Ana Sayfa Advertorial Numesys’ten Elektronik Sistemlerde Yüksek Performans için Destek

Numesys’ten Elektronik Sistemlerde Yüksek Performans için Destek

Elektronik Tasarımdan Güvenilirlik Analizlerine ANSYS Elektronik Çözümleri

Günümüzde hemen hemen tüm sistemler, doğrudan veya dolaylı bir şekilde elektrik/elektronik bir alt sistem tarafından kontrol ediliyor veya sürülüyor. Bu alt sistemlerde kullanılan elektronik devrelerin performansı ise ilgili sistemin operasyonel performansını doğrudan etkiliyor. Numesys’in sunduğu ve Ansys tarafından geliştirilen analiz çözümleri, kritik önemdeki bu elektronik devrelerin, görevlerini en zorlu şartlarda yapabilecek şekilde tasarlanmalarını sağlıyor.

Bir elektronik sistem devresinin kavramsal olarak veya şematik düzeyde en iyi şekilde tasarlanması, performansı tek başına garanti etmiyor. Tasarlanan elektronik devre üretildiğinde; devre elemanlarının, yollarının ve katmanlarının fiziksel yerleşiminden kaynaklı etmenler, performansı (güç/sinyal bütünlüğü, EMI/EMC) tamamen değiştirebiliyor.

Elektronik devrenin hem operasyonel performansından kaynaklı etkiler hem de çevresel koşullar, sistemin elektriksel, termal ve mekanik olarak güvenilirlik gereksinimlerinin karşılanmasını, önemli mühendislik problemleri olarak karşımıza getiriyor. Ayrıca her bir güvenirlilik gereksinimi diğer bir gereksinim ile bağlantılı ve bağlaşık olduğundan tüm fiziklerin mühendislik faaliyetlerinin içerisine dâhil edilmesi gerekiyor.

Elektronik Tasarımdan Güvenilirliğe

Elektronik kartların karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda, mühendislik faaliyetlerinde bilgisayar destekli analizlerin gerekliliği kaçınılmaz hale geliyor. Ansys’in PCB’ler için özelleşmiş çoklu-fizik analiz çözümleriyle bileşenden sisteme, güvenirlilik analizleri gerçekleştirilebiliyor.

Şekil 1. Ansys elektronik güvenilirlik analiz iş akışı

Elektronik güvenilirlik analiz iş akışı; elektriksel, termal ve mekanik simülasyonların bağlaşık çoklu-fizik analizlerini kapsıyor.

Ansys SIWave ve Ansys HFSS

Elektronik tasarımın güç ve sinyal bütünlüğü ve EMI/EMC analizleri, Ansys SIWave ve HFSS yazılımlarıyla gerçekleştirilebiliyor.

Şekil 2. Elektronik kart ve sistemin elektromanyetik analizi

Ansys Icepak

Elektriksel simülasyonlarda elde edilen güç dağılımları Ansys Icepak yazılımına aktarılarak elektronik kart ile beraber fan, soğutucu ve muhafaza gibi 3-boyutlu elemanlarla tüm sistemin sıcaklık dağılımları hesaplanabiliyor.

Şekil 3. Elektronik kart ve sistemin termal analizi

Ansys Mechanical

Termal simülasyonlarda elde edilen sıcaklık dağılımları Ansys Mechanical ortamına aktarılarak sıcaklık kaynaklı stres ve deformasyonların analizi gerçekleştirilebiliyor.

Şekil 4. Elektronik kart ve sistemin termal stres ve deformasyon analizi

Ansys Mechanical ve Ansys Sherlock

Elektronik kartın içerisinde bulunduğu sistemlerin mekanik analizlerinin gerçekleştirilebilmesi için PCB yapısının karmaşık geometrisinin modellenmesi gerekir. Ansys Sherlock yazılımıyla PCB yapılarının içerisinde bulunduğu sistemle analiz modelinin oluşturulması mümkün hale geliyor.

Şekil 5. Ansys Sherlock ile elektronik kart ve sistemin yapısal analiz modelinin oluşturulması

Ansys Sherlock’ta analiz modeli oluşturulan elektriksel sistemin yapısal analizleri, Ansys Mechanical çözücüleri kullanılarak gerçekleştirilip şok ve titreşim, termal ve mekanik ömür, darbe ve düşme, nem ve lehim akma analizleri yapılabiliyor.

Şekil 6. Ansys Sherlock ile modellenmiş Ansys Mechanical ile gerçekleştirilen Termal Yorulma (en solda), Lehim Akma (ortada) ve Şok ve Titreşim (en sağda) analiz örnekleri

Mekanik analizler sonucunda elde edilen veriler kullanılarak Ansys Sherlock ile iki arıza arasında beklenen ortalama süre (MTBF) hesaplanabiliyor ve güvenilirlik analizleri yapılabiliyor. Elektronik sistemin termal ve mekanik etkilerden kaynaklı arıza oranları da hesaplanabiliyor.

Şekil 7. Ansys Sherlock ile elektronik kart ve sistemin arıza ihtimal oranı hesabı

Numesys, Destek Vermeye Hazır

Numesys, yukarıda bahsi geçen tüm uygulamaları gerçekleştirmek için gerekli donanım altyapısına ve bilgisayar destekli analiz çözümlerine sahiptir (Ansys HFSS, Ansys SIWave, Ansys Icepak, Mechanical, Ansys Sherlock). Sizlere yazılım tedariki, teknik destek ve eğitim hizmetleri sunmak üzere iş ortağınız olmaya hazırız.

Detaylar ve Numesys’in diğer hizmetleri için: https://www.numesys.com.tr/elektromanyetik-alandaki-hizmetlerimiz/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.