Ana Sayfa Haberler NATO Daimi Görev Grubu-1 Görevini Başarıyla Tamamlayan TCG GEDİZ (F-495), Yuvasına Döndü

NATO Daimi Görev Grubu-1 Görevini Başarıyla Tamamlayan TCG GEDİZ (F-495), Yuvasına Döndü

TCG GEDİZ (F-495)’in 6 Nisan-30 Temmuz tarihleri arasında Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Baltık Denizi ve Kuzey Denizinde icra ettiği NATO Daimi Görev Grubu-1 (SNMG-1) görevini başarıyla tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 30 Temmuz’da yaptığı açıklamada, TCG GEDİZ’in yaklaşık 4 ay süren söz konusu görev süresince aşağıdaki etkinlikleri gerçekleştirdiğini duyurdu:

  • Baltık Denizi, Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanusunda, JOINT WARRIOR-2018 Fiilî Deniz ve Hava Savunma Tatbikatı, BALTOPS-2018 Barış İçin Ortaklık Tatbikatı ve DYNAMIC MONGOOSE-2018 Denizaltı Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi Tatbikatına katıldı.
  • DYNAMIC MONGOOSE tatbikatı kapsamında 70 derece kuzey enleminin de kuzeyine geçerek Kuzey Kutup Dairesinde bayrağımızı dalgalandırdı.
  • Akdeniz, Afrika, Baltıklar ve İskandinavya’da yer alan toplam 12 ülkede 15 liman ziyareti gerçekleştirdi. Bu kapsamda Litvanya’nın  Kleipeda ve Danimarka’nın Aalborg limanlarını ziyaret eden ilk Türk savaş gemisi oldu.

Görevini başarıyla tamamlayarak 30 Temmuz’da Türkiye’ye dönen TCG GEDİZ için Aksaz limanında bir karşılama töreni icra edildi.

 1,864 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.