Ana Sayfa Haberler NERO Endüstri, Yeni Ürünleri Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’ni IDEF’te Sergileyecek

NERO Endüstri, Yeni Ürünleri Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’ni IDEF’te Sergileyecek

MSI Dergisi’nin 175’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

NERO Endüstri, kurulduğu 2009 yılından bu yana, “gelişmiş güvenilirlik” prensibiyle; Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamaya ve 20’nin üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla dünya pazarındaki iddialı yerini korumaya devam ediyor. NERO Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün ve NERO Endüstri ile aynı grup bünyesinde bulunan STANDART TEST Genel Müdürü Öznur Ökçün, faaliyetlerini, yeni ürünlerini ve hedeflerini, 15 Mart’ta, Ankara Bilkent Otel’de düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı.

 

NERO Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, basın toplantısında yaptığı konuşmada, hem TSK’nın ihtiyaçlarının karşılanması hem de Türkiye’nin ihracat hedeflerinin gerçekleşmesi için birçok noktada yatırımlara devam ettiklerini ve hep daha iyisini hedeflediklerini söyledi. “Muhteşem bir ekiple hedefe doğru koşuyoruz.” şeklinde konuşan Ökçün, “Bu motivasyonla yapamayacağımız hiçbir şey yok.” dedi.

NERO Endüstri’nin geçmiş dönem faaliyetleri ve ürünleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ökçün’ün verdiği bilgilere göre, firmanın;

  • ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri,
  • ARMA Güç Sistemleri ve
  • MARS Kimyasal Biyolojik Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ve Hava Filtrasyon Sistemleri

olmak üzere, 3 farklı ürün ailesi bulunuyor. Firma, bu ürünleri, %85’ini yurt içi piyasadan tedarik ettiği bileşenlerle üretiyor. ARES ürün grubu sayesinde hızlı bir büyüme gösteren firma, 2018 yılında, 150 milyon liralık bir ciroya ulaştı. Firma aynı yıl içinde, tüm ürün gruplarından, toplamda 6.000’in üzerinde alt sistem üretti.

 

“Kara Araçlarında En Büyük Alt Sistem Sağlayıcısı Olduk”

“Öncelikli amacımız askerimizin can güvenliğini sağlamak.” diyerek NERO Endüstri’nin hep bu bilinçle çalıştığını söyleyen Ökçün, firmanın sektördeki konumuna şöyle anlattı: “NERO Endüstri, bugün kara araçları alanında, Türkiye’nin en büyük alt sistem sağlayıcısı hâline geldi. 2014’e kadar, Türkiye’deki birçok askeri kara aracında, İsrail’den ithal edilen alt sistemler kullanılıyordu. Biz, bunların birçoğunu yerlileştirdik.”

NERO Endüstri’nin alt sistemlerinin kullanıldığı araçlardan bazıları şunlar:

  • BMC: KİRPİ, AMAZON, VURAN
  • Nurol Makina: EJDER YALÇIN, YÖRÜK, ILGAZ
  • FNSS: PARS, KAPLAN MT, KAPLAN STA, KAPLAN 30
  • Katmerciler: HIZIR

Bunların dışında, TSK’nın M60 A3 Tank ve M113 ZPT modernizasyonu ve ASELSAN’ın M60 Tank modernizasyonu projelerinde de NERO Endüstri’nin alt sistemleri platformlara entegre edildi.

 

Yeni Ürün: Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi

Ökçün, bu ürünler dışında, yeni bir Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi geliştirdiklerini de açıkladı. “Kendi geliştirdiğimiz sensörlerin; lazer ikaz ve güdümlü füze ikaz sistemlerinde de aynı şekilde kullanılabileceğini fark ettik.” ifadelerini kullanan Ökçün, ürünün kullanım alanını şöyle tarif etti: “Düşman unsurlar tarafından atılan lazer güdümlü füze aracınıza doğru gelirken sensörler ve tespit sistemleri, kullanıcıya uyarı veriyor. Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi, lazerle hedeflemenin yapıldığı açıyı ve geliş yönünü tespit ediyor. Sistem, otomatik olarak sis havanlarını ateşleyip, orada tankın görünmez olmasını sağlayıp, sisten duvar oluşturuyor. Tank, o anda manevra yapıp 1-2 saniye içerisinde ya uzaklaşacak ya da yönünü değiştirecek; ama füzenin hedefleme lazeri de sis bulutunun içine girdiği için füzeyi saptırma şansı çok fazla. Ya füze sapıyor ya da tank manevrayla füzenin hedefinden uzaklaşmış oluyor.”

