Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican ÖKÇÜN

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican ÖKÇÜN

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“İlk 10 Yılımızın Özeti ve Gelecek 10 Yılımızın Kurgusu: Teknoloji, İhracat ve Sürdürülebilir Büyüme”

 

Nero Endüstri olarak, bu yıl kuruluşumuzun 10’uncu yılını kutluyoruz. Bir mühendislik ve tasarım firması olarak adım attığımız bu yolda, özgün ürünler geliştiren, ürünleri aktif olarak 24 ülkede kullanılan ve dünya liginde yarışan bir üreticiye dönüştük. “Gelişmiş güvenilirlik” prensibi ile ortaya koyduğumuz yüksek teknolojili ürünler, sektörün standartlarını belirleyebilecek seviyeye geldi. Sürdürülebilir bir büyüme için ihracatın mutlak bir şart olduğunu biliyorduk. Bu nedenle daha en başından itibaren hedef pazarımız tüm dünya oldu. Bu sayede ürünlerimizle 210 farklı projenin altına imza attık ve bunların 60 adedini yurt dışında gerçekleştirdik.

Başarılarımızın ardında, ülkemizin istikrarlı yerlileştirme politikaları ve marka oluşturma çabaları büyük rol oynadı. Bugünlere gelmemizde büyük katkıları olan Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’e; Daire Başkanımız Ahmet Raci Yalçın’ın şahsında, tüm SSB Kara Araçları Daire Başkanlığına; yurt içindeki kara aracı üreticilerimize ve ekosistemimizde yer alan kritik teknoloji sağlayıcılarımıza, bu konuda teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.

Nero Endüstri ailesi

 

Hiçbir Gereksinime Hayır Demedik

Sahip olduğumuz güçlü Ar-Ge ekibi sayesinde; ARES, ARMA, MARS ve UMAY gibi sistemler geliştirmeyi başardık. Bu sistemleri, sektörümüzde ürün olarak tabir edilen, kendini kanıtlamış sistemlere dönüştürdük. Üstlendiğimiz projelerden istisnasız her birinde, sektörümüzün kaçınılmaz doğası gereği, son kullanıcının ve ana yüklenicilerin farklı talepleri ile karşılaştık. Bu talepleri karşılayabilmek için her defasında daha fazla çalışarak kimseye asla hayır demedik. Kullanıcı odaklı yaklaşımımızı ve derin mühendislik tecrübemizi kullanarak, bize gelen tüm istekleri yerine getirdik. Bu süreç, sıfırdan kurulan bir şirket olarak kendimizi kanıtlamamızı sağladığı gibi hem bizi olgunlaştırdı hem de ürünlerimizin her geçen gün daha da gelişmesini sağladı. Bu sayede rakiplerinin önüne geçen ürünlerimiz, ihracat pazarlarındaki kozumuz oldu.

Nero Endüstri, Ankara’daki yeni tesisinin kurulumunu 2019’da tamamladı.

Tedarikçilerimiz ile Yürümeye Devam Edeceğiz

Bu sektörde KOBİ olarak ayakta kalmanın ve ürün geliştirmenin zorlukları, bizi hiçbir zaman yıldırmadı, tüm bu zorlukları aşmayı başardık. Bunu yaparken de bencil davranmadan, kazancımızı ve kabiliyetlerimizi paylaşmayı tercih ettik. Bu sebeple kendi etrafımızda bir ekosistem oluşturduk ve bu ekosistem ile bir aile şeklinde büyüdük. Şu anda Nero Endüstri, üretiminin büyük bölümünü yurtiçi sanayi firmalarına aktarmış durumda.

Nero Endüstri olarak hâlihazırda 200 kişilik bir ekibiz, ancak paydaşlarımıza verdiğimiz iş payları sayesinde, sektörde yerli paydaşlarımız ile 1.000 kişilik ek bir istihdam yarattığımızı öngörüyoruz. İstikrarlı büyüme politikamız doğrultusunda çalışan sayımızı önümüzdeki yıl 300’e çıkaracağız ve odağımızda daima yüksek teknoloji olacak. Uzmanı olduğumuz alanlarda daha da derinleşeceğiz. Bugünlere tedarikçileri ile birlikte gelen bir firma olarak geleceğe de tedarikçilerimiz ile birlikte yürüyeceğiz. Ana entegratör konumuna yükselirken, bu yolda onları destekleyerek geliştirmeye devam edeceğiz.

