Ana Sayfa Haberler Navantia, Türk Deniz Kuvvetlerine Hizmetini, NAVANTIS ile Sürdürmek İstiyor

Navantia, Türk Deniz Kuvvetlerine Hizmetini, NAVANTIS ile Sürdürmek İstiyor

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi projesinde, Sedef Tersanesi’nin alt yüklenicisi olarak rol alan ve proje kapsamında inşa edilen ANADOLU platformunun temel alındığı tasarımın yaratıcısı olan Navantia, fuarda, NAVANTIS (Navantia Training Integrated System / Navantia Entegre Eğitim Sistemi)’i ön plana çıkarttı.

NAVANTIS; köprüüstü personeli, savaş yönetim sistemi personeli, çarkçılar ve yara savunma ekibi gibi gemilerde bulunan farklı ekiplerin, bir simülasyon ortamında eğitim alabilmelerini sağlıyor. Sistemin adındaki entegre kelimesi ise bu ekiplerin, bir arada, aynı anda eğitim alabilmesinden kaynaklanıyor. Sistem sayesinde dört seviyede eğitim verilebiliyor: Platform; Platform + Seyrüsefer; Birden Çok Gemi ile Eğitim ve Savaş Sistemleri.

NAVANTIS, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi bir geminin köprü üstünü ya da diğer mahallerini birebir simüle edebiliyor. Bu kapsamda, sanal gerçeklik de kullanılabiliyor. Otomasyona tabi olmayan ve yerinde müdahale edilmesi gereken sistemler için ise eğitim amaçlı oyun (serious game) mantığı ile bir avatar üzerinden eğitim verilebiliyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin taşıdığı çıkarma araçları da sistem kapsamında simülasyon ortamında kullanılabiliyor. NAVANTIS, simülasyon alanındaki standartlara uygun arayüzleri sayesinde, üçüncü parti simülasyonlarla da bir arada çalışabiliyor. Böylece, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nde konuşlu bir helikopterin simülasyonu da sistemle beraber kullanılabiliyor.

Navantia, personel eğitimine önemli katkı sağlayacağını değerlendirdiği NAVANTIS’i, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına da öneriyor.

 756 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.