Ana Sayfa Haberler NATO’nun İstihbarat Altyapısı STM’ye Emanet

NATO’nun İstihbarat Altyapısı STM’ye Emanet

STM, 28 Ocak’ta yayınladığı basın bülteniyle dünya genelindeki NATO karargâhları arasında istihbarat paylaşımını gerçekleştirecek yazılımı geliştirmek üzere sözleşme imzaladığını duyurdu. STM, NATO İletişim ve Bilgi Ajansı (NCI Agency) ile Intelligence Functional Services (INTEL-FS / İstihbarat İşlevi Hizmetleri) projesi kapsamında sözleşme imzaladı. Firma, geliştireceği yazılımla, NATO komutanlıkları için istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasını sağlayacak. Dünyadaki tüm NATO karargâhları ve üsleri, istihbarat akışlarını STM’nin geliştireceği ve modernize edeceği yazılımlar üzerinden yapacak. NATO’nun istihbarat altyapısını modernleştirecek INTEL-FS projesinin yaklaşık 3,5 yıl sürmesi planlanıyor.

Proje, yazılım geliştirme süreci, uygulanacak teknoloji ve sunulacak çözümlerle bünyesinde ilkleri barındıracak. INTEL-FS, NATO için çevik (agile) yazılım yönetimi uygulanacak ilk projeler arasında olacak. Verilerin entegrasyonunu da içeren projede geliştirilecek yazılım; mikro servis tabanlı, dağıtık yapıda ve genişleyebilir olacak.

STM, INTEL-FS projesinin başlangıç toplantısını da Hollanda’nın Den Haag şehrinde bulunan NCIA Ajansı Merkezi’nde başarı ile gerçekleştirildi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye için yazılım alanında çok önemli bir ihracat başarısına imza attıklarını söyledi. Dünyadaki en önemli uluslararası kuruluşlardan NATO için daha önce de farklı projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Güleryüz şöyle devam etti: “STM olarak, NATO Bütünleşik Elastikiyet Karar Destek Modeli ve NATO Integration Core Projesini başarıyla tamamlamıştık. Şimdi ise yazılım geliştirme alanındaki yetkinliğimizle, NATO’nun istihbarat altyapısının teknolojik dönüşümünü sağlayacağız. Yönetim bilişim sistemi olarak imza atacağımız INTEL-FS projesi ile NATO komutanlıkları her türlü istihbarat verisine kullanıcı deneyimine önem veren modern arayüzlerle erişecek. Projenin tamamı Türk mühendislerince yürütülecek. Yaklaşık 100 kişilik bir uzman kadromuz ile proje için çalışmaya başladık.

Projenin bir ayağında, istihbarat bilgilerinin yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi, dağıtılması ve kullanılması kabiliyetini sağlayan ve arka uç olarak nitelendirilen ‘back-end’ servislerini,  diğer ayağında ise son teknolojiyle modern kullanıcı arayüzlerini geliştireceğiz. Aynı zamanda, INTEL-FS yazılımları bir araya getiren ciddi bir entegrasyon projesi olacak. Yazılımın genişleyebilir olması da önemli bir unsur. Geliştirmeye başladığımız yazılım ile NATO’nun istihbarat altyapısına güvenilir ve iş sürekliliğine odaklanmış bir sistem kazandıracağız.”

Bu proje ile önemli bir tecrübe kazanımı gelişeceğini de belirten Güleryüz, “Veri analizi anlamında operasyonel bir kabiliyet oluşacak. Projede edineceğimiz tecrübe ve yeni birikimlerle, yurt içinde istihbarat ve güvenlik birimlerimizin benzer ihtiyaçları için de her daim hazır olacağız” dedi. INTEL-FS Projelerinin ihracattaki önemine de değinen Güleryüz, “INTEL-FS’in, Türkiye’nin NATO’dan yazılım geliştirme alanındaki aldığı en büyük ihracat projelerinden biri olması da bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Savunma ve bilişim alanındaki mühendislik tecrübemiz, katma değeri yüksek ürün ve çözümlerle, Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı vermeyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.