Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Navantia, Dünya Çapında Ses Getirmiş Ürünleriyle IDEF 2023’te Farkını Ortaya Koyuyor

Navantia, Dünya Çapında Ses Getirmiş Ürünleriyle IDEF 2023’te Farkını Ortaya Koyuyor

Navantia, 300 yıllık bir mirasın temsilcisi olarak, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik vizyonuyla savunma sektörüne önemli katkılar sağlayacağına inandığı; F-110 fırkateyni, S-80 denizaltısı ve personel eğitimlerini tek bir üründe birleştirdiği Navantis sistemiyle IDEF 2023’te yerini alıyor. Firma, fuarda özellikle; suüstü ve sualtı gemilerin inşası, ömür devri desteği ve sunduğu katma değerli hizmetlerin tanıtımına odaklanıyor.

Suüstü ve sualtı gemilerinin inşası, yüksek teknolojik içeriğe sahip karmaşık sistemlerin tasarımı ve entegrasyonu, ürün ömür devri desteği ve yüksek katma değerli hizmetler konusunda uzmanlaşmış stratejik bir savunma ve teknoloji şirketi olan Navantia, dünyaca ünlü ürünlerini IDEF 2023’te tanıtıyor. Navantia, geçtiğimiz yıllarda Türk Deniz Kuvvetleri için TCG ANADOLU savaş gemisinin tasarımı ve inşası için gereken teknoloji transferi konusunda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve SEDEF Tersanesi ile iş birliği yaparak Türk savunma ve havacılık sektörüne desteğini kanıtlamış oldu.

F-110 Fırkateyni

Navantia’nın IDEF gündeminin ilk sıralarında, F-110 fırkateyni yer alıyor. İnşasına 2021 yılında başlanan F-110 fırkateyni; tasarımı ve sahip olduğu silah ve algılayıcılarla çok amaçlı ve çok yönlü bir platform olarak, refakat görevleri başta olmak üzere denizlerde güvenliğin sağlanmasında görev alacak. Özellikle kuvvet koruma ve denizden güç aktarma görevlerinde kritik roller oynaması beklenen F-110; hava savunma harbi, suüstü harbi ve denizaltı savunma harbi yeteneklerine sahip bir platform olarak öne çıkıyor. İlki inşa aşamasında olan F-110 fırkateyninin, gemiden sürekli bilgi alan ve geminin sanal bir kopyası olan bir dijital ikizi de olacak.

S-80 Denizaltısı

S-80 Denizaltısı

Okyanuslarda görev yapabilecek en gelişmiş konvansiyonel denizaltılardan biri olarak tasarlanan S-80, çok gelişmiş bir savaş sistemiyle donatılmıştır. Biyoetanol dönüştürme gibi benzersiz bir teknolojiye dayanan yeni nesil havadan bağımsız tahrik sistemi (AIP) sayesinde de S-80, suyun altında daha uzun süre kalabiliyor ve yüzeye çıkmadan daha uzağa gidebiliyor. Dolayısıyla gizliliği de arttırılan S-80 denizaltısı, kabiliyetlerinde herhangi bir kayıp olmadan daha az mürettebat ile işletilebiliyor.

Navantis

Navantis

Navantia’nın bir diğer IDEF gündemi ise bir köprü üstü simülatörü olan ve farklı platformlarda verilmesi gereken eğitimleri aynı çatı altında verilebilir hale getiren Navantis (Navantia Training Integrated System / Navantia Entegre Eğitim Sistemi). Navantia, Navantis’i geliştirirken gemilerde görev yapan personelin eğitimi konusunda sektörün ihtiyaçlarını analiz etti. Böylelikle Navantia, esas olarak makinistlerin eğitimine odaklanan mevcut platform kontrol simülatörlerinin ötesine geçerek Navantis eğitim sistemini, köprü üstü personelini de kapsayacak şekilde geliştirdi. Böylece farklı görev tanımına sahip personelin aynı anda eğitim alabileceği geniş kapsamlı bir çözüm ortaya koyulmuş oldu. Ayrıca, piyasada bulunan köprü üstü simülatörlerinden farklı olarak Navantis, özel geliştirilen yazılımı sayesinde aynı köprü üstünün birden fazla gemi için kullanılmasına da olanak tanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.