Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri’den, Maliyet-Etkin Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi

Nero Endüstri’den, Maliyet-Etkin Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi

Türkiye’de, askeri kara araçları sektörünün en büyük alt sistem tedarikçilerinden biri olan Nero Endüstri, özgün olarak geliştirdiği ve ilk prototiplerini ürettiği Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’ni, ilk kez IDEF 2019’da sergiliyor. Firma, bu yeni ürünü ile ana muharebe tanklarının yanı sıra her türlü zırhlı kara aracını koruyabilecek maliyet-etkin bir çözüm sunuyor.

 

Nero Endüstri’nin özgün olarak geliştirdiği Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’nin bileşenleri şunlar:

  • Lazer Tehdit Algılama Sensörleri
  • Kontrol Ünitesi
  • Sis Havanları

 

Hayat Kurtaran Sistem

Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’nin çalışma prensibi ise şöyle: Araç üzerine bir lazer sinyali yönlendirildiğinde, Lazer Tehdit Algılama Sensörleri bunu çok kısa sürede tespit ediyor ve bu bilgiyi Kontrol Ünitesi’ne iletiyor. Kontrol Ünitesi ise lazer sinyalinin kaynağının bulunduğu yöne doğru otomatik olarak sis havanlarını ateşliyor. Oluşan sis perdesi de lazer güdümlü bir füze ateşlemeye hazırlanan düşman unsurunun görüşünü engelliyor. Bu esnada füze, araca doğru ateşlense bile araç sis perdesinin koruması altında, tehlikeli bölgeden uzaklaşabiliyor.

Lazer Tehdit Algılama Sensörleri, 180 derece ve 360 derece görüş açısına sahip olacak şekilde, iki farklı tipte geliştiriliyor. Bu sensörler, araç boyutlarına ve geometrisine göre optimize edilerek, algılama kapasitesinin en yüksek olacağı yerlere yerleştiriliyor.

Otomatik ya da manuel konumda çalışma seçeneği sunan Kontrol Ünitesi ise 8 ayrı sis havanı grubunu kontrol edebiliyor. Her bir sis havanı grubunda ise birden fazla lançer bulunuyor. Sistem, manuel durumda iken lazerin yönünü operatöre iletiyor ve operatörün tüm sis havanlarını ya da sadece belirli yöne bakan havanları ateşlemesine imkân sunuyor.

Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’nin Kontrol Ünitesi

Tüm Araçlar Koruma Altında

İnsan hayatına her şeyden çok değer veren Nero Endüstri, Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi’ni, ana muharebe tankı gibi kritik platformların ötesinde, her türlü kara aracını ve personelini koruyabilecek bir çözüm ortaya koymak amacıyla geliştirdi. Nero Endüstri yetkililerinin verdiği bilgilere göre, bu çabanın sonucunda, piyasadaki rakiplerine kıyasla 4-5 kat daha düşük maliyetli bir çözüm ortaya çıktı. Ürünün ilk prototiplerini tamamlayan Nero Endüstri, potansiyel bir müşteri ile ürünün satışı konusunda görüşmelere başladı.

 

ARES’teki Tecrübe ile Geliştirildi

Nero Endüstri, bu sistemi, yine kendi ürünü olan ve yurt içindeki 2.000’den fazla aracı koruyan ARES Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemleri’nde elde ettiği tecrübeleri kullanarak geliştirdi. Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan ve aynı zamanda 20 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapan ARES sistemleri, araç içerisindeki yangını kızılötesi bir optik dedektör aracılığı ile tespit ediyor. Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi ise benzer bir dedektör teknolojisi kullanıyor.

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, bu ürünleri ile ilgili şunları söylüyor: “İnsan hayatını korumaya yönelik yerli ve milli çözümler geliştirme amacıyla çıktığımız bu yolda, isabet alan araçlarımızı koruma konusunda hatırı sayılır bir başarı elde ettik. Bunun bir sonraki aşaması ise bu araçların isabet almalarını önlemekti. ARES sistemi ile oluşturduğumuz koruma kalkanının çapını, Lazer Tespit ve Sis Havanı Sistemi ile genişleteceğiz. Bu ürün ile kara araçlarına yönelik taktik yaşam destek ürünleri konusundaki ağırlığımızı bir kat daha arttırmış olacağız.”

 2,295 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.