Ana Sayfa Haberler Normalleşme Sürecinde, COVID-19’un Gözcüsü HAVELSAN’ın Termal Kameraları Olacak

Normalleşme Sürecinde, COVID-19’un Gözcüsü HAVELSAN’ın Termal Kameraları Olacak

COVID-19 sürecinde, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere Türkiye’nin en kritik kurumlarında ve kritik pandemi hastanelerinde yeni nesil kızılötesi termal kamera kurulumunu gerçekleştiren HAVELSAN, yeni normale geçiş dönemi için kritik bir uzaktan algılama yazılımını da bu kameralara entegre etti. Gelişme, 30 Mayıs’ta HAVELSAN tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

COVID-19 vakalarının tespiti ve yayılma hızının düşürülmesi amacıyla, salgının en yoğun olduğu Mart-Nisan döneminde 200 civarında termal kameranın kurulumunu yaparak kritik kurumların salgından korunmasında önemli rol oynayan HAVELSAN, şimdi de yeni normal dönem için termal kameralarına yeni yazılım güncellemesi yaptı.

HAVELSAN’ın yeni nesil kızılötesi termal kameraları hali hazırda Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilkent Şehir Hastanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Vakıf Bağlı Ortaklıklarında da kullanılıyor.

Yeni nesil kızılötesi termal kamera ekranlarında, kişinin termal görüntüsü dışında gerçek görüntüsü de eşzamanlı görülebiliyor. Bu termal kameralar 4 metre mesafeye kadar ve 0,1 derece hassasiyette ölçüm yapabiliyor. Bu sayede kişinin yüzünün sıcaklığı ise çok yüksek hassasiyetle ölçülüyor ve bu değer, yüz algılama algoritması sayesinde tespit edilen kişi görüntüsünün üzerinde görülebiliyor.

1 Haziran itibarıyla seyahat yasaklarının kalkması ve AVM’ler, restoranlar, cafeler gibi insanların bir arada bulunduğu alanların açılması, yeni tedbirleri de beraberinde getirirken, HAVELSAN’ın geliştirdiği yeni sistemle yeni tedbirlerin uygulanması çok kolaylaşacak. HAVELSAN, bu geliştirilen sistemi, AVM’lere, okullara, kamu kurumlarına ve insanların toplu olarak bir arada bulunduğu yerlere kurma çalışmalarını sürdürüyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde aşağıdaki tedbirler otomatik uygulanacak:

İlk aşamada:

  • Giriş ve çıkışlarda otomatik ateş olçümünün yapılması ve ateşi yüksek olan kişilerin otomatik tespiti
  • Giriş ve çıkışlarda ve toplu dolaşım alanlarında otomatik maske takılı olup olmadığı kontrolü, maske takılı olmaması durumunda lokasyon bazlı uyarı verilmesi
  • Sosyal mesafenin korunması için toplu dolaşım alanlarında kişi yoğunluk tespiti ve yoğunluğun belirtilen limitten fazla olması durumunda alarm üretilmesi
  • Giriş çıkışlarda kişi sayımı, bu sayede içeride bulunan anlık kişi sayısı ölçümü ve bu sayının belli bir değerin üzerine çıkması sonucu alarm üretimi

İkinci aşamada:

  • Sağlık Bakanlığı ile HES entegrasyonu sonrasında giriş çıkışlara konulan akıllı cihazlar ile toplu alanlara kişi sağlık girişinin uygunluğunun tespiti
  • Yürüyen merdivenlere takılan cihazlar ile otomatik el bantlarının dezenfektasyonu
  • Toplu alanlara yerleştirilen kiosklarla maske temini, el dezenfektasyon ünitesi

Demo çalışmaları başarıyla tamamlanan uzaktan algılama sisteminin AVM gibi kapalı alanlara kurulum çalışmalarına devam ediliyor.

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, COVID-19 salgını ile ilgili tedbirlerin başladığı ilk günlerde çok hızlı davranarak kritik kurumların termal kameralı algılama ihtiyacını karşıladıklarını belirterek, “Şimdi de yeni normale geçiş döneminde, geliştirdiğimiz yeni uzaktan algılama sistemiyle otomatik olarak birçok kontrolün yapılmasını sağlayacağız. Bu sayede toplu alanlarda çok daha güvenli bir ortam oluşturacağız.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.