Ana Sayfa Haberler NOVA Power Solutions, Sektörle Birlikte Yakaladığı Başarıyı, Daha Yukarı Taşımayı Hedefliyor

NOVA Power Solutions, Sektörle Birlikte Yakaladığı Başarıyı, Daha Yukarı Taşımayı Hedefliyor

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan söyleşi, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Görev sistemlerinin güvenilirliğinin üst düzeyde olması için kritik öneme sahip “güç kalitesi” konusunda çalışan NOVA Power Solutions, 2012 yılından beri de Türk savunma ve havacılık sanayisinin bu konudaki çözüm ortağı konumunda. Bu yıl, IDEF’e dördüncü kez katılan firmanın çalışmalarının geldiği son noktayı, NOVA Power Solutions CEO’su Steve Ziff ve NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu’ndan dinledik.

NOVA Power Solutions CEO’su Steve Ziff ve NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu

 

MSI Dergisi: Fuar katılımcılarına ve fuardaki stantlara baktığınızda, “güç kalitesi” kavramı ile ilgili farkındalık ve bu kavramın bilinirliği ile ilgili gözlemleriniz neler oldu?

Steve ZIFF: Güç kalitesi kavramı ile ilgili farkındalığın ve bilinirliğin, gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Diğer yandan, halen bu kavramın farkında olmayan ve bu konuda bilgilendirilmesi gereken birçok savunma sistemi geliştiricisi firma ve kullanıcı konumundaki birimler de bulunuyor. Dolayısı ile bir yandan çözümlerimizi tanıtmaya ve pazarlamaya devam ederken bir yandan da güç kalitesi kavramını anlatma ve farkındalık yaratma çalışmalarımız sürüyor.

 

MSI Dergisi: IDEF 2019, NOVA Power Solutions’un stant açtığı dördüncü IDEF. Bu 4 IDEF fuarı özelinde nasıl bir gelişim görüyorsunuz?

Steve ZIFF: Her IDEF’te, hem güç kalitesi kavramının bilinirliği hem de bizim firma olarak tanınırlığımız artıyor. Diğer yandan, IDEF de büyüyor ve biz, potansiyel iş ortaklarımızın sayısının da arttığını gözlemliyoruz. Öte yandan, Türkiye’de yerli olarak geliştirilen ve üretilen savunma sistem ve cihazlarının sürekli artması, bu konularda çalışan firma sayısının çoğalması da bizim lehimize olan bir durum. Burada bunu çok daha iyi gözlemleyebiliyoruz.

IDEF, bizim için, mevcut iş ortaklarımızla da bir araya geldiğimiz bir platform. Hem stantlarda hem de sosyal alanlarda, birçok kişi ile iletişim kurma imkânı buluyoruz.

MSI Dergisi: NOVA Power Solutions, geçtiğimiz dönemde, Türkiye’de, kullanıcılarla ve firmalarla yakın iş birlikleri kurdu. Gelecekle ilgili planlarınızdan ve öngörülerinizden bahsedebilir misiniz?

Steve ZIFF: Türkiye’de, yaklaşık 7 yıldır faaliyet gösteriyoruz. İlk başta, ilişkiler kurmamızın ve kişilerde ve firmalarda güç kalitesi konusunda farkındalık yaratmamızın biraz zaman alacağını öngörüyorduk. Çalışmalarımızı, bu öngörü ile planladık ve yürüttük. 2018, en başarılı senemiz oldu. Büyümemizi, bu şekilde sürdürmeyi ve Türk savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliklerimizi daha da derinleştirmeyi hedefliyoruz; özellikle de deniz sistemlerine yönelik olarak. Sektörde, henüz iş birliği yapmadığımız firma, kurum ve kullanıcı birimler ile henüz çözüm sağlamadığımız alt alanlarla ilgili önemli bir potansiyel görüyoruz. Bu öngörü ile büyümemizin henüz erken safhalarında olduğumuzu değerlendiriyoruz.

 

MSI Dergisi: Büyümenizle ilgili rakamsal bilgiler paylaşabilir misiniz?

Steve ZIFF: 2018’de, Türk pazarı, NOVA Power Solutions’un cirosunda, %15’lik bir paya sahip oldu. Bu rakama, yaklaşık 6 yılda, sıfırdan ulaştığımızın altını çizmek isterim. Türkiye’de, yaklaşık 300 tane sistem teslim ettik. Kuruluşundan bu yana, NOVA Power Solutions’un dünya çapında teslim ettiği sistem sayısı ise 80.000 civarında. Dolayısı ile 300 rakamının çok daha yukarılara çıkabileceğini düşünüyoruz.

Pakistan’ın MİLGEM korvetlerini seçmesi, bu gemilerde bulunan NOVA Power Solutions ürünlerinin de gemilerle birlikte satılması anlamına gelecek.

