Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri, Kara Araçlarının Savunma Kalkanını, UMAY ile Güçlendiriyor

Nero Endüstri, Kara Araçlarının Savunma Kalkanını, UMAY ile Güçlendiriyor

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri kara araçlarında herhangi bir sebeple oluşabilecek yangın ve infilakları bertaraf eden ARES infilak bastırma ve yangın söndürme sistemleri ile son yıllarda önemli bir başarı yakalayan Nero Endüstri, ARES ile oluşturduğu koruma kalkanını, yeni ürünü UMAY ile bir adım öteye taşıyor. UMAY, geniş algılama spektrumu ve düşük maliyeti ile sadece ana muharebe tanklarını değil her türlü zırhlı kara aracını koruyabilecek bir Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi olarak öne çıkıyor.

Nero Endüstri Savunma Sanayii A.Ş. Ailesi

 

UMAY, başta güdümlü tanksavar füzeleri olmak üzere, pek çok farklı tehdide karşı koruma sağlıyor. Lazer Tehdit Algılama Sensörleri, Kontrol Ünitesi ve Sis Havanları olmak üzere 3 ana bileşenden oluşan sistem, araç üzerine farklı maksatlarla yönlendirilmiş lazer sinyallerini algılayarak sınıflandırıyor ve araç komutanını bu konuda bilgilendiriyor. Ürün istenirse entegre sis havanlarını, tehdidin bulunduğu yöne doğru otomatik olarak ateşleyerek, tehdit ile araç arasında bir sis perdesi yaratıyor ve hem aracın görünmesini engelliyor hem de lazerin araç ile temasını kesiyor.

 

UMAY, 30 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen IDEF fuarı sırasında sergilendi.

50 Milisaniyede Algılama

Nero Endüstri’nin özgün olarak geliştirdiği UMAY, oldukça hızlı bir şekilde çalışıyor. Araç üzerine bir lazer sinyali yönlendirildiğinde, UMAY’ın Lazer Tehdit Algılama Sensörleri, bunu 10 ila 50 milisaniye arasında bir sürede tespit ederek, gerekli bilgiyi Kontrol Ünitesi’ne iletiyor. Kontrol Ünitesi ise bir sonraki 50 milisaniye içerisinde lazer tehdidini tanımlayarak sınıflandırıyor. UMAY, eğer otomatik modda çalışıyorsa sistem sonraki 400 milisaniye içerisinde karar vererek gerekli tedbirleri devreye sokuyor. Dolayısıyla lazer tehdidinin ortaya çıktığı andan itibaren yarım saniye içerisinde gerekli tedbir alınmış oluyor.

 

Lazer Mesafe Tespit Cihazlarını da Algılıyor

Askeri maksatlı lazer sistemleri, kullanım amaçlarına göre farklı dalga boylarında çalışıyor. UMAY’ın ise farklı lazer tiplerini tanımasını sağlayan oldukça geniş ve dâhili bir kütüphanesi bulunuyor. Sistem, bu kütüphane sayesinde, araç üzerine yönlendirilen lazerin dalga boyunu analiz ederek sınıflandırıyor ve araç komutanının tehdide yönelik olarak daha sağlıklı karar almasını sağlıyor. UMAY’ın tanımlayabildiği tehditler şu şekilde sıralanıyor:

  • Lazer işaretleyiciler: Güdümlü tanksavar füzeleri, havadan karaya güdümlü füzeler ve lazer güdümlü bombalar gibi aktif lazer arayıcı başlık taşıyan silah sistemleri, hedef üzerine düşen ve hedeften yansıyan lazer ışınlarını takip ediyor. Taarruz uçakları, taarruz helikopterleri ve İHA’lar, güdümlü silahlarını bu tip lazerler vasıtasıyla yönlendiriyor.
  • Lazer mesafe tespit cihazları: Tank toplarından makinalı tüfeklere kadar yatık yollu atış yapan tüm silah sistemleri, ilk atışta isabet kaydedebilmek için hedefin menzil bilgisine ihtiyaç duyuyor. Oldukça yaygın olarak kullanılan uzaktan komutalı silah sistemlerinin pek çoğunda ise lazer mesafe tespit cihazları bulunuyor. UMAY, bu lazerleri de algılayarak, kısa bir süre sonra aracın ateş altına alınabileceği bilgisini komutana iletiyor.
  • Güdüm lazerleri: Bu lazerler, günümüz muharebe sahalarında sıklıkla kullanılan, Huzme Güdümlü (Laser Beam Riding) Füzelerde kullanılıyor. Bu füzeler, hedefe yönlendirilen düşük güçteki güdüm lazerini, kuyruk bölümlerinde bulunan algılayıcılar sayesinde algılayarak, lazer huzmesi içerisinde kalmaya çalışıyor.

