Ana Sayfa Haberler NUMESYS, ANSYS Birikimini ASELSAN ile Paylaştı

NUMESYS, ANSYS Birikimini ASELSAN ile Paylaştı

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Dünya genelinde yürütülen önemli savunma ve havacılık projelerinde yoğun olarak kullanılan ANSYS çözümlerinin satışı, teknik desteği ve eğitimleri konularında, sektörün güvenilir çözüm ortağı olan NUMESYS, 19 Haziran’da, ASELSAN ve İştirakleri için ANSYS Kullanıcılar Konferansı düzenledi.

Ankara’da gerçekleştirilen konferansa, ASELSAN’ın çeşitlik sektör başkanlıkları ve iştiraklerinden çok sayıda mühendis katıldı. Konferans, NUMESYS Kurumsal Müşteri Yöneticisi Koray Özköse’nin, şirket hakkında katılımcıları bilgilendirmesiyle başladı. Özköse, NUMESYS’in, 2018 yılında, Anova ve FİGES’in ortak kuruluşu olarak %100 yerli sermaye ile kurulduğunu hatırlatarak şunları ekledi: “Bu şirketlerdeki tecrübeleri ve kurumsallık kültürünü taşıyoruz. Türkiye’nin 5 ilindeki merkezlerimizde, 50’nin üzerinde çalışanla faaliyet gösteriyoruz. NUMESYS olarak, kullanıcı memnuniyetine ve yeniliklere daima önem veriyoruz. Bu kapsamda, kullanıcılarımızın çevrimiçi eğitimini sağlamak amacıyla NUMESYS Learning Portal’ı, 2019’un başında devreye soktuk. Bu portal sayesinde, ANSYS ile ilgili eğitimlerin tamamını, Türkçe dilinde kullanıcılarımıza sunuyoruz.”

 

Gelecekteki Hayatımızı Domine Edecek Sistemler

Konferans, NUMESYS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Emre Öztürk’ün konuşması ile devam etti. NUMESYS’in dünyada az sayıda örneği olan bir model olduğunu belirten Dr. Öztürk, iki rakip şirketin bir araya gelerek bir çalışma kültürü oluşturabilmesinin, bir başarı hikâyesi olduğunu ifade etti. Dr. Öztürk, “Simülasyonun dünü, bugünü ve yarını” konulu bir sunumla birlikte konuşmasına şöyle devam etti: “2019 ve sonrasında, simülasyonun nereye gittiğini görmek için teknolojinin nereye gittiğini görmeliyiz. Teknolojinin gelişeceği sistemlere baktığımızda, ilk olarak elektrikli sistemleri görüyoruz. Elektrikli araçlar, tanklar, uçaklar derken elektromanyetik silahlar da artık daha çok hayatımıza girecek. İleri malzemeler ve ileri üretim tekniklerine yönelik daha hafif ve daha dayanıklı malzemeler bulunmaya başlayacak. Otonom sistemler, zaten hayatımızda gittikçe daha fazla yer ediniyor. Bunların yanı sıra 5G, yeni nesil iletişim sistemleri, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik sistemleri de artık birçok kişinin kabul ettiği, gelecekteki hayatımızı domine edecek sistemler olarak biliniyor. Bu sistemlerin beraberinde gelen akıllı robotlar, katmanlı imalat teknolojileri, bulut, big data (büyük veri) gibi teknolojiler de hayatımızda daha çok yer edinecek ve simülasyon da bu işin göbeğinde olacak.”

 

 

“Ar-Ge için Daha Fazla Gayret Göstermeliyiz”

Simülasyonun, Ar-Ge’nin merkezinde olduğunu ifade eden Dr. Öztürk, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Ar-Ge’nin, Türkiye’nin geleceği olduğunu düşüyoruz. Türkiye’nin yıllık Ar-Ge harcamasının 8 milyar doların altında olması, daha fazla gayret etmemiz gerektiği anlamına geliyor. Biz şirketteki mottomuzu, ‘Yarın için Bugünden Ar-Ge’ olarak belirledik. Daha iyi yarınlar için daha çok Ar-Ge yapmamız gerekiyor. Az önce belirttiğim gibi Ar-Ge’nin merkezinde simülasyon var. Teknolojinin, nereden geldiğini gördük, nereye gideceğini görüyoruz. Simülasyonu daha çok kullanıp, ülkemizi daha ileri noktalara taşıyacağız.”

NUMESYS mühendisleri, etkinlikte kurulan masalarda, katılımcılara ANSYS hakkında bilgi verdi.

 

ANSYS Kullanımı, Tüm Yönleriyle Ele Alındı

Konferansta, ANSYS’in kullanıldığı  çeşitli projelere yönelik sunumlar da gerçekleştirildi. Bu sunumların konusu ve sunumu yapan kişiler şöyle sıralandı:

 • ANSYS Yapısal Analiz ve Askeri Standartlara Uygunluk – Dr. Can Alpdoğan / NUMESYS
 • ANSYS Yapısal Analiz Uygulamaları / Topoloji Optimizasyonu – Serhat Yalçın / ASELSAN
 • ANSYS CFD ve Dış Akış Aerodinamik Uygulamaları – Alper Yıldırım / NUMESYS
 • ANSYS CFD Ürünleri Uygulama Örnekleri – Dr. Tolga Köktürk / ASELSAN
 • ANSYS Discovery ve Ön Tasarıma Yönelik Hızlı Çözümler – Batuhan Gürer / NUMESYS
 • ANSYS HFSS ve Elektriksel Olarak Büyük Platformların Tam-Dalga Elektromanyetik Analizi – Ali Ziya Özer / NUMESYS
 • Fazlı Dizin Anten Tasarımında Elektromanyetik Benzetimin Yeri – Burak Alptuğ Yılmaz / ASELSAN
 • ANSYS ile Raylı Araçlarda Cer Motoru Benzetimi – Nezih Gökhan Özçelik / ASELSAN
 • Multifizik Simülasyonu – Oliver Zühlke / NUMESYS
 • ANSYS SPEOS ve CAD Ortamında Işık ve Optik Modelleme/Simülasyon – Julien Duchene / ANSYS
 • Model-tabanlı tasarım/test ile DO-178C Süreçlerinin Etkili Yönetimi – Alp Kaçar / NUMESYS
 • ASELSAN’da ANSYS SCADE Ürünleri Kullanımı – Ahmet Aydın / MilSOFT

 1,380 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.