Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri’nin ARMA Ürün Ailesi, Akıllı Güç Sistemleri Çözümleri Sunuyor

Nero Endüstri’nin ARMA Ürün Ailesi, Akıllı Güç Sistemleri Çözümleri Sunuyor

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri kara araçları alanında sağladığı pek çok farklı çözümle öne çıkan Nero Endüstri, geliştirdiği ARMA Güç Sistemleri ile kara platformlarında elektrik üretim ve dağıtımında kullanılan tümleşik bir sistem çözümü getiriyor. ARMA ürün ailesi ile müşteri odaklı çözümler sunan firma, ortaya koyduğu akıllı sistemler ile muharebe koşullarında kesintisiz güç üretimi ve dağıtımıyla görev devamlılığı sağlıyor.

Güç Dağıtım Ünitesi (GDÜ) ve Güç Anahtarlama Paneli (GAP)

Nero Endüstri’nin ARMA Güç Sistemleri ürün ailesi aşağıdaki bileşenlerden oluşuyor:

  • Güç Dağıtım Üniteleri ve Güç Anahtarlama Panelleri
  • Askeri Tip, Taktik, Sessiz Jeneratörler
  • Yardımcı Güç Üniteleri
  • Akü Yönetim Sistemleri – AC/DC Dönüştürücüler
  • Power Take Off (PTO) Alternatör Sistemi

Firma, bu bileşenleri, müşterilerine ayrı ayrı verebildiği gibi, talep edilmesi hâlinde, tüm bileşenleri birbirine entegre edilmiş bir paket şeklinde de sunabiliyor. Nero Endüstri’nin, güç sistemleri alanında en çok öne çıkan özelliği ise müşterilerinden gelen her bir talebe ayrı bir proje şeklinde yaklaşarak, projeler için ayrı mühendislik faaliyetleri yürütmesi. Firma, mühendislik faaliyetleri ve prototip üretiminin ardından, müşteri istekleri doğrultusunda, seri üretim dönemi boyunca montaj hizmetleri de sunuyor.

 

Akıllı Kontrol Üniteleri Kullanıcının İşini Kolaylaştırıyor

Bu bileşenlerden Güç Dağıtım Ünitesi (GDÜ), araç üzerinde elektrik üreten her türlü cihazdan gelen enerjiyi tek bir noktada topluyor ve elektriğe ihtiyaç duyan tüm sistemlere dağıtıyor. Bu sistemlerden güç sağlayıcılar arasında; aracın kendi alternatörü, PTO alternatör sistemi, jeneratörler ve yardımcı güç üniteleri yer alıyor. Benzer şekilde, güç tüketen sistemler ise söz konusu aracın görevini yerine getirmesini sağlayan silah ya da radar sistemi gibi faydalı yüklerden, aracın iç aydınlatma sistemine kadar her şey olabiliyor. Nero Endüstri, müşteri isterlerine göre, bu sistemin giriş çıkış portlarının sayılarını ayarlayabiliyor.

Aracın dışında yer alan GDÜ, araçtaki tüm elektrikli sistemleri takip ediyor ve sözgelimi aracın elektrik ihtiyacı varsa otomatik olarak jeneratörleri çalıştırıyor veya aküler boşaldıysa redresörü devreye sokuyor. Ayrıca, aracın görev bilgisayarı da bağlanabiliyor. Bu durumda, akıllı bir cihaza dönüşen GDÜ, bilgisayardan gelen komutlar doğrultusunda, faydalı yüklere ve bunlara ilişkin alt sistemlere de otomatik olarak enerji sağlayabiliyor. Bu kabiliyeti ile operatör üzerindeki bilişsel yükü önemli ölçüde azaltan GDÜ, örneğin füze fırlatma sistemi taşıyan bir araçta, operatör, görev bilgisayarında bir fırlatma görevi başlattığında, fırlatma için gerekli olan rampa, radar, elektro-optik sistemler gibi tüm bileşenlere enerji sağlıyor.

Yardımcı Güç Ünitesi (APU)

Aracın içerisindeki Güç Anahtarlama Paneli (GAP) ise GDÜ’yü manuel olarak kontrol eden bir ara yüz işlevi görüyor. GAP, özellikle aracın ana görev bilgisayarı ya da elektronik alt yapısında bir arıza olması hâlinde, faydalı yükler de dâhil olmak üzere, tüm elektrikli sistemlere, aracın zırh koruması altında enerji gönderilmesini ya da gönderilen enerjinin kesilmesini mümkün kılıyor. Halihazırda, sahada 120 adet GDÜ ve GAP görev yapıyor.

 

Askeri Tip, Taktik, Sessiz Jeneratörler

 

Araca Özel Bakım Arayüzü

Nero Endüstri, hâlihazırda oldukça geniş bir jeneratör yelpazesine sahip olduğu gibi, müşteri ihtiyaçlarına özel farklı çıkış güçlerine sahip askeri jeneratörler de geliştirebiliyor. Bu jeneratörler, alternatif akım (AC), doğru akım (DC) veya hem AC hem de DC üretebiliyor. Firmanın şu ana kadar ürettiği en yüksek kapasiteli jeneratör, 80 kW güç üretebiliyor. Bununla birlikte firma yetkilileri, kullanıcının ihtiyaç duyması hâlinde, daha yüksek kapasiteli ürünler geliştirme konusunda önlerinde herhangi bir engel bulunmadığını ifade ediyor.

