Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri, ARES AERO ile Hava Platformları için Yangın Söndürme Sistemleri Geliştiriyor

Nero Endüstri, ARES AERO ile Hava Platformları için Yangın Söndürme Sistemleri Geliştiriyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri kara araçlarına yönelik olarak geliştirdiği ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri ile Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan Nero Endüstri, ARES sistemlerini hava platformlarına özel olarak da geliştiriyor.

 

ARES AERO Küresel Söndürücü

ARES Sistemleri, Hava Platformları için Optimize Ediliyor

Nero Endüstri’nin yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları, çeşitli helikopter ve uçakların; motor kompartımanında, mürettebat kabininde, iniş takımlarında ve kargo bölümünde yer alabilecek ARES AERO sistemlerinin geliştirilmesini kapsıyor. Firma, kara araçları alanında kendini muharebe koşullarında defalarca kanıtlayan ARES sistemlerinin bileşenlerinden yola çıkarak hava araçlarında kullanıma uygun, yeni tip bileşenler geliştiriyor. Bu bileşenlerin;

  • DO-160G Havacılık Ekipmanları için Çevresel Koşullar ve Test Prosedürleri,
  • DO-254 Aviyonik Ekipman Tasarım Güvence Rehberi ve
  • DO-178C Havacılık Sistemlerindeki Yazılım Hususları ve Ekipman Sertifikasyonu gibi havacılık standartları ile uyumlu olması gerekiyor.

Bu dokümanlar, yeni bileşenlere yönelik sertifikasyon çalışmalarının, tasarım aşamasından itibaren başlamasını zorunlu kılıyor.

 

ARES AERO Duman Dedektörü

İhracat Odaklı Strateji

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, ARES AERO sistemleri ile ilgili şunları söylüyor: “Yangın Söndürme Sistemleri ile kara platformlarında elde ettiğimiz tecrübeyi, hava platformlarına aktarmak ve geliştirdiğimiz Yangın Söndürme Sistemleri ile yerli üretici olarak Türkiye’de üretilen hava platformlarında yer almak istiyoruz.”

Ökçün, ARES AERO sistemlerine yönelik hedeflerini ise şu sözleri ile özetliyor: “Hedefimiz yurt içindeki platformlarla sınırlı değil. Biz daima ihracat odaklı bir firma olduk. Zaman içerisinde, bu ürünleri, yurt dışında çok daha büyük bir pazara sahip olan sivil havacılık sanayisinin de kullanımına sunmayı planlıyoruz.”

 

Yeni Bileşenler Yolda

Firmanın Ar-Ge çalışmaları; yeni tip bileşenler üzerine yoğunlaşıyor. Bu çalışmalar neticesinde hedeflenen çıktıları, şu şekilde özetlemek mümkün:

  • Hava Platformları Yangın Söndürücüleri: Hâlihazırda kara araçlarında kullanılmakta olan yangın söndürücüleri, silindirik yapıya sahip. Ancak, hava platformlarında kullanılacak olan söndürücülerin, hacimsel kısıtlar nedeniyle küresel formda olması planlanıyor.
  • Hava Platformları Kontrol Sistemleri: Kara platformlarına yönelik olarak geliştirilen ARES İnfilak Bastırma Sistemleri, hızlı ve otomatik bir şekilde yangını bertaraf ediyor. Hava platformlarında ise yangın söndürme sisteminin pilottan bağımsız ve otomatik olması, pek çok riski beraberinde getiriyor. Bu sebeple ARES AERO sistemleri, söndürme kararını pilota bırakacak şekilde geliştiriliyor. Sistem, otomatik söndürme yerine, tespit ettiği yangına ilişkin bilgiyi, pilota en hızlı ve en ergonomik şekilde ulaştıracak; ilave bilişsel bir yük bindirmeksizin pilotun sağlıklı şekilde karar almasını sağlayacak.
  • Hava Platformları Algılama Sistemleri: Kara sistemlerinden farklı olarak ARES AERO’ya özel olarak yeni sensörler geliştiriliyor. Bunlardan biri de Bleed Hava Sistemleri’nde (türbin motorlarının kompresör bölümünden alınan yüksek basınçlı havayı, uçak ya da helikopterin farklı bölümlerindeki ekipmanları çalıştırmak için kullanan sistemler) yer alan Sızıntı Dedektörü. Bu yüksek basınçlı hava, 250 0C gibi yüksek sıcaklıklarda olduğu için, hava hattında bir sızıntı olması hâlinde, yangına sebebiyet verebiliyor. Yeni dedektörlere ilişkin en büyük zorluklardan biri de türbin motorlarında oluşan yüksek sıcaklıklardan dolayı, geliştirilmekte olan sensörlerin de 2.000 0F (yaklaşık 1.093 0C) sıcaklığa dayanmak zorunda olması. Hava platformlarında yangın algılanması için kullanılan termal ısı algılayıcı tel ve duman dedektörleri, bu performans verileri dikkate alınarak geliştirildi.

 

Nero Endüstri ile aynı grup bünyesinde bulunan ve savunma ve havacılık sanayisine bağımsız test hizmetleri sunmakta olan Standart Test ise ARES AERO çalışmalarına paralel olarak, DO-160G, DO-254 ve DO-178C gibi havacılık standartlarına yönelik olarak kendisini hazırlıyor.

ARES sistemleri; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki 2.000’den fazla aracı koruyor. Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan bu ürünler, aynı zamanda 22 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapıyor.

 1,912 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.