Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Nero Endüstri’den, Verimli ve Kompakt Yardımcı Güç Üniteleri

Nero Endüstri’den, Verimli ve Kompakt Yardımcı Güç Üniteleri

MSI Dergisi’nin 188’inci sayısında yayımlanan Tanıtıcı Makale, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Nero Endüstri, askeri kara araçları alanında sağladığı pek çok farklı çözümle son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunların arasında yer alan ARMA Güç Sistemleri, kara platformlarında elektrik üretim ve dağıtımında kullanılan tümleşik bir sistem çözümü getiriyor. ARMA ürün ailesinin öne çıkan önemli üyelerinden biri de muharebe koşullarında, kritik görev donanımları için kesintisiz güç üretimi sağlayan Yardımcı Güç Üniteleri (Auxiliary Power Unit / APU).

Nero Endüstri’nin geliştirerek rafta hazır ürün haline getirdiği ve sahada kendine kanıtlamış iki farklı APU çözümü bulunuyor. Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak geliştirilen bu APU’lar, A20K ve A20F olarak sıralanıyor. Bununla birlikte firma, sahip olduğu derin mühendislik ve entegrasyon kabiliyetleri sayesinde, müşterilerinden gelecek farklı türde APU ihtiyaçlarına da özelleşmiş çözümlerle cevap verebiliyor. Nero Endüstri’nin şu ana kadar üreterek, araç üstü entegrasyonunu tamamladığı toplam APU sayısı 150’yi geçiyor.

Akıllı APU’lar Kullanıcının İşini Kolaylaştırıyor

Nero Endüstri’nin geliştirdiği APU’ların, ürün ailesi kapsamında pek çok ortak özelliği bulunuyor. Muharebe sahasındaki kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak maksadıyla ürünlere eklenen bu özellikler, Nero Endüstri’nin ürünlerini, rakiplerinden ayrılan akıllı birer APU’ya dönüştürüyor. Firmanın her iki APU modeli de;

  • Aracın akü gerilimi 24,5 voltun altına düştüğünde,
  • Aracın klima sistemi çalıştırıldığında veya
  • Hidrolik basınç düştüğünde

otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Benzer şekilde APU’lar;

  • Araç aküsünden belirli bir anda çekilen akımın 20 amperden düşük olması,
  • Hidrolik basıncın yeterli seviyede olması ve
  • Klima sisteminin kapalı olması

koşullarının her 3’ü de aynı anda sağlandığında, 12 dakika içerisinde kendisini kapatıyor.

Ayrıca APU sistemleri, çöl ve yüksek nem koşulları için tasarlanmış yüksek performanslı bir soğutma sistemine sahip. Çeşitli emniyet mekanizmaları ile donatılan APU’lar, sürekli olarak aracın yakıt seviyesini ölçüyor ve aracın yakıt miktarı belirli seviyenin altına indiğinde, otomatik olarak kendi motorunu kapatarak yakıt tüketimini durduruyor. Ancak motor bu şekilde kapatıldıktan sonra, kullanıcı isterse acil bir durumda, sistemi yeniden başlatabiliyor. APU’ların sahip olduğu çift katlı tasarımlı özel egzoz sistemi ise gürültüyü azaltıyor ve APU’nun dengesini arttırıyor. APU’ların tüm fonksiyonları, araç içerisine yerleştirilebilen Kontrol Panelleri vasıtasıyla yönetiliyor.

A20K tipi Yardımcı Güç Ünitesi

A20K, Tüm Ekipmanları Çalıştırabiliyor

Aynı anda pek çok farklı alt sistemi destekleyebilecek şekilde tasarlanan A20K modeli, Perkins marka, yaklaşık 27 beygir gücünde 4 silindirli bir dizel motora sahip. A20K, 8 kilowattlık alternatörü ile elektrik üretmenin yanı sıra 8 kilowattlık dâhili klima kompresörü ile hem aracın iklimlendirme sistemini çalıştırabiliyor hem de 4 kilowattlık hidrolik pompası vasıtasıyla araç üzerinde bulunan hidrolik sistemlere güç veriyor.

Hidrolik Güç Canavarı: A20F

Nero Endüstri’nin, özellikle hidrolik güç için optimize ederek geliştirdiği diğer APU modeli A20F ise 8 kilowattlık alternatörüne ilave olarak 12 kilowattlık güçlü hidrolik pompası sayesinde sağladığı yüksek hidrolik güç ile öne çıkıyor. Bu APU’nun, yaklaşık 45 beygir gücündeki 4 silindirli dizel motorunun markası ise Kubota.

Tablo 1. Nero Endüstri’nin Geliştirdiği APU’ların Teknik Özellikleri

A20F A20K
Genel
Çıkış Gerilimi 28V DC 24V DC
Sürekli kesintisiz güç 20 kW 20 kW
Frekans 50 Hz 50 Hz
Maksimum akım 300 A 300 A
Ağırlık 350 kg 280 kg
Alternatör 8 kW 8 kW
Klima kompresörü 8 kW 8 kW
Hidrolik pompa 4 kW 12 kW
Motor
Çıkış gücü 20,3 kW 33 kW

Nero Endüstri’nin geliştirdiği APU’lar, kompakt tasarımları ile öne çıkıyor. Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, firmanın APU tasarımı ve entegrasyonu konusundaki yetkinliği ile ilgili şunları söylüyor: “Yardımcı güç üniteleri, genellikle tasarım süreci tamamlanan, gövde formu ve kaporta yapısı ortaya çıkan araçlarda kullanılıyor. Dış kabuk anlamında tasarımı biten bir araca, araç içinde atıl kalan boşlukları kullanarak bir APU yerleştirmek ise ciddi bir çalışma gerektiriyor. Bununla birlikte, sahip olduğumuz mühendislik birikimi ile bunu başarmakla kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimizin ihtiyaçlarına da çok hızlı şekilde cevap verebiliyoruz. Hatta geçtiğimiz aylarda, yurt içerisindeki bir üreticinin araçlarına, elimizde bulunan hazır bileşenleri kullanarak, 1 haftadan kısa sürede APU entegre etmeyi başardık.”

Yardımcı Güç Ünitesi Kontrol Panelleri

Yardımcı Güç Ünitesi (APU) Nedir?

APU’lar, üzerine entegre edildikleri aracın aküsü ve yakıt sistemi ile kendi içten yanmalı motorunu ve alternatörünü kullanarak elektrik üreten küçük birer jeneratör işlevi görüyor. Bununla birlikte, sadece elektrik üretebilen jeneratörlerden farklı olarak, APU’lara, klima kompresörleri ya da hidrolik pompa gibi bir şaft vasıtasıyla tahrik alan ekipmanlar da bağlanabiliyor. Ayrıca, motorları, üzerine entegre edildikleri aracın ana tahrik motorundan çok daha küçük olan APU’lar, yakıt verimlilikleri ile aracın görev süresini uzatıyor. Günümüzde, ortalama güçleri 350-400 beygir civarında olan 15-16 tonluk bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç motoru ile kıyaslandığında, APU’ların 40-50 beygir gücündeki motorları, kullanıcıya yüksek bir yakıt verimliliği sunuyor.

 1,498 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.