Nero Endüstri, amiral gemisi hâline gelen ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri’nden 6.000 adedini, dünyadaki farklı kullanıcılara teslim etti.

 

Başarımızın Sırrı Özgün Ürünlerimiz

Kurulduğumuz ilk günden itibaren ürün odaklı bir yol izledik. Ürün geliştirme çalışmalarımızın ilk meyvesi, daha sonradan ARMA Güç Sistemleri ailesine dönüştürdüğümüz askeri jeneratörlerimiz oldu. Daha sonra yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri alanında yerli bir çözüm olmadığını görerek ARES sistemlerini geliştirdik. Özgün olarak geliştirdiğimiz ve amiral gemimiz haline gelen ARES sistemlerimiz sayesinde, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri alanında, Türkiye pazarının %90’ına hâkim olmakla kalmadık, aynı zamanda dünyadaki 3 büyük üreticiden birisi hâline geldik. Benzer şekilde yurt içinde üretilen etkili bir KBRN filtrasyon sistemi konusundaki ihtiyaca MARS sistemleri ile cevap verdik. Tüm bu ürünler, mühendislik kabiliyetlerimizi ve yüksek teknolojiye hakimiyetimizi arttırdı. Bu alandaki ustalık eserimiz ise UMAY Lazer İkaz ve Sis Havanı Sistemleri oldu. Rakiplerinin 3’te biri maliyetine pazara sunduğumuz bu ürün neredeyse her araca takılabilir ekonomikliği ve yüksek algılama seviyesi sayesinde yüksek bir talep görmeye başladı, testleri tamamlamasının hemen ardından, ilk kullanıcısını yurt dışından bulmayı başardı.

 

Büyümemizin Temelinde Strateji Yatıyor

Nero Endüstri’yi, 10 yıl önce, sıfırdan ve çok küçük bir sermaye ile kurmuştuk. Bugün ise kara araçları alanında Türkiye’nin en büyük alt sistem tedarikçisi olan bir çözüm ortağına dönüştük. Ancak bu büyüme bizim için bir sürpriz değildi. Bugünlere geleceğimizi, şirketi kurduğumuz ilk günden itibaren biliyorduk. Kendimize koyduğumuz büyüme hedeflerini, her yıl aşarak bu noktalara geldik. Bu şekilde hedeflerimizi aşmaya gelecekte de devam ederek; teknolojisi, ihracatı ve verimliliği ile büyüyen ve global pazarda oyun kurgusunu değiştiren bir firma hâline geleceğiz.

 

2020’de 2 Kat Büyüyeceğiz

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde toplam 40 milyon liralık bir alt yapı yatırımını hayata geçirdik. 2020 yılında yapacağımız 40 milyon liralık ilave yatırımla da 10 yılda yaptığımız yatırımı, sadece 1 yılda 2’ye katlamış olacağız. Yatırımlarımız bunlarla da sınırlı kalmayacak ve Türkiye’nin geleceğine imza atacak yüksek teknolojili ürünler üzerinde çalışacağımız yeni yatırımları hayata geçireceğiz. Bu teknolojiler, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak ve ihracat potansiyelini arttıracak. Ayrıca çift maksatlı kullanım alanları ile hem askeri hem de sivil sektöre yönelik olacak bu teknolojiler, sürdürülebilir büyümemize de katkı sağlayacaklar. Bir Yüksek Teknoloji Üssü hâline getireceğimiz Nero Endüstri, sunduğu imkânlar ile Türkiye’nin tersine beyin göçü gerçekleştirmesine katkı sağlayacak.

 

Alican ÖKÇÜN

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı

 1,441 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.