Ana Sayfa Söyleşiler Mühendisliği Sanatla Buluşturan Barok Savunma, Yeni Ürünleriyle 2024 Yılına İddialı Giriyor

Mühendisliği Sanatla Buluşturan Barok Savunma, Yeni Ürünleriyle 2024 Yılına İddialı Giriyor

Barok Savunma; KBRN maske ve araç iç konuşma ve aydınlatma sistemleri gibi yerli ve milli ürünleriyle 2017 yılından bu yana savunma ve havacılık sanayisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Genç ve dinamik ekibiyle ihracata odaklanan firma, cirosunun yarısını yurt dışı satışlardan elde etmeyi hedefliyor. Ürettiği özgün ürünlerde teknik şartnamelerde talep edilenlerin ötesine geçen ve ürünlerine ilave özellikler de katarak fark yaratan Barok Savunma, cirosunun önemli bir bölümünü AR-GE faaliyetlerine ayırıyor. Mühendisliği sanatla birleştiren Barok Savunma’nın Kurucusu Senem Yıldız Özkılınç ve Mühendislik Müdürü Güray Günay, ürün tasarım ve üretiminde “Nasıl daha iyisi yapılabilir?” sorusundan hareketle yola çıkan firmanın, sektörde ses getireceğine inandıkları yeni çözümlerini ve 2024 yılı hedeflerini MSI Dergisi’ne anlattılar.

MSI Dergisi: Senem Hanım, Barok Savunma, kara araçları için geliştirdiği çözümlerle adını duyurduktan sonra ürün sayısını ve çeşitliliğini arttırdı. Barok Savunma’nın gelişimi ve bugün geldiği konumu nasıl değerlendirirsiniz?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: Üniversitede sanat eğitimi almış ve akademik kariyerim sonrasında heykeltıraş olarak çalışmıştım. Sonrasında savunma ve havacılık sanayisine yöneldim ve Barok Savunma’yı kurdum. Sanat eğitimi aldığım için de firmamda her zaman tasarım boyutuna öncelik verdim. Barok Savunma olarak sektöre ilk adımımızı, kimyasal biyolojik radyoaktif nükleer (KBRN) maske tasarımıyla attık. Ardından araç iç konuşma sistemine yöneldik. Bu da Barok Savunma’nın ilk ticari ürünü oldu. Sonrasında yine kara araçları için elektronik sürücü paneli (dashboard) tasarımı geliştirdik. Amacımız nefes alabilen ve daha konforlu bir araç içi ortaya çıkarmaktı. Çünkü zaten dar olan askeri araçların içi, takılan diğer cihazlarla birlikte daha da daralıyordu. Tasarladığımız panelle kullanışlı bir alan yaratmayı hedefledik. Bu ürünümüzü IDEF 2019’da tanıttık ve çok beğenildi. Ancak ürünün uygulamaya konulması için yeni bir aracın tasarlanacağı bir projenin başlaması gerekiyordu. Şu anda ürünümüz yerini bulmak üzere. Bir firma ile bu konuda çalışmamız olacak.

Ardından ülkemizde ciddi bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz aydınlatma alanına yöneldik ve X-Light projektörü ürettik. Öncesinde yalnızca muadili kullanılan bu projektörün yerli ve milli versiyonunu Barok Savunma olarak biz tasarladık ve ürettik. Bugün sahada aktif kullanılan ve her zaman olumlu geri dönüşler alan X-Light’ın sektörde lider olduğunu söyleyebilirim. Projektörü denizcilik sektörüne de uyarlamak için geliştirmeye devam ettik. X-Light üzerinden geliştirdiğimiz ve SHERPA adını verdiğimiz projektörümüzle bunu da başardık. IDEF 2023’te, fuar boyunca su altında çalıştırarak başarımızı sergilemiş olduk.

Sonrasında yaptığımız kamera, silah anons sistemleri gibi ürünlerimizle yelpazeyi biraz daha genişlettik. Yakın zamanda tanıtımını yapacağımız yeni bir kamera sistemimiz var. Zifiri karanlıkta, ay ışığının olmadığı ortamlarda dahi gündüzmüş gibi renkli görüntü aldığımız bir sistem geliştirdik. Önceliğimiz savunma ve havacılık sanayisi olsa da bu çözümümüzün sivil sektörde de ilgi göreceğine inanıyoruz.

