Ana Sayfa Özel Dosyalar8'inci DSS Navantia, ANADOLU’nun Ötesine Bakıyor

Navantia, ANADOLU’nun Ötesine Bakıyor

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Navantia, ANADOLU’nun Ötesine Bakıyor” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Seminerin düzenli katılımcılarından Navantia’nın bu yılki gündemi, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi projesi kapsamında, Sedef Tersanesi tarafından inşa edilmekte olan, ANADOLU’nun ömür devri yönetimi oldu. Projede, Sedef Tersanesi’nin alt yüklenicisi olarak rol alan ve geminin temel aldığı tasarımın yaratıcısı olan Navantia, seminer sırasında gerçekleştirdiği 2 sunumda, ömür devri yönetimi ile ilgili yaklaşımını ve çözümlerini anlattı.

Navantia, Ömür Devri Destek Hizmetleri (Through Life Support Services) başlığı altında, geliştirdiği bir dizi teknoloji ve çözüm ile müşterilerini destekliyor. Navantia’nın Türkiye Genel Müdürlüğü görevinden, Navantia Ömür Devri Destek Hizmetleri İş Birimi Direktörlüğü görevine getirilen Jorge Garcia-Monedero, yaptığı sunumda, bu teknolojileri ve çözümleri anlattı.

Navantia, ömür devri desteği konusuna, tasarımdan itibaren eğiliyor. Garcia-Monedero, bu konuda, Avustralya Deniz Kuvvetleri ile çok yakın çalıştıklarını ve kuvvetin, Navantia’nın bu alandaki ürün ve çözümlerinin şekillenmesinde, önemli bir rol oynadığını belirtti.

Navantia, kendi tasarladığı gemiler için çözüm ve hizmet sunuyor. Bununla beraber, firmanın yetkinlikleri ve yarattığı güven, İspanya’nın Rota Deniz Üssü’nde konuşlu Amerikan Deniz Kuvvetleri gemilerinin bakımının da Navantia’ya emanet edilmesi ile sonuçlandı.

Firmanın sunduğu çözüm ve hizmetler, şu 5 ana kategoride toplanıyor:

  • Ömür devri desteği yönetimi
  • Ömür devri desteği mühendisliği
  • Bakım
  • Tedarik zinciri
  • Eğitim ve simülasyon

Özellikle teknolojik gelişmeler, ömür devri desteği konusunda yeniliklerin önünü açıyor. Gemi üzerinde yer alan, başta Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (IPMS) olmak üzere çeşitli sistemler, büyük hacimde veri oluşturuyorlar. Bunların, gelişen bilişim teknolojilerinin yardımıyla işlenmesi ise koruyucu ve önleyici bakım gibi ön alıcı (proaktif) çözümlerin önünü açıyor.

Garcia-Monedero, Navantia’nın, ömür devri desteği konusunda yaptığı çalışmaları, şu başlıklar altında özetledi:

  • IPMS: Navantia, gemi alt sistemlerinin entegre şekilde kontrolünü ve izlenmesini başarıyla gerçekleştiren IPMS çözümlerinde, odak noktasını, operatöre çevirdi. Navantia’nın IPMS çözümleri, artık operatörü, tüm sistemi periyodik olarak kontrol ederek nerede sorun olabileceğini aramaktan kurtarmayı hedefliyor. Böylece operatör, o sırada yapması gereken işlere en iyi şekilde odaklanabilecek. IPMS konusunda bir diğer odak değişikliği ise içe bakıştan dışa bakışa geçiş. Garcia-Monedero, bu konuda, bir dizel motoru örnek verdi. Motorun çalışma dinamikleri kapsamındaki durumu kadar, geminin tümüne etkisi ya da geminin filonun tümüne etkisi de IPMS tarafından izlenebilecek ve kontrol edilebilecek konular arasında yer alıyor.

  • ARGOS21: Navantia’nın bir platform veri analizi yazılım çözümü olarak sunduğu ARGOS21, Güvenilirlik Mühendisi Jose Antonio Pagan tarafından gerçekleştirilen ayrı bir sunumda, ayrıntılı olarak anlatıldı. Navantia tasarımı platformlarda IPMS ile entegre bir şekilde çalışan ARGOS21, hem platformdan hem de platform dışından gelen verileri; veri füzyonu algoritmalarını, istatistiksel yöntemleri ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak bir arada değerlendiriyor. Bu değerlendirmenin sonucunda, kullanıcıyı, mevcut ya da olası problemler konusunda uyarıyor. Böylece; önemli arızaların önüne geçiyor; sistemlerin göreve hazırlık oranlarını arttırıyor. Sistemin, karada konuşlu bir merkez birimi de bulunuyor ve tüm filo, buradan izlenebiliyor. 2006 yılında, İspanyol Deniz Kuvvetleri iş birliği ile geliştirilmeye başlanan ARGOS21’in, 2016’da, V2 sürümü çıktı. 2018’de ise V3 sürümü çıkacak.
  • Sayısal modeller: Navantia, tasarımlarını ve bu tasarımı oluşturan alt sistemlerin tüm özelliklerini, sayısal olarak modelliyor ve bu modelleri, platformun ömür devri boyunca güncel tutuyor.
  • Eğitim simülatörleri: Navantia, IPMS ve seyrüsefer eğitimini entegre ederek, aynı donanım üzerinden, farklı gemiler için eğitim verilebilmesinin önünü açıyor.

Garcia-Monedero, ANADOLU’nun temel aldığı tasarımı yapan firma olarak, geminin ömür devri boyunca, anlattığı çözüm ve hizmetleri sunmaya hazır olduklarını belirtti. Navantia, bu süreçte, Türk iş ortakları ile çalışmayı ve iş ortaklarının sayısını arttırmayı da hedefliyor.

 

ARGOS21, tüm filonun durumunun izlenebilmesine olanak sağlıyor.

 

 

 3,785 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.