Ana Sayfa Manşet NATO Tatbikatına da Ev Sahipliği Yapan Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile AKINCI TİHA İlk Kez Uluslararası Bir Tatbikata Katıldı

NATO Tatbikatına da Ev Sahipliği Yapan Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile AKINCI TİHA İlk Kez Uluslararası Bir Tatbikata Katıldı

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz, 29 Haziran’da gerçekleştirilen Seçkin Gözlemci Günü’ne katıldı ve katılımcılara seslendi.

Onur KURÇ / onur@removebeforephotos.com

Tayfun YAŞAR / tayfun@removebeforephotos.com

Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi, 20 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında, Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında icra edildi. NATO intikal ve hazırlık tatbikatı olan Ramstein Dust-II (RADU-II) da bu yıl, 20-28 Haziran tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirildi ve Anadolu Kartalı-2022 Eğitimleri ile ilişkilendirildi. Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ise Anadolu Kartalı-2022 ile ilk kez uluslararası bir tatbikata katılmış oldu. Tatbikatın basın, seçkin gözlemci ve fotoğrafçı (spotter) günlerinde, MSI Dergisi ekibi de hazır bulundu.

Bu yılki eğitime, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları unsurlarının yanı sıra Azerbaycan, Birleşik Krallık, Pakistan ve Ürdün Hava Kuvvetleri unsurları ile NATO HİK (Havadan Erken İhbar ve Kontrol) unsuru katıldı (Tablo 1). Bulgaristan, Çad, Etiyopya, Güney Afrika, Gürcistan, Katar, Kosova, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya, Özbekistan, Tunus ve Umman’dan katılımcılar ise eğitimde gözlemci statüsünde yer aldı.

Anadolu Kartalı-2022 katılımcıları bir arada.

Eğitim süresince; 5 farklı ülke ve NATO’dan 48 hava aracı ve 1.335 personelin katılımıyla toplam 274 sorti uçuş gerçekleştirildi. 1 Temmuz’da sona eren eğitim, öncesinde belirlenen hedeflere ulaştı.

Tablo 1. Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’ne Katılan Unsurlar

Ülke / KuvvetUnsurlar
Hava Kuvvetleri Komutanlığı28 x F-16 1 x E-7T 1 x KC-135R 1 x ANKA-S 1 x AKINCI TİHA
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı2 x G Sınıfı Fırkateyn
Azerbaycan2 x Su-25
Birleşik Krallık4 x Eurofighter Typhoon
NATO1 x E-3A
Pakistan6 x F-16
Ürdün3 x F-16

NATO, Anadolu Kartalı’nı Bir Fırsat Olarak Kullandı

Anadolu Kartalı Eğitimi, uluslararası niteliğini, diğer ülkelerin katılımının yanı sıra bu yıl bir NATO tatbikatına ev sahipliği de yaparak gösterdi. NATO’nun intikal ve hazırlık tatbikatı olan Ramstein Dust II-2022 (RADU II-22), 20-28 Haziran tarihleri arasında, Türkiye’de, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi ile ilişkilendirilerek icra edildi.

AKINCI’nın testleri devam eden B modeli, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’nde görev aldı.

RADU II-22 tatbikatına, NATO’nun Poggio Renatico, İtalya’da konuşlu DACCC (Deployable Air Command and Control Centre / İntikal Edebilir Hava Komuta ve Kontrol Merkezi) biriminden personel ve ekipman katıldı. Bu personel ve ekipman, 5 Haziran’da yola çıktı ve yaklaşık 2.500 km’lik kara yoluyla Konya’ya intikal etti. 30 kamyonluk konvoy; NATO DARS (Deployable Air Control Centre, Recognized Air Picture Production Centre, Sensor Fusion Post / İntikal Edebilir Hava Komuta ve Kontrol Merkezi, Tanımlanmış Hava Resmi Üretim Merkezi, Algılayıcı Birleştirme Birimi) donanımını ve teçhizatını taşıdı.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, eğitime, Karabağ Savaşı’nda aktif olarak rol almış Su-25 uçaklarıyla katıldı. Uçakların her ikisi de kanatlarında Belarus yapımı Talisman elektronik karşı tedbir (ECM) podları taşıyordu.

DARS; Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi kapsamında, NATO ve Türk HİK uçakları ve Milli Kontrol İhbar Merkezleri ile birlikte, ana hava komuta ve kontrol unsurlarından biri olarak görev yaptı.

NATO envanterine yeni giren NATO DADR (Deployable Air Defence Radar / İntikal Edebilir Hava Savunma Radarı) da RADU II-22 ile birlikte ilk defa bir NATO ülkesine intikal etti.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’nde herhangi bir görevleri olmamasına rağmen fotoğrafçılar gününe jest olarak, 2 adet özel kuyruk kaplamalı F-4E Phantom uçağını Konya’ya gönderdi. Bu uçakların bir tanesinin burun kısmında, klasik köpek balığı ağzı yerine, bir panter figürü işlenmişti.

AKINCI TİHA, Doğu Akdeniz’de Uçtu

Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi, AKINCI TİHA için de ilkleri içerdi. Uçak, ilk uluslararası tatbikat katılımını, Anadolu Kartalı-2022 ile gerçekleştirdi. Bu katılım, aynı zamanda AKINCI’nın katıldığı ilk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tatbikatı oldu.

Eurofighter Typhoon

Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’nde, AKINCI’nın, testleri devam eden Prototip 5 (PT-5) numaralı B modeli görev aldı. Doğu Akdeniz’de, deniz üzerinde gerçekleştirilen iki göreve katılan AKINCI B; hedef tespit ve keşif, işaretleme, simüle atış, anlık koordinat bildirme ve vurulacak hedeflerin önceden tespiti gibi konularda katkı sağladı.

Eğitime, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16’lardan 28’i iştirak etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.