“Teknik İsterlerden Fazlasını Yapıyoruz”

MSI Dergisi: Barok Savunma, farklı platformlara yönelik ürün geliştirme sürecinde hangi adımları izliyor. Ürün geliştirme aşamasında firmanızı diğerlerinden ayıran başlıca özellikler nelerdir?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: Savunma ve havacılık sanayisine yönelik çalıştığımız için ürünlerimizin kalite standartları ve testleri aslında çok benzer. Bu şekilde ilerlemek de işimizi kolaylaşıyor. Kara araçları ile başladık, portföyümüze denizcilik ve havacılığı da ekledik. Aslında hepsi ortak bir prensip içerisinde ilerliyor. Testler ya da prosedürler gittikçe zorlaşsa da ortak bir prensiple ilerlediği için eğer disiplin kazandıysanız yol almak kolaylaşıyor. Ürün geliştirirken askeri standartları ön planda tuttuğumuzda, her ürünü kolaylıkla yapabiliyoruz.

Tabii ürünlerimizi tasarlayıp ortaya koyarken ihtiyaçlardan yola çıkıyoruz. Biz aslında var olan bir ürünü geliştirmek ya da muadilini yapmak yerine, daha konsept çalışmak ve tek olmak istiyoruz. Ürün ihtiyacını belirlerken fuarlar oldukça yol gösterici oluyor. Katıldığımız fuarlarda, araçları inceleyerek neye ihtiyaç var, görüşü ve konforu nasıl, biz Barok Savunma olarak bunu nasıl daha iyi hale getirebiliriz ve kolluk kuvvetlerine nasıl daha fazla yardımcı olabiliriz, bunlara bakıyoruz. Sonrasında ihtiyaçları belirleyip ürünü tasarlıyoruz. Örneğin, X-Light projektör böyle bir çalışmaydı. Halihazırda kullanılan bir ürün vardı. Ama biz nasıl daha iyisini yapabiliriz düşüncesiyle yola çıktık. AR-GE süreçlerine başladık, tasarladık ve ürettik.

Güray GÜNAY: Barok Savunma’nın bakış açısı, her zaman son kullanıcının ihtiyacını anlamaya çalışarak çözüm üretmek olmuştur. Örneğin, bizim iç konuşma sistemimiz sayesinde araç içerisindeki bir merkezi ünite iptal oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) yetkilileri de araç içerisindeki ürünlerin kapladığı hacmi azaltmanın çok önemli olduğunu görüyorlar. Ayrıca ürettiğimiz çözümlerde hiçbir zaman şartname ile sınırlı kalmıyoruz; teknik isterlerin üzerinde ürünler tasarlıyoruz. Ürünü mutlaka en az yüzde 30 ek özellik katarak üretiyor ve firmalara gönderiyoruz. Örneğin, iç konuşma sisteminde eller serbest özelliğine ve aktif gürültü engelleyiciye dair bir teknik ister bulunmuyordu. Ama biz bunları da ekledik. X-Light projektörde de benzer bir durum yaşandı. Barok Savunma’nın yerli üretiminden önce yabancı bir firmanın plastik kasalı ve sadece iki eksende belli bir derece dönebilen bir ürünü vardı. Bizim geliştirdiğimiz projektör ise iki eksende sonsuz tur dönebilen, beyaz ve kızılötesi aydınlatması bulunan bir projektördür ve bu dünyada bir ilktir. Alüminyum gövdeli olarak tasarladığımız projektörün gövdesinden mercek tasarımına, kumanda kalıplarına kadar her şey kendi mühendislerimiz tarafından tasarlandı. Yurt dışından sadece bazı elektronik komponentleri ve ledleri temin ettik. Kendimizi mühendislik ve sanatın birleştiği bir konsept firması olarak tanımladığımız için var olan bir ürünün aynısını değil, ne kadar özellik katabiliyorsak bunları dahil ettiğimiz yeni ürünler ortaya koyuyoruz.

Barok Savunma’nın askeri araç elektroniği çözümleri arasında yer alan iç konuşma sistemi, küçük boyutu ve araç gösterge paneline entegre edilmesini olanaklı kılan tasarımıyla araç içerisinde yer kazanımı da sağlıyor.

