Ana Sayfa Haberler Navantia, Suudi Arabistan için İnşa Ettiği İlk Korveti Denizle Buluşturdu

Navantia, Suudi Arabistan için İnşa Ettiği İlk Korveti Denizle Buluşturdu

Navantia, Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri (RSNF) için inşa ettiği 5 korvetten ilki olan AL-JUBAIL’i denize indirdi. Suudi Arabistanlı çok sayıda üst düzey askeri yetkilinin ve Navantia’nın üst yönetiminin katılımıyla gerçekleştirilen tören, İspanya’daki San Fernando Tersanesi’nde yapıldı.

Tören ve korvvetler hakkındaki detaylı bilgiler, 22 Temmuz’da, Navantia tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. 104 metre uzunluğa, 14 metre genişliğe ve 102 personel taşıma kapasitesine sahip AL-JUBAIL, 27 knot sürate ulaşabilecek ve denizde, 21 gün ek idame gerektirmeden görev yapabilecek.

Navantia tarafından tasarlanan ve inşa edilen korvetler; CATIZ Savaş Sistemi, DORNA Atış Kontrol Sistemi, NAVCOMS/HERMESYS Entegre İç ve Dış Haberleşme Sistemi, MINERVA Entegre Navigasyon ve Köprü Üstü Sistemi ve COMPLEX-SIMPLEX Entegre Platform Yönetim Sistemi gibi yeni nesil sistemler ile donatılıyor. Korvetlerde, Leonardo’nun SUPER RAPID 76mm deniz topu, Rheinmetall Air Defence’in MILLENNIUM 35mm yakın hava savunma sistemi de bulunuyor.

Kasım 2018’de başlatılan projede, AL-JUBAIL’in ilk sac kesim töreni Ocak 2019’da yapılmıştı. COVID-19’a rağmen inşası sekteye uğramayan projenin ilk gemisinin ardından ikinci geminin de Kasım 2020’de denize indirilmesi hedefleniyor. 2024 yılında son gemi teslimatının yapılması hedeflenen proje kapsamında, Navantia, gemiler için çeşitli opsiyonlarla arttırılabilecek Ömür Devri Desteği Paketi de sunuyor.  

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.