Ana Sayfa Manşet NETA, Veri Bağı ve Sarmal Antenlerinin Lansmanını SAHA EXPO’da Yaptı

NETA, Veri Bağı ve Sarmal Antenlerinin Lansmanını SAHA EXPO’da Yaptı

Füze, insansız hava aracı (İHA) ve dron gibi hava araçlarının yanı sıra kara ve deniz araçlarına UHF bandından Ka bandına kadar farklı frekanslarda çalışan anten ve haberleşme çözümleri sunan NETA, SAHA EXPO 2022’de, yeni ürünlerinin lansmanını gerçekleştirdi. Bu ürünler;

  • L/S Bandı Yer Veri Bağı Anteni (L/S Band Ground Data Link Antenna System),
  • UHF ve S Bandı Sarmal Anteni (UHF and S Band Wraparound Antenna)
  • L Bant Yarı Küresel Çok Yönlü Anten (L Band Hemi Omni Antenna)

olarak sıralandı.

L/S Bandı Yer Veri Bağı Anteni ve hava araçlarında kullanılan L Bant Yarı Küresel Çok Yönlü Anten, NETA’nın veri bağı anten sistemleri grubunda yer alıyor. Bu ürün grubu, İHA’lar ile yer istasyonunun haberleşmesini sağlayan görüş hattı (LOS) antenlerden oluşuyor. NETA’nın bu antenler için Türkiye’deki başlıca müşterisi ise Baykar. Baykar’ın İHA’larında ve yer istasyonlarında yer alan tüm antenleri (UHF, S, C ve Ku bant) NETA üretiyor. NETA’nın bu çözümleri, Baykar’ın, hem Türkiye hem de yurt dışında kullanılan sistemlerinde görev yapıyor. Baykar’ın gerçekleştirdiği yüksek sayıdaki teslimatlar sayesinde NETA’nın ürünleri de sınıfında en çok kullanılan çözümler arasında yer alıyor.

SAHA EXPO 2022’ye katılan NETA ekibi bir arada.

NETA, fuar sırasında Baykar ile “ C/Ku Band Hava ve Yer Data Link Antenler Çözüm Ortaklığı Anlaşması”nı da imzaladı.

NETA’nın füze ve mühimmat platformları için tasarlayıp ürettiği sarmal antenler (wrap around) ise özellikle gövde etrafında 360 derecelik kapsama alanı istenen durumlarda kullanılıyor. Sarmal antenlerin alternatifi ise birden fazla anten kullanılması ve bu antenlerin çıkışlarının birleştirilerek bir anten dizisi oluşturulması. Bu çözüm; teknik, maliyet ve uygulama açısından dezavantajlar içeriyor. NETA’nın çözümü ise tek bir sarmal anten kullanımını içeriyor.

NETA, fuar boyunca 21’i yurt dışından katılan toplam 37 firma ile görüşmeler yaptı ve bunlardan 29’u ile ilk defa bir araya geldi. Firma, bu görüşmelerde temelleri atılan iş birlikleriyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.