Ana Sayfa Manşet ANSYS’in Entegre Analiz Kabiliyeti, Sanal Prototiplemeyi Kolaylaştırıyor

ANSYS’in Entegre Analiz Kabiliyeti, Sanal Prototiplemeyi Kolaylaştırıyor

Türkiye’deki temsilciliği Numesys tarafından yürütülen ANSYS yazılımı, sahip olduğu pek çok farklı modül ile sanal prototipleme süreçlerinde; termal, mekanik ve optik gibi alanlarda ihtiyaç duyulan pek çok analizi, tek bir platformda gerçekleştirebiliyor. Bu farklı analiz yöntemleri ile elde edilen sonuçların bir arada değerlendirilebildiği entegre çözümler de sunan ANSYS, sanal prototipleme süreçlerini çok daha efektif hâle getiriyor.

Günümüzde gelinen teknoloji seviyesinde, sanal prototiplemenin önemi ve avantajı öne çıkıyor. Ürün geliştirme ve doğrulama aşamalarının sanal ortamda yapılması, ürünün pazara çıkış süresini ve maliyetleri azaltıyor; ürünün kalitesini de arttırıyor.

Çoklu-Fizik İhtiyacı

Geliştirilen ürünler, gerçek koşullar altında belirli performans kriterlerini sağlamak durumundadır. Bu koşullar, çoğu zaman, tek bir fiziği değil; yapısal, akışkanlar, elektromanyetik, optik, termal ve akustik gibi birçok fiziğin bir araya gelmesi ile oluşan etkileri barındırır. Bu nedenle bu koşulların denendiği sanal ortamın da farklı fiziklerin etkileşimini göz önünde bulunduran, kullanımı kolay; ancak belirli hassasiyet ve doğrulukta olması gerekir.

ANSYS ürün ailesi, bu ortamı, farklı mühendislik disiplinleri için geliştirilen yazılımları tek bir süreç şeması içinde bir araya getirerek sağlar. Farklı çözücülerin, aynı grafik arayüzü kapsamında kullanılabilmesi, veri alışverişinin basitleştirilmesi ve proje çalışanlarının tek bir model üzerinden iş birliği yapabilmesi, süreç verimini ciddi şekilde arttırır.

ANSYS ürün ailesi ile araba far parçalarının termal deformasyonunun ışık performansına etkilerinin ortaya çıkartılmasının ilk adımında, farın içerisindeki sıcaklık dağılımı, ANSYS Icepak yazılımı kullanılarak elde edilir.

Farklı disiplinler arası çoklu-fizik (multifizik) çalışmalara örnek olarak;

  • Akışkan yapısal etkileşimi ve termal stres
  • Gürültü, titreşim, sertlik ve elektromotor uygulamaları
  • Çip paketleme sistemleri, PCB’ler ve termal stres
  • Elektrikli makineler, termal stres ve elektromanyetik soğutma
  • Araba far parçalarının termal deformasyonunun ışık performansına etkileri

gösterilebilir.

ANSYS ürün ailesi ile araba far parçalarının termal deformasyonunun ışık performansına etkilerinin ortaya çıkartılmasının ilk adımında, farın içerisindeki sıcaklık dağılımı, ANSYS Icepak yazılımı kullanılarak elde edilir.

Yukarıdaki son maddeyi detaylandırmamız gerekirse araba farlardaki ısı, termal genleşmeye ve deformasyona sebebiyet verir ki bu da ışık yolunu değiştirir. Bu davranış, ANSYS ürünleri ile aşağıdaki iş akışı ile değerlendirilebilir:

  1. Farın içerisindeki sıcaklık dağılımı, ANSYS Icepak yazılımı kullanılarak elde edilir.
  2. Tüm fardaki statik sıcaklık kontorları (contour), ANSYS Fluent yazılımı kullanılarak elde edilir.
  3. Bütün deformasyon kontorları, ANSYS Mechanical kullanılarak hesaplanır.
  4. Aydınlatma şiddeti kontorları ise ANSYS SPEOS tarafından elde edilir.
ANSYS ürün ailesi ile araba far parçalarının termal deformasyonunun ışık performansına etkilerinin ortaya çıkartılmasının üçüncü adımında, bütün deformasyon kontorları, ANSYS Mechanical kullanılarak hesaplanır.

Gelecek Heyecan Veriyor

Yukarıda bahsedilen karmaşık mühendislik problemlerinin çoklu-fizik simülasyonu ile çözülebilmesinin önemi, her geçen gün daha da artıyor ve mühendislik firmalarının yazılım yatırımları, çoklu-fizik çözücülere doğru ilerliyor. Bu durum, mühendislik kabiliyetlerini arttırıyor; aynı zamanda, doğru çalışmayan prototiplerin firmalara olan maliyetlerini de azaltıyor. Simülasyon dünyasının, yakın gelecekte mühendislik alanında sunacağı büyük gelişmeler, ANSYS ve NUMESYS çalışanlarını heyecanlandırıyor.

ANSYS ürün ailesi ile araba far parçalarının termal deformasyonunun ışık performansına etkilerinin ortaya çıkartılmasının son adımında, aydınlatma şiddeti kontorları ise ANSYS SPEOS tarafından elde edilir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.