Ana Sayfa Advertorial Nero Endüstri’nin ARES Yangın Söndürme Sistemleri, Araç İçi İnfilakları, 250 Milisaniyede Bastırıyor

Nero Endüstri’nin ARES Yangın Söndürme Sistemleri, Araç İçi İnfilakları, 250 Milisaniyede Bastırıyor

Nero Endüstri, tasarımını ve üretimini 100% yerli olanaklar ile yaptığı 4 ana ürün grubunu, 22 ülkedeki, 8.000’den fazla askeri araç ve tesise entegre etmeyi başardı. Firma, ARES İnfilak Bastırma Sistemleri, ARMA Güç Sistemleri, MARS İklimlendirme, KBRN Filtrasyon ve Algılama Sistemleri ve UMAY Sis Havanı ve Lazer İkaz Sistemleri ile ilgili yurt içi ve yurt dışından aldığı siparişlere yönelik üretimlerine devam ediyor. Bir yandan da tüm ürün gruplarında, Ar-Ge çalışmaları yürüterek, ürünlerini yüksek teknoloji ile sürekli geliştiriyor. Bu ürün gruplarından ARES sistemleri, zırhlı araçların içerisinde çıkan yangın ve patlamaları, 250 milisaniyeden daha kısa sürede bastırabiliyor.

ARES İnfilak Bastırma ve Yangın Söndürme Sistemleri

Kara operasyonları sırasında, zırhlı araçların karşılaştığı en büyük tehditlerden biri de güdümlü tanksavar füzeleri (anti-tank guided missile / ATGM) ve omuzdan atılan roketler (rocket-propelled grenade / RPG). Bu silahlar, duruma göre, ağır zırhlı bir aracı bile saniyeler içerisinde imha edebiliyor. Nero Endüstri tarafından geliştirilen ARES ürün grubu; RPG-6 ve RPG-7 gibi omuzdan atılan roketlerin, mayın patlamalarının, yanıcı ve yakıcı tehlikeli maddelerin, akaryakıt yangınlarının, ATGM’lerin veya diğer herhangi bir zırh delici ağır mühimmatın neden olduğu patlamaları bastırabiliyor. ARES sistemlerinin morötesi-kızılötesi (UV-IR) optik dedektörleri, araç içerisindeki yangın ya da patlamayı, 3 milisaniyenin altında algılıyor. Algılamanın ardından, kontrol üniteleri, 6 milisaniyede sistemi çalıştırıyor; söndürücü tüpler ise 7 milisaniyenin altında aktif hale geliyor. ARES sistemleri sayesinde, yangın ve infilaklar, 250 milisaniyenin altında bir sürede bastırılıyor.

ARES ürün grubu içerisindeki gövde ve lastik yangın söndürme sistemleri sayesinde ise araç dışında, molotof kokteyli benzeri bir tehdidin sebep olduğu yangınlar, aracın başka bir tehdit altında bulunduğu ve personelin bu sebeple araç dışına çıkma imkânının bulunmadığı durumlarda bile kolaylıkla söndürülebiliyor. Sistem, genel olarak zırh delici silahların veya araç içerisindeki hidrokarbon yakıtların oluşturabileceği tahribatlara karşı; insan yaşamını, araç içindeki mühimmatı ve diğer değerli varlıkları koruyor.


UV-IR Optik Dedektör
Piroteknik Tüp

Nero’nun Ürün Ailesi, Hangi ana Alt Sistemlerden Oluşuyor?

  • Piroteknik Tüpler (Mürettebat ve Motor Bölmesi): İnfilak bastırma tüpleri, araç içinde oluşan yangın ve patlamalar ile bunların yarattığı basıncı bertaraf ediyor. Özellikle RPG ve ATGM saldırıları nedeniyle oluşan patlamaların sıcaklığı, 2.000 dereceye kadar ulaşabiliyor. Bu söndürücü tüpler, aktif hale geldiklerinde, patlamanın oluşturduğu yüksek sıcaklığı, içinde bulunan gaz formundaki ajan HFC 227EA’nın (FM-200) soğutucu özelliği sayesinde ortadan kaldırıyor. İçlerinde 42 barlık basınç bulunan tüpler, soğutucu ajanı, çok kısa sürede boşaltabiliyor. Patlamanın yarattığı yüksek sıcaklar, kısa sürede bertaraf edildiği için de bu sıcaklığın, araç içerisindeki havayı genleştirerek yüksek basınç yaratması da engelleniyor.
  • UV-IR Optik Dedektör: Optik dedektörler, RPG veya ATGM’lerin isabet ettiği araçlarda, zırhı delen mühimmatın oluşturmaya başladığı alev topunu, henüz daha çevresine zarar verecek basınç ve sıcaklığa erişmeden, 3 milisaniye içerisinde algılayarak, kontrol kutusuna alarm sinyali gönderiyor. İçerisinde bulunan morötesi (UV) ve kızılötesi (IR) sensörler ile farklı dalga boylarındaki ısı ve ışık enerjilerini algılıyor. Eğer dedektörün algıladığı sinyaller, gerçek bir yangın ya da patlamaya işaret ediyorsa kontrol kutusuna bir alev sinyali gönderiyor. Dedektörler, NATO STANAG 4317 ve Amerikan MIL-PRF-62546C standartlarını karşılayacak biçimde, Nero Endüstri mühendisleri tarafından özgün şekilde tasarlandı. UV-IR alev dedektörleri, aynı zamanda MIL-STD-810H ve MIl-STD-461F standartlarına göre yürütülen; yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, nem, şok, titreşim, korozyon ve EMI/EMC testlerini de başarıyla geçti.
  • UV-IR Kontrol Dedektörü: Kontrol dedektörleri, kullanılan ileri teknoloji ve tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. ARES ürün ailesi içerisindeki kontrol kutusu ve optik dedektörün işlevlerini, kompakt bir tasarım ile tek bir kutu içerisinde toplayan bu ürün, sistemin performansını azaltmadan, toplam maliyetini düşürüyor; kablolamayı azaltıyor ve araç içerisinde daha az yer işgal ederek yerleşim açısından ergonomi sağlıyor. Kontrol dedektörleri, RPG veya ATGM’lerin isabet ettiği araçlarda, zırhı delen mühimmatın oluşturduğu alev topunu, daha çevresine zarar verecek basınç ve sıcaklığa erişmeden, 3 milisaniye içerinde algılayarak 10 milisaniye içerisinde sistemi aktif hale getiriyor.
  • Kontrol Ünitesi: Nero Endüstri tarafından tamamen yerli olarak tasarlanarak geliştirilen kontrol üniteleri, ARES sisteminin beynini teşkil ediyor. Kontrol Ünitesi, yangın söndürme ve infilak bastırma sisteminin kontrolünü sağlamanın yanı sıra sistemdeki tüp ve dedektörlerin tamamının uyarı, algılama ve arıza durumlarının, güç ledleri ile gözlenmesini mümkün kılıyor. Kompakt yapıdaki bu akıllı kontrol ünitesi, araçların çok bölmeli yapısına uygun tasarlandığı için aracın güç grubu, gövde, lastik, motor ve mürettebat bölümlerine ilave olarak korunmak istenen diğer bölmelerdeki dedektör ve söndürücü tüpleri, ayrı ayrı kontrol edebiliyor. Kontrol Ünitesi, herhangi bir bölmedeki dedektörlerden gelen algılama sinyallerini alıyor ve ilgili bölmedeki söndürücü tüpleri, gerektiği şekilde aktive ediyor.
ARES III+ Kontrol Ünitesi
UV-IR Kontrol Dedektörü

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.