Ana Sayfa Haberler NOVA Power Solutions’a Göre; Elektronik Sistemlerde Karşılaşılan Arızaların Yüzde 70’i, Elektrik Güç Kalitesinden Kaynaklanıyor

NOVA Power Solutions’a Göre; Elektronik Sistemlerde Karşılaşılan Arızaların Yüzde 70’i, Elektrik Güç Kalitesinden Kaynaklanıyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

NOVA Power Solutions, etkinlikte, gemilerde bulunan görev kritik sistemlerin etkin bir şekilde çalışmasında elektriksel güç kalitesinin önemini vurguladı. Seminerde bir sunum yapan NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu, en sık karşılaşılan elektriksel güç sorunlarına ve bunların önüne geçmenin yollarına değinerek, NOVA Power Solutions’un bu konudaki çözüm önerilerini anlattı. Elektronik ekipmanlarda oluşan donanımsal arıza ve hasarların %70’inin, güç kalitesindeki sorunlardan kaynaklandığını söyleyen Bayramoğlu, en sık rastlanan sorunları, 9 grup altında topladı.

Firmaya göre, bu sorunlar şu şekilde sıralanıyor:

NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu

  1. Harmonik distorsiyon
  2. Anahtarlama geçişlerinde ani gerilim yükselmesi
  3. Hat gürültüsü
  4. Frekans dalgalanmaları
  5. Sürekli yüksek gerilim
  6. Sürekli alçak gerilim
  7. Çok kısa süreli aşırı yüksek gerilim
  8. Ani voltaj düşüşleri
  9. Elektrik kesintisi

Soldan sağa: NOVA Power Solutions Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Süleyman Bayramoğlu, İş Geliştirme Direktörü Kurt Worden ve NOVA Power Solutions CEO’su Steve Ziff

 

Bu anomaliler, kısa vadede, elektrikle beslenen sistemlerin, görevini tam ve istendiği şekilde yerine getirememesine neden olurken uzun vadede ise ilgili cihazların arıza yaparak devreden çıkmasına yol açabiliyor. Firmaya göre, yaygın olarak kullanılan ve hazır bir ürün olarak temin edilebilen kesintisiz güç kaynakları (KGK), daha çok elektrik kesintilerinde, akü üzerinden yedek güç sağlayarak elektronik sistemlerin belli bir süre beslenmesinde kullanılıyor. Standby ya da Line Interactive KGK olarak adlandırılan bu tür kesintisiz güç kaynakları, yedek güç sağlamanın yanında bazı anomalileri de engelleyebiliyor. Ancak bu sorunların tümünün ortadan kaldırılarak, kritik sistemlerin her türlü elektrik ve çevre koşullarında güvenilir bir şekilde beslenebilmesi için, “güç şartlandıcı” olarak tabir edilen gelişkin kesintisiz güç koruma sistemlerinin tercih edilmesi öneriliyor. NOVA Power Solutions’un ortaya koyduğu çözümler, bütünüyle beslenecek sisteme özel olarak geliştiriliyor. Bu sistemler, %100 elektrik koruması sağlayarak, hem beslediği kritik istemin her an devrede olmasını sağlıyor hem de donanım ve elektrikten kaynaklanabilecek arızaları en aza indiriyor.

Resim 1. NOVA Power Solutions’a göre, en yaygın şekilde görülen güç anomalisi tipleri.

 

 

NOVA Power Solutions çözümleri, ASELSAN’ın ürünlerinde kullanılıyor.

NOVA Power Solutions, 2012 yılından bu yana, Türkiye’de, başta savunma ve güvenlik olmak üzere, haberleşme, ulaşım ve endüstriyel sistemlere yönelik uygulama ve projeye özel çözümler sunuyor. Türk savunma ve havacılık sanayisinde ise özellikle yurt içinde geliştirilen milli sistemlere yönelik projeye özel çözümler konusunda, belli başlı savunma firmaları ile çalışmalar yapıyor. Bir taraftan da hem sistem geliştiricisi ve sistem entegratörü firmaları hem de sistem kullanıcılarını güç kalitesi konusunda bilgilendiriyor. Firma, kendisini, “Yüksek kalite ve güvenirliğe sahip çözümleri ile Türk savunma ve havacılık sanayisi firmalarıyla iş birliği yaparak Türkiye’nin yüksek teknolojiye sahip, kaliteli ve güvenilir savunma sistemi geliştirme ve ihraç etme hedefine katkı verecek bir çözüm ortağı” olarak konumlandırıyor. NOVA Power Solutions’un Türk savunma sektöründeki referansları arasında; ASELSAN, HAVELSAN ve Vestel Savunma gibi firmalar bulunuyor. Diğer birçok Türk firması ile de Ar-Ge gibi birçok alanda ortak çalışmalar yürüten firmanın çözümleri, son dönemde su üstü ve su altı platformlarına yönelik, Türkiye’de özgün olarak geliştirilen savunma sistemlerinin pek çoğunda kullanılıyor.

 1,276 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.