Ana Sayfa Haberler MUKAS ile Gerçeğe Yakın Harekât Ortamında Elektronik Harp Eğitimi

MUKAS ile Gerçeğe Yakın Harekât Ortamında Elektronik Harp Eğitimi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) elektronik harp birimleri, Muhabere Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (MUKAS) ile gerçeğe yakın bir harekât ortamında eğitim görüyorlar. Savunma Sanayii Başkanlığı, 10 Ekim’de sosyal medya üzerinden MUKAS hakkında yaptığı paylaşımla sistem ile ilgili bilgilendirme yaptı.

ASELSAN tarafından geliştirilen sistem, haberleşme bantlarındaki tüm Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz (ED/ET) yeteneklerini tek bir araç üzerinde birleştiriyor. MUKAS, TSK’nın elektronik harp ve haberleşme sistem operatörlerinin muhabere ve elektronik harp eğitimlerinde kullanılıyor. SSB tarafında yapılan paylaşımda, yerli ve milli imkânlarla tasarlanan sistemin, dünyada eşine az rastlanan, kapsamlı bir eğitim simülatörü olduğu vurgulandı.

Otomatik yükseltme ve döndürme mekanizması ile kontrol edilebilen bir dizi anteni ile MUKAS, ET kapsamında etkin karıştırma ve aldatma yöntemleri uygularken ED kapsamında ise spektrum arama/görüntüleme, yön bulma, sinyal tespiti ve analizi yeteneklerini bünyesinde barındırıyor.

Taktik ortam koşullarına uygun bir platform üzerinde inşa edilen sistem, detaylı cihaz içi test, görev öncesi planlama ve görev sonrası analiz yapabiliyor.

MUKAS’ın kardeşi olan RAKAS’ın (Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü) da bu yıl içinde TSK envanterine girmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.