 

Pazar Fiyatının Beşte Biri Maliyetle Üretildi

Ökçün, şu anda piyasada çok sayıda benzer ürün olduğunu da belirtti ve Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’nin farkını şöyle anlattı: “Biz bu ürünün maliyetini, inanılmaz bir şekilde efektif bir seviyeye getirdik; artık bütün taktik tekerlekli araçlara uygulanabilecek bir maliyet seviyesinde. Şu andaki pazar fiyatının beşte biri maliyetle artık askerlerin hayatını koruyabilecek, daha iyi bir sistem yaptık. Bu da bizim gurur duyduğumuz ürünlerden bir tanesi oldu. IDEF 2019’da bu ürünü sergileyeceğiz.”

 

NERO Endüstri, yeni ürünü Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’ni yurt içi pazara sunmaya ve ihraç etmeye hazırlanıyor.

Amerikan Ordusunun 6.000 Araçlık İhalesi için Birinci Faz Geçildi

ABD Silahlı Kuvvetlerinin 6.000 aracı kapsayan bir projesi için ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi ile teklif veren NERO Endüstri, ilk aşamayı başarıyla geçti. Ökçün, konuya ilişkin gelişmeleri şu sözlerle aktardı: “Ülkemize yapacağımız en büyük katkılardan birinin ihracat olduğunu düşünerek biz de ABD’ye yerleştik. Orada, Amerikan Savunma Sanayicileri Birliği’ne üye olduk. Araçlardaki can kayıplarının %70’inin yangından olduğunu fark etmişler ve bunun için önlem almaya çalışıyorlar. Türkiye’de şu an yok; ama ABD’de 4 ayrı kurum ve kuruluş içinde infilak bastırma test laboratuvarları var. Aktif olarak, sürekli bu sistemleri test ediyorlar. Geçen ay itibariyle birinci kalifikasyon fazını geçtik. Umarım ikinci kalifikasyon fazını geçersek ABD Ordusu’na da gururla Türk ürünlerini vermiş olacağız. Bu bizim için çok büyük bir gurur.”

 

Hedefte Hava ve Deniz Platformları Var

NERO Endüstri, kara araçları üzerinde geliştirdiği alt sistem uzmanlığını, hava ve deniz platformları için de sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Ökçün, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Hava araçlarında, halen birçok yabancı ürün ve birçok yabancı alt sistem var. Bunlardan vazgeçilirse bu platformlardaki yaşam sistemlerini üretmeye hazırız. Hava platformları için Ar-Ge faaliyetlerimiz devam ediyor. Şu an TUSAŞ’la çok yakın bir temasımız var. Bunu yapabileceğimizi biliyoruz ve yapacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki yıl, muhtemelen ilk sistemlerimiz sahaya çıkmış olacak. Şu an birçok deniz aracında, entegrasyon ve sistem çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç yıl içinde, yaklaşık 10 gemide sistemlerimiz aktif olarak kullanılmaya başlanacak.”

 

STANDART TEST: Tarafsız Bir Test Kuruluşu

STANDART TEST Genel Müdürü Öznur Ökçün ise NERO Endüstri ile aynı grup bünyesinde bulunan şirketin gelişiminden ve hizmetlerinden bahsetti. “NERO Endüstri, 2017 yılında Ankara’ya taşınınca, STANDART TEST’i kurmaya karar verdik.” diyen Ökçün, şunları söyledi: “STANDART TEST’i kurarken yerli kaynakların doğru kullanılmasını amaç edindik. Türkiye’nin en büyük eksikliği, araç veya alt sistem üreticilerinin test altyapısına sahip olması ve Ar-Ge, kalifikasyon testlerini kendi bünyelerinde yapmaları. Bu durum, tarafsızlık konusunda sorun yaratıyor. Amaçlarımızdan biri de Türkiye’deki kaynakların doğru kullanılması, doğru yatırım. Birisi daha önce bu yatırımı yaptıysa bir daha yapılmasına ihtiyaç yok; çünkü ciddi bir yatırım. Bununla ilgili olarak, TRTEST firmasıyla bir anlaşma imzaladık. Birlikte ilerleyip, paralel yatırımlara engel olmayı hedefliyoruz. TRTEST’in ilk ve en büyük test istasyonuyuz şu anda. Birlikte testler yapıyoruz, birlikte ilerliyoruz ve TRTEST ile çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

