Ana Sayfa Haberler NANObiz, LAMP4U® COVID-19 Moleküler Tanı Kitleri ile Koronavirüs’e Karşı Sahada ve Hızlı Tespit İmkânı Sunacak

NANObiz, LAMP4U® COVID-19 Moleküler Tanı Kitleri ile Koronavirüs’e Karşı Sahada ve Hızlı Tespit İmkânı Sunacak

NANObiz tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yüksek hassasiyetli moleküler test olan LAMP4U® kitleri ile Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tanısı istenilen yerde ve hızlı olarak yapılabilecek. Direkt hastadan alınan örneklerle çalışacak olan sistem, testin sonucunu anlık olarak cep telefonları üzerinden kayıt altına alabiliyor.

ODTÜ TEKNOKENT’te faaliyetlerini sürdürmekte olan NANObiz tarafından ürünün geliştirilmesi sürecinde, başta T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (TÜBİTAK-TEYDEB) ve T.C. Sağlık Bakanlığının destekleri alındı.

LAMP4U® COVID-19 moleküler tanı kitleri, gerektiğinde sahada direkt olarak hasta örnekleri üzerinden kullanılabilecek bir formatta tasarlanıyor. NANOBİZ tarafından, validasyon çalışmaları sonrasında LAMP4U®-COVID19 markası altında piyasaya sürülmesi planlanan moleküler test kitlerinin, gerektiğinde birinci kademe sağlık kuruluşları, mobil test istasyonları, havaalanları, sınır kapıları ve askeri birliklerde kullanımını olası kılan sürümleri de geliştiriliyor. Bu cihazlardan biri olan ve SSB tarafından Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü Projeleri kapsamında desteklenen BİOSENS-Hibrit® cihazı ile PCR ve ELİSA reaksiyonlarını aynı anda ve sahada yürütebilecek kabiliyete ulaşıldı.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem liderliğindeki NANObiz Ar-Ge ekibi, öncelikle savunma sanayisinde kullanım için geliştirdikleri BİOSENS-Hibrit® platformunun, COVID-19 virüsünün sahada, hasta başında ve yüksek doğrulukla moleküler tanısını yapabilecek şekilde adaptasyon çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmalara ek olarak, farklı kurum ve kuruluşlardan araştırıcılarla birlikte kart test formatında hızlı antikor testlerinin geliştirme sürecinde de son aşamaya gelindiği belirtildi.

Prof. Dr. Öktem’in aktardığı bilgilere göre, NANOBİZ tarafından geliştirilecek LAMP4U® COVID-19 moleküler tanı kitleri, uzun ve zahmetli numune hazırlığı gerektirmeden hastadan alınan örneklerde 60 dakika içerisinde yüksek doğrulukla sonuç verebiliyor. Testin sahada yapılabilmesi, numune hazırlığı ile birlikte 3-4 saat süren PCR test sürecini yaklaşık 60 dakikaya indirerek hızlı sonuç vermesi ve kısa bir kullanıcı eğitiminden sonra kolay kullanılabilmesinin yanı sıra sistemin yerli ve milli bir çözüm olması yönüyle maliyet avantajı da sağlayacağı değerlendiriliyor.

Söz konusu LAMP4U® COVİD-19 moleküler tanı kitlerinin üretimi konusunda ODTÜ’de bulunan altyapıların da kullanıma alınabileceğini ifade eden Prof. Dr. Öktem, seri üretim fazına geçildiğinde oluşacak talebin karşılanması yönünde planlamaların yapıldığını ifade ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.