 

 

UMAY’ın Kontrol Ünitesi

Tüm Araçlar Koruma Altında

İnsan hayatını son derece önemseyen Nero Endüstri, UMAY’ı, ana muharebe tankı gibi kritik platformların ötesinde, her türlü kara aracını ve personelini koruyabilecek bir çözüm ortaya koymak amacıyla geliştirdi. Firma, UMAY’ın ilk prototiplerini de tamamladı ve 30 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde, İstanbul’da 14’üncüsü gerçekleştirilen IDEF fuarı sırasında, Ukraynalı bir kara aracı üreticisi ile ürünün satışı konusunda anlaştı.

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, UMAY ile ilgili şunları söyledi: “Çabalarımız sonucunda, piyasadaki rakiplerinden 4-5 kat daha ucuz ve hafif zırhlı araçlara dâhi entegre edilebilecek, maliyet-etkin bir çözüm ortaya çıkarttık. Ayrıca UMAY, sadece güdümlü füzeleri değil, uzaktan komutalı silah sistemlerinde de kullanılan lazer mesafe tespit cihazlarını da algılayabiliyor. Ürünümüzün bu özellikleri ile kısa süre içerisinde daha çok kullanıcı tarafından tercih edileceğinden eminiz.”

 

Sis Havanları

Çepeçevre Koruma

UMAY’ın Lazer Tehdit Algılama Sensörleri’nin, yatay eksende 180 derece ve 360 derece görüş açısına sahip olacak şekilde, iki farklı tipi bulunuyor. Bu sensörler, araç boyutlarına ve geometrisine göre optimize edilerek, algılama kapasitesinin en yüksek olacağı yerlere yerleştiriliyor. Sensörler dikey eksende ise standart olarak -5 ila +80 derece aralığında bir görüş açısına sahip. Bununla birlikte, kullanıcı isteklerine bağlı olarak görüş açısı -5 ila + 90 derece aralığını kapsayacak şekilde genişletilebiliyor. Bu durumda, üst yarı kürede hiçbir kör noktası kalmayan UMAY entegre edilmiş bir araç, taarruz uçakları, taarruz helikopterleri ya da İHA’lar tarafından yapılabilecek bir lazer aydınlatmasını da kolaylıkla algılayabiliyor.

Otomatik ya da manuel konumda çalışma seçeneği sunan Kontrol Ünitesi ise 8 ayrı sis havanı grubunu kontrol edebiliyor. Her bir sis havanı grubunda ise birden fazla lançer bulunuyor. Sistem, manuel durumda iken lazerin yönünü komutana iletiyor ve komutanın tüm sis havanlarını ya da sadece belirli yöne bakan havanları ateşlemesine imkân sunuyor.

 

 

Koruma Kalkanı Genişliyor

Zırhlı kara araçlarında beka, sırası ile şu 5 maddenin yerine getirilmesi prensibine dayanıyor:

  1. Görülme
  2. Görülürsen hedef olma
  3. Hedef olursan vurulma
  4. Vurulursan delinme
  5. Delinirsen imha olma

Bu hiyerarşinin son basamağındaki “Delinirsen imha olma” maddesine yönelik olarak ARES sistemlerini geliştiren Nero Endüstri, UMAY ile bu listenin ilk 3 maddesini de kapsayan bir koruma kalkanı yaratmış oluyor.

Ökçün, bu ürünleri ile ilgili şunları söylüyor: “İnsan hayatını korumaya yönelik yerli ve milli çözümler geliştirme amacıyla çıktığımız bu yolda, ARES ürünümüz sayesinde, roketle vurulan araçlarımızı koruma konusunda hatırı sayılır bir başarı elde ettik. Bunun bir sonraki aşaması ise bu araçların isabet almalarını önlemekti. ARES sistemi ile oluşturduğumuz koruma kalkanının çapını, UMAY ile genişletmiş ve kara araçlarına yönelik taktik yaşam destek ürünleri konusundaki ağırlığımızı bir kat daha arttırmış olduk.”

180 derece (solda) ve 360 derece (sağda) kapsama alanına sahip Lazer Tehdit Algılama Sensörleri. 180 derecelik sensör, aracın yanlarına; 360 derecelik sensör ise genellikle aracın üzerine entegre ediliyor.

 

ARES’teki Tecrübe ile Geliştirildi

Nero Endüstri, UMAY’ı, yine kendi ürünü olan ve yurt içindeki 2.000’den fazla aracı koruyan ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri’nde elde ettiği tecrübelerini kullanarak geliştirdi. Kara araçlarına yönelik yangın söndürme sistemleri alanında Türkiye’de önemli bir pazar payına ulaşan ve aynı zamanda 20 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapan ARES sistemleri, araç içerisindeki yangını kızılötesi bir optik dedektör aracılığı ile tespit ediyor. UMAY’ın Lazer Tehdit Algılama Sensörlerinde de benzer bir teknoloji kullanıyor.

 1,831 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.