 

Çevresel Test Kabini

STANDART TEST Genel Müdürü Öznur Ökçün, sahip oldukları yetenekleri de anlattı. Firma bünyesindeki test kabinleri arasında, iki adet Çevresel Test Kabini var. MIL-STD 810G standardına sahip olan ve askeri standartlardaki tüm isterleri karşılayan kabinlerden küçük olanı, 900x900x900 mm ebatlarında ve küçük ekipmanların test edilmesinde hizmet veriyor. Küçük ekipmanlar için küçük test kabini kullanılması, maliyetleri düşürme açısından önem taşıyor. Büyük kabin ise 22.500×4.900×4.000 mm boyutlarında. Ökçün, bu test kabininin Türkiye’de sadece kendilerinde olduğunu belirtti. Büyük Çevresel Test Kabini, üç farklı ebatta konfigüre edilebiliyor. Örneğin, bir kabinde düşük sıcaklık testi yapılırken aynı anda ikinci kabinde yüksek sıcaklık testi; üçüncü kabinde ise nem testi yapılabiliyor. Firma, böylelikle aynı anda paralel olarak sunulan test hizmetleri sayesinde, müşteri ihtiyaçlarına çok daha hızlı cevap verebiliyor. Kabinde, solar radyasyon testi de yapılabiliyor. Ökçün, Türkiye’de bu büyüklükte solar radyasyon altyapısının olmadığına da dikkat çekti.

NERO Endüstri’nin ARES, ARMA ve MARS ürün aileleri, basın toplantısında, canlı gösterimlerle tanıtıldı.

 

STANDART TEST bünyesindeki diğer test alt yapıları ise şöyle:

  • Yağmurlama Test Kabini: Bu kabinlerden de büyük ve küçük olmak üzere iki adet bulunuyor. Büyük kabin 9.000×4.000×4.000 mm; küçük kabin ise 1.000×1.000×1.000 mm boyutlarında. MIL-STD 810G askeri standartlarına sahip Yağmurlama Test Kabinlerinden büyük olanına, bir araç girebiliyor.
  • Tuz Sisi Test Kabini: 200×1.200×600 mm boyutlarındaki bu kabinle ekipmanların ömür devri boyunca karşılaşabilecekleri korozyonun önlenmesi hedefleniyor. Bu kabin de MIL-STD 810G standardına sahip.
  • EMC (Electromagnetic Compatibility / Elektromanyetik Uyumluluk) Test Altyapısı: EMC Test Altyapısında, herhangi bir araç veya cihazın manyetik özelliklerinin, istenilen şartları karşılayıp karşılamadığı test ediliyor. Kabin, bir aracın girebileceği büyüklükte tasarlandı. Bu test altyapısı, MIL-STD 461F/G standardına sahip.

Bunların haricinde, firmanın yatırımları arasında, 500×500 mm ve 2.000×2.000 mm boyutlarında iki adet kare şok vibrasyon test sistemi de yer alıyor. Hâlihazırda tedarik ve kurulum süreci devam eden bu sistemlerden büyük olanının üzerine, çevresel test kabini de eklenebilecek. Böylece, ağır ekipmanların da testleri gerçekleştirilebilecek. Ökçün, bu yatırımların tamamlanması ile birlikte, STANDART TEST’in şok vibrasyon test alt yapısına sahip, Türkiye’deki ikinci firma olacağını sözlerine ekledi.

Ökçün, toz ve kum test altyapısına da sahip olmayı hedeflediklerini ve daha birçok test altyapısını bünyelerine katmak istediklerini de kaydetti.

Çok sayıda basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirilen toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sonra erdi.

 2,877 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.