Ana Sayfa Haberler Nero Endüstri’nin Yerli Yangın Söndürme Sistemi ARES, 22 Ülkede

Nero Endüstri’nin Yerli Yangın Söndürme Sistemi ARES, 22 Ülkede

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Nero Endüstri Savunma Sanayi A.Ş. (Nero Endüstri) tarafından özgün olarak geliştirilen ARES İnfilak Bastırma ve Yangın Söndürme Sistemleri; kara, hava ve deniz araçlarındaki personeli ve teçhizatı koruyan, yeni nesil teknolojiye sahip, patentli bir yangın söndürme sistemidir. 22 farklı ülkede kullanılmakta olan bu infilak bastırma sistemleri; mayın patlamalarının, yanıcı ve yakıcı tehlikeli maddelerin, akaryakıt yangınlarının, RPG-6 ve RPG-7 gibi omuzdan ateşlenen güdümsüz tanksavar roketleri ile güdümlü tanksavar füzelerinin (ATGM) veya diğer herhangi bir zırh delici mühimmatın neden olduğu patlamaları bastırabilir.

 

 

Nero Endüstri bünyesinde geliştirilen ARES İnfilak Bastırma ve Yangın Söndürme Sistemleri; kontrol üniteleri, dedektörler ve söndürücü tüplerden oluşuyor. Sistem, araç içerisinde, saldırı veya kaza benzeri herhangi bir sebepten kaynaklanan infilak veya yangını, Nero Endüstri bünyesinde geliştirilen UV-IR kızılötesi optik dedektörler vasıtasıyla algılıyor, öncelikle tespit ettiği ısı ve ışık kaynağının gerçek bir yangın olup olmadığına karar veriyor. Dedektör, araç içerisinde gerçek bir yangın veya patlama olduğunu tespit etmesi hâlinde, bunu kontrol ünitesine iletiyor. Kontrol ünitesi ise araç içerisindeki payroteknik tüpleri çalıştırarak, yangın ve patlamayı, araç içerisindeki personel veya alt sistemler zarar görmeden önce bertaraf ediyor. Tüm bu süreçte, patlamayı 3 milisaniyede algılayan ARES sisteminin, patlama etkisini bertaraf etmesi ise 250 milisaniyeden kısa sürüyor.

Payroteknik tüpler içerisinde, yangını söndürmek için insan sağlığına zararsız olan FM200 gazları, HFC 227 EA gazı ve HFC 236 FA gazı kullanılıyor. Yatay silindirlerde ise AFFF (Aqueous Film-Forming Foam) türü sıvı yangın söndürücüler kullanılıyor. Nero Endüstri’de daima insan güvenliği ön plandadır. Tüpler içerisinde kullanılan gazın konsantrasyon seviyesi, dağılım hızı ve tüplerin konumu, her projeye özel olarak analiz edilmekte ve insan sağlığını tehlikeye atmayacak çözümler geliştirilmektedir. Nero Endüstri ürünleri, EMI / EMC standartlarına uyumlu olup MIL-STD-461F ve MIL-STD-810G sertifikalarına sahiptir.

Kara platformlarına yönelik geliştirilen ARES İnfilak Bastırma Sistemleri; ana muharebe tankları, zırhlı muharebe araçları, zırhlı personel taşıyıcılar, taktik tekerlekli zırhlı araçlar, mayına karşı dayanıklı araçlar ve kundağı motorlu obüsler gibi zırhlı araçların yanı sıra lojistik maksatlı olanlar da dahil olmak üzere, her türlü kara aracına entegre edilebilir. Ayrıca ARES sistemleri; aracın personel bölmesi, mühimmat bölmesi, araç gövdesi, motor bölmesi, lastik ve yakıt tankı bölmelerine uygulanabilir.

  

 3,117 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.