2024’te Yeni Ürünler Piyasaya Sunulacak

MSI Dergisi: Barok Savunma’nın hâlihazırda sektöre sunduğu ve seri üretime geçirmeyi planladığı ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: 2024 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçirmeyi planladığımız, aydınlatma grubundan bir ürünümüz var. Bunun sektörde çok tutulacağını düşünüyoruz. Yine konsept bir çalışma olup araçta toparlayıcı bir ürün olacak. Kamera sistemleri tarafında da gece ay ışığının dahi olmadığı, tamamen karanlık koşullarda gündüzmüş gibi net görüntü aldığımız bir kamera geliştirdik ve ürettik. Bunu SSB başta olmak üzere karar vericilere sunduğumuzda, hepsinden son derece olumlu geri dönüşler aldık. Bu iki yeni ürünümüzü 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya sunacağız.

Güray GÜNAY: AR-GE’mizi kamera ve aydınlatma sistemleri alanında ilerlettik. Projektörümüz zaten bir üst seviyeye çıktı; şimdi onun segmentlerini oluşturuyoruz. Kamera çözümümüz, piyasada starlight olarak adlandırılan bir kamera. Ancak biz bunu daha da geliştirdik. Vermiş olduğumuz düşük ışık seviyesinde bile renkli görüntü çıktısı alabilen, platform üzerinde sabit; ama iki eksende hareketli bir ürün. Ürünün lansmanını henüz yapmadık ama Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yetkililerine tanıtım videolarını gösterdiğimizde, “Bu şekilde bir çözüm yok.” tepkisi alıyoruz. Bu bağlamda çok iddialı bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Sivil tarafta ise AFAD’a ve denizcilik sektöründe temaslarımızın olduğu bazı kurumların yetkililerine yaptığımız tanıtımlarda, üründen çok etkilendiler. AFAD yetkililerinden aldığımız bu ürüne acil ihtiyaçları olduğu şekildeki yorumlar bizi çok heyecanlandırdı. Ürünümüzü yurt dışında tanıtmaya da başladık.

Ayrıca kara araçları için yeni bir stop lambası tasarladık. Bunu tasarlarken arka planda elektronik kayıt cihazını (Electronic Logging Device / ELD) da düşündük. ELD kısmında, aracın stop lamba grubu için sağ ve sol taraflara ayrı üçlü grup, bir geri vites, bir stop, bir sis, bir de IR (kızılötesi) lamba takılıyor. Haliyle bunların her birinin kaydını tutmak gerekiyor. Bizim geliştirdiğimiz üründe, sağ sol farkı yok. Sadece bir tane ürün var ve üzerinde aynı aydınlatma gücüne sahip tek bir çözüm bulunuyor. Bu da araç üreticisi firmanın stoğunda tek bir ürün bulundurmasını ve istediği araçta kullanabilmesini sağlıyor. Ürünün prototipini sektördeki kara aracı üreticilerine tanıttık ve çok beğenildi. Önümüzdeki dönemde üretilecek bazı zırhlı araçlarda ürünümüzün kullanılması planlanıyor. Geliştirdiğimiz stop lambası ile firmaların araç başına 700-800 euro bandında tasarruf etmesini sağlamış olacağız.

MSI Dergisi: Barok Savunma’nın kuruluşunda belirlediğiniz stratejik hedeflere ne ölçüde ulaştınız?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: 2017 yılında kuruluşumuzdan hemen sonra, 5 yıllık stratejik hedeflerimizi belirlemiştik. Bunlar arasında; kara araçları tarafında ürettiğimiz ürünlerin seri üretimine başlamak ve denizcilik veya havacılık sektörüne ulaşıp bir ürün ortaya koymaktı. Pandemi döneminde sıkıntılı süreçler yaşanmış olsa da hedeflediğimiz noktaya ulaştık. Bugün, yılda 1.000 adet projektör üretip son kullanıcıya teslim ediyoruz. Diğer ürünlerimiz ise proje odaklı ilerliyor. Aydınlatma ve iç konuşma sistemleri, Barok Savunma’nın en güçlü olduğu alanlar. Denizcilik sektörüne de SHERPA ile girmiş olduk. Yine bu ürünle alakalı AFAD ile görüşmeler yapıyoruz. Projektörümüze, özellikle kurtarma alanlarında elektrik olmadığı için çok ihtiyaç duyuluyor. Ürünümüzü savunma ve havacılık sanayisinin yanında arama ve kurtarma alanında da var etmek istiyoruz. Bu alandaki faaliyetlere çok önem veriyoruz. Hatta kendi içimizde de bir arama ve kurtarma birimi kurma hedefimiz var.

