönetilebilmesidir.

57 mm’lik top mühimmatı, 30 mm’lik mühimmata göre çok daha güçlüdür. 57 mm yüksek infilaklı mühimmatın azami menzili ise 14,5 kilometredir. Muharebe araçlarının bu kule ile donatılması, mekanize birliklerin ateş kabiliyetlerini, kayda değer ölçüde arttırmakta ve özellikle ağır zırhlı birliklere karşı da savaşabilmelerini sağlamaktadır.

Son yıllardaki terörle mücadele operasyonlarında elde edilen tecrübeler göz önünde bulundurarak tasarlanan, benzersiz 32V01 ve AU-220М kule sistemleri, konunun uzmanları tarafından, silahlı kuvvetler ve özel harekât unsurlarının donatılması için mükemmel birer seçenek olarak değerlendirilmektedir.  Ziyaretçileri, bu sistemleri, IDEF 2019 fuarındaki Rosoboronexport standında görüp inceleyebilecekler.

 1,598 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.