 

“Milli Olarak Türkiye’de Geliştirilen Savunma Sistemi Miktarı Artıkça İş Potansiyelimiz Artıyor”

Süleyman BAYRAMOĞLU: Özellikle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı açısından baktığımızda, denizaltılardan suüstü platformlarına, düşük tonajlı gemilerden yüksek tonajlı gemilere, hemen hemen tüm platformlarda Türkiye’de özgün olarak geliştirilmiş ve üretilmiş bir sistemin bir bileşeni olarak NOVA Power Solutions’ın bir ürününün olduğunu söylemek isterim. Şu anda inşası süren platformlara yönelik milli olarak geliştirilen sistemlere de çözümlerimizi veriyoruz. Ayrıca, sistem entegratörlerinden sistem ve cihaz üretici firmalara kadar sektörün farklı oyuncuları ile çok güzel bir iş birliği atmosferinde çalışıyoruz. NOVA Power olarak kendimizi yerli ve özgün olarak Türkiye’de geliştirilen savunma sistem ve cihazlarının en önemli bileşenlerinden bir olma yönünde; bu faaliyetlere katkı sağlayacak şeklinde konumlandırıyoruz. Bu nedenle Steve’in de az önce belirttiği gibi milli olarak geliştirilen savunma sistemi sayısı artıkça bizim iş potansiyelimiz daha çok artıyor.

 

MSI Dergisi: Türkiye’deki varlığınız, bakım-onarım ve üretim gibi alanlarla genişleyecek mi?

Steve ZIFF: Türkiye’de kullanıcı tabanımız büyüdükçe, Türkiye’ye yatırım yapma niyetimiz, başından beri hep vardı. Hem bakım-onarım hem de üretim konuları gündemimizde yer alıyor. Bu aşamada, bakım-onarım konusunda başlatmayı planladığımız çalışmalar var. Teslim ettiğimiz sistem sayısı arttıkça, ürünlerimize, ABD’ye gitmelerine gerek kalmadan, Türkiye’de bakım-onarım hizmeti vermemiz, daha da önemli hale geldi. Bu konuda, bu yıl içinde adımlar atacağız. Yerli üretim tarafının ise 2-3 yıl içinde hayata geçmesini öngörüyoruz.

Süleyman BAYRAMOĞLU: Şunu da vurgulamak isteriz: Şu anda anlık olarak ürün desteği verebiliyoruz. Bu desteğimizin hızı konusunda da çok iyi bir noktadayız ve kullanıcılarımızda da bu konuda bir memnuniyet yarattığımızı büyük bir mutlulukla görüyoruz.

NOVA Power Solutions, fuarda, güç kalitesi kavramı ile ilgili farkındalığı arttırma fırsatı buldu.

 

MSI Dergisi: Pakistan’ın MİLGEM korvetlerini seçmesi, bu gemilerde bulunan NOVA Power Solutions ürünlerinin de gemilerle birlikte satılması anlamına gelecek. Türk savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliğinizin sonucu olan bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu iş birliğini, bir model olarak, diğer Amerikan firmalarına da önerir misiniz?

Steve ZIFF: Türkiye’nin savunma sistemleri ihracatını arttırmak için yoğun bir çalışma içinde olması ve bu sistemlerin bir bölümünde bizim de çözümlerimizin yer alması, bizim için harika bir model. Böylece, uluslararası erişimimizi genişletiyoruz. Bu, bizim için, ABD’nin FMS sistemine benziyor. Orada da satışlar gerçekleşiyor ve bizim çözümlerimiz, satılan sistemlerle birlikte envantere giriyor.

 

MSI Dergisi: Türk kullanıcılarına ve sektör firmalarına bir mesajınız var mı?

Steve ZIFF: Güç kalitesi kavramı ve NOVA Power Solutions’un çözümleri ile ilgili farkındalıklarını arttırmalarını diliyorum. Güç kalitesi, kritik ve yüksek maliyetli sistemlerinizin korunması için çok önemli. Tamamladığımız projelerle bunu kullanıcılara ve sektör firmalarına gösterdiğimizi değerlendiriyoruz. Türkiye’de önemli işler başardık ve önemli iş birlikleri kurduk.

Süleyman BAYRAMOĞLU: Şirket olarak tek odağımız, güç kalitesi. Sistem entegratörleri ve sistem sağlayıcıları ile iş birliklerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Onlarla milli ve özgün savunma sistemleri geliştirme süreçlerinde iş birliği yapmak ve böylece, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve uluslararası kullanıcılara, yüksek güvenilirliğe sahip savunma çözümleri sağlamalarına katkı vermek istiyoruz.

 

NOVA Power Solutions CEO’su Steve Ziff ve NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Sorumlusu Süleyman Bayramoğlu’na, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdıkları ve verdikleri bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 

 

 3,239 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.