Barok Savunma Kurucusu Senem Yıldız Özkılınç
Barok Savunma Mühendislik Müdürü Güray Günay

MSI Dergisi: Barok Savunma açısından 2023 yılı nasıl geçti? Bu yıl için belirlediğiniz hedefler nelerdi ve bu hedeflere ne ölçüde ulaşabildiniz?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: 2023 yılında, aydınlatma çözümleri alanındaki gücümüzü daha da arttırmak istiyorduk. Kara platformlarının yanı sıra deniz platformlarında da var olmak hedefiyle SHERPA’yı hazırlamış olduk. Öte yandan havacılık sektörüne girmek istiyorduk. Şimdi bu alanda faaliyet gösteren bir firma ile birlikte proje yürütüyoruz. Proje gelişme sürecinde olduğu için şimdilik detay veremesek de tetik mekanizmasıyla ilgili bir çalışmamız olduğunu söyleyebilirim. Askeri kara araçları tarafında, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ana yüklenicisi konumundaki firmaların 4×4 ve 8×8 gibi zırhlı araç aileleri için iç konuşma sistemi, kamera, aydınlatma, anons sistemi gibi farklı ürün gruplarımızla fark yarattık. 2023 yılını, görev aldığımız projeler kapsamında aldığımız olumlu geri bildirimlerle geride bırakıyoruz.

Barok Savunma’nın X-Light projektörünü daha da geliştirerek ortaya çıkardığı SHERPA, denizcilik alanında da kullanıma uygun hale getirildi. Yatay ve dikey eksende 360 derece dönebilme özelliği bulunan ürün, çift yönlü aydınlatma sağlayabilmesiyle dikkat çekiyor. Bu özelliği sayesinde SHERPA’nın bir yüzeyi beyaz ışık, diğer yüzeyi ise IR (kızılötesi) aydınlatma için kullanılabiliyor.

“Hedefimiz Ciromuzun Yüzde 50’sini İhracattan Elde Etmek”

MSI Dergisi: Bu çalışmalarınız ışığında gelecek hedefleriniz nasıl şekillendi?

Senem Yıldız ÖZKILINÇ: Çok çeşitli ürünler üretmek yerine, mevcut ürünlerimizi geliştirerek ilerliyoruz. Tüm ürünlerimizin seri üretimde olmasını istiyoruz. Havacılık ve denizcilik de dahil olacak şekilde, şu an yılda 1.000 adet civarında olan projektör üretimimizi, 3.000’ler seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. İlerlemek çok stratejik bir adım olacağından, mutlaka Ankara’da olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Sadece bir ofis ya da şube açmak değil, Ankara’da üretim de yapabileceğimiz bir alan planlıyoruz. 2 yıl içerisinde Ankara’da üretim yapabilir hale gelmek için araştırmalarımızı sürdürüyoruz.

Öte yandan pandemi döneminde ara verdiğimiz ihracat çalışmalarımıza yeniden başladık. Hedeflerimizden biri de ciromuzun yüzde 50’sini ihracattan elde ediyor hale gelmek. Ege Serbest Bölge’de bu amaçla almış olduğumuz bir yerimiz var. İhracat hedefimiz doğrultusunda, yurt dışı fuarlarına katılım sağlayarak, üretici firmalara kendimizi ve özgün tasarımlarla geliştirdiğimiz alt sistemlerimizi tanıtmayı sürdürüyoruz. Söyleşimizin başında da değindiğim gibi Barok Savunma, sanatla mühendisliği birleştirerek var oldu. Mühendislikte konforu, estetiği ve kaliteyi ön planda tutarak ilerlememizi sürdüreceğiz.

Barok Savunma Kurucusu Senem Yıldız Özkılınç’a ve Mühendislik Müdürü Güray Günay’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdıkları ve verdikleri bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.