Firma, Entegre Lojistik Destek (ELD) prensipleri çerçevesinde gerçekleştirdiği bakım kolaylığı analizleri (maintainability analysis) sayesinde, jeneratörlerini, entegre edileceği platforma uygun şekilde tasarlıyor. Bu tasarımlar sayesinde, bakım ya da onarım süreçleri hem daha kolay hale geliyor hem de süresi kısalıyor. Jeneratörlerde, klasik bir pano yerine, aynı işleve sahip elektronik bir ünite bulunuyor. Böylece, kabloların gevşemesi veya yerinden çıkması gibi mekanik arızaların sayısı azaltıldığı gibi jeneratör içerisinde kullanılan kablo miktarı da düştüğü için, çok daha kompakt ürünler ortaya çıkıyor.

Nero Endüstri, jeneratörlerini, senkron ya da dual şekilde üretebiliyor. Senkron jeneratörler, şebeke gerilimi ile beslenebilen araçlarda, şebeke geriliminin devre dışı kalması hâlinde otomatik olarak devreye giriyor. Kullanıcı, bu durumda elektrik kesintisini hissetmiyor. Dual jeneratörler ise birbirini takip ederek, eşit sürelerde çalışıyor. Böylelikle bir jeneratör aşırı derecede yaşlanırken diğeri atıl kalmıyor.

 

Güç Yönetim Sistemi

Araç İçine Sığan Yardımcı Güç Üniteleri

Yardımcı Güç Üniteleri (YGÜ’ler), üzerine entegre edildikleri aracın aküsü ve yakıt sistemi ile kendi motorunu ve alternatörünü kullanarak elektrik üreten küçük birer jeneratör işlevi görüyor. Bununla birlikte, sadece elektrik üretebilen jeneratörlerden farklı olarak, YGÜ’lere, klima kompresörleri ya da hidrolik pompa, gibi bir şaft vasıtasıyla tahrik alan ekipmanlar da bağlanabiliyor. Nero Endüstri’nin tasarladığı YGÜ’ler ise kompakt tasarımları ile öne çıkıyor.

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, firmanın bu alandaki yetkinliği ile ilgili şunları söyledi: “Yardımcı güç üniteleri, genellikle tasarım süreci tamamlanan, gövde formu ve kaporta yapısı ortaya çıkan araçlarda kullanılıyor. Dış kabuk anlamında tasarımı biten bir araca, araç içinde atıl kalan boşlukları kullanarak bir APU yerleştirmek ise ciddi bir çalışma gerektiriyor. Bununla birlikte, sahip olduğumuz mühendislik birikimi ile bunu başarmakla kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimizin ihtiyaçlarına da çok hızlı şekilde cevap verebiliyoruz. Hatta geçtiğimiz aylarda, yurt içerisindeki bir üreticinin araçlarına, elimizde bulunan hazır bileşenleri kullanarak, 1 haftadan kısa sürede APU entegre etmeyi başardık.”

Nero Endüstri’nin şu ana kadar üreterek teslimatını tamamladığı toplam Jeneratör ve YGÜ sayısı ise 2.500’ün üzerinde.

Nero Endüstri’nin Akü Yönetim Sistemleri araç üzerinde bulunan tüm akülerin şarj durumlarını takip ediyor ve ihtiyaç hâlinde bunları şarj ediyor. Ayrıca, akülerin şarj esnasındaki sıcaklıklarını da ölçen sistem, aşırı ısınan akülere giden akımı tamamen kesiyor ya da akımı azaltarak akülerin zarar görmesini engelliyor ve ömürlerini uzatıyor.

 

Power Take Off (PTO) Alternatör Sistemi

PTO Alternatör Sistemi

Nero Endüstri’nin ARMA ailesine son eklediği ürün ise PTO Alternatör Sistemi oldu. Firma, kullanımı oldukça pratik bir ürün olan bu sistemi, düşük sıcaklarda boşalan aküleri sebebiyle çalışamayan jeneratörler için geliştirdi. Yaklaşık 70 kg ağırlığındaki bu alternatör, aracın şanzımanındaki PTO çıkışına bağlanıyor ve çok basit bir jeneratör alternatifi görevi görüyor. Bu alternatör, tıpkı bir jeneratör gibi, 220 volt elektrik üretebiliyor. Kullanıcı, gerektiği durumlarda, aracı PTO vitesine takıp aracın motorunu çalıştırarak bu sistemi devreye sokuyor. Çalışmaya başlayan PTO alternatör sistemi ise jeneratörün akülerini şarj edebildiği gibi, araçtaki diğer sistemler için de elektrik sağlıyor. IP65 standartlarındaki sistem, dayanıklılık açısından askeri gereksinimleri sağlıyor. Ürün halihazırda, sahadaki 150 araç üzerinde kullanılıyor.

 2,017 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.