Ana Sayfa Haberler NANObiz, Yenilikçi Ürünleri ve Test Altyapısı ile Hizmet Vermeye Hazır

NANObiz, Yenilikçi Ürünleri ve Test Altyapısı ile Hizmet Vermeye Hazır

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

NANObiz Teknoloji A.Ş. (NANObiz), fuarda, Türk savunma ve havacılık sektörünün bugüne kadar pek eğilmediği, nanobiyoteknoloji alanının temsilcisi oldu.

Sivil alanda kaydettiği teknolojik gelişimi ve elde ettiği tecrübeyi, askeri alana da taşımayı hedefleyen NANObiz, Biyolojik Harp Maddeleri (BHM) Tespit ve Teşhis Sistemlerinin Geliştirilmesi (BİOSENS) Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü projesini, Nurol Makina ile yürütüyor. Sözleşmesi IDEF 2017 sırasında imzalanan projede, KBRN kapsamında biyolojik harp maddelerinin tespit ve teşhisinde kullanılabilecek, şu biyolojik algılama sistemleri geliştiriliyor:

  • Biyolojik Harp Maddeleri için, poliklonal yapıda antikorlar,
  • Biyolojik Harp Maddeleri tespiti için, tek kullanımlık hızlı test çubukları ve
  • İmmünoassay ve nükleik asit tabanlı analiz yapabilen, hibrit ve taşınabilir yapıda Biyolojik Harp Maddeleri Tespit ve Teşhis Sistemi.

Kritik tasarım aşaması tamamlanan proje, başarıyla devam ediyor.

NANObiz, BİOSENS projesinde geldiği son noktayı sergiledi.

 

Bilgi birikimi ve tecrübesi ile el yapımı patlayıcıların algılanması konusunda da çalışmalar yürüten NANObiz’in diğer çözümleri şöyle sıralanıyor:

  • NANOtakip Ortam Takip ve Erken Uyarı Sensör Ağı Sistemleri, uzaktaki bir ortamın, sıcaklık, nem, partikül yükü gibi değerlerinin yanı sıra su kaynaklarının kimyasal ve fiziksel özelliklerinin, sensörler vasıtası ile 24 saat boyunca izlenmesini, kaydedilmesini ve bu değerlerin, belirlenen aralıktan çıkması durumunda uyarı verilmesi işlevini gerçekleştiriyor. Ürünün NATO stok numarası da bulunuyor.
  • NANObiz, kimyasal tehditlerin dekontaminasyonuna yönelik, nano partiküller kullanan çözümler geliştiriyor.
  • Patlayıcı ve EYP’lerin uzaktan tespitine yönelik yenilikçi çözümler de firmanın ilgi alanında.
  • Kimyasal tehditlerin nokta tespitini sağlayacak, personel üzerinde taşınabilen tek kullanımlık sensörler de firmanın çalışma alanları arasında yer alıyor.
  • NANObiz, biyolojik algılamada sürecin önemli bir alt bileşeni olan DNA izolasyon kitlerini de yerli olarak sağlıyor.

MIL-STD-810 uyumlu Fungus (Mantar) Testi altyapısına da sahip olan NANObiz, sektörde, bu testlerin yapılabildiği tek tesis konumunda. Firma, 2019 yılı başında, TR-TEST Test ve Değerlendirme A.Ş. ile imzaladığı protokol ile TR-TEST’in bu konudaki çözüm ortağı da oldu.

 867 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.