Ana Sayfa Haberler Norveç Sahil Güvenlik Teşkilatı ve HENSOLDT, TRS-3D Radarı için İkinci Kez Anlaştı

Norveç Sahil Güvenlik Teşkilatı ve HENSOLDT, TRS-3D Radarı için İkinci Kez Anlaştı

Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin savunma tedarikinden sorumlu kurumu olan NDMA ile yeni bir anlaşma imzalayan HENSOLDT, Norveç Sahil Güvenlik Teşkilatı bünyesindeki Svalbard gemisini, TRS-3D radarının son sürümü ile donatacak. Gelişmeyi 14 Ağustos’ta duyuran firmanın, sunduğu radar çözümü içerisinde, her zaman olduğu gibi dahili bir dost düşman tanıma (IFF) sistemi de yer alacak. Firma, teslimatlara 2021 yılından itibaren başlayacak.

HENSOLDT, geçtiğimiz aylarda da aynı kullanıcının P6615 Programı kapsamında inşa edilmekte olan 3 adet Arktik Sahil Güvenlik Gemisi’ne entegre edilecek TRS-3D radarlarının modernizasyonunu kapsayan bir anlaşma imzalamıştı. İmzalanan anlaşmaların toplam bedeli ise yeni sözleşme ile birlikte 27 milyon avroya ulaştı.

HENSOLDT CEO’su Thomas Müller, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “TRS-3D radarımız, özellikle kıyı bölgeleri için uygun olan, oldukça güvenilir bir radar. Norveç Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan aldığımız bu modernizasyon işini, kullanıcının, ürünümüz ve sunduğumuz hizmetlerden memnuniyetinin bir kanıtı olarak yorumluyoruz.”

TRS-3D, 3 boyutlu ve çok maksatlı bir deniz ve hava gözetleme radarı. Sistem, otomatik hedef takibi yapabiliyor ve helikopterler için seyrüsefer bilgisi sağlayabiliyor. Radar, bünyesindeki entegre MSSR 2000 I IFF sistemi ile de dost düşman tanımlaması yapabiliyor. Bu IFF sistemi ise müşterek NATO harekâtları için zorunlu olan Mod 5/S teknolojisine sahip. Radarın sinyal işleme teknolojisi, alçaktan uçan uçakları veya yavaş hareket eden hedefleri, her türlü çevre koşulunda erken tespit edebilmesini sağlıyor. Hâlihazırda 50’nin üzerinde TRS-3D radarı, ABD, Almanya ve Finlandiya’nın; fırkateyn, korvet ve devriye botu gibi farklı sınıf gemileri üzerinde görev yapıyor.

 1,967 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.