Ana Sayfa Haberler Numesys İleri Mühendislik, İTÜ ile Birlikte Spaceport America Cup’taydı

Numesys İleri Mühendislik, İTÜ ile Birlikte Spaceport America Cup’taydı

Savunma ve havacılık sanayisi sektörüne yönelik çalışmalarıyla bilinen Numesys İleri Mühendislik, ABD’de düzenlenen Üniversitelerarası Roket Mühendisliği Yarışması’nda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) en büyük destekçisi oldu. Yarışmada İTÜ’nün sponsorluğunu üstlenen Numesys bünyesinde CFD Application Engineer- II (Uygulama Mühendisi) olarak görev yapan Bumin Han Varlı, İTÜ ekibinin teknik danışmanlığını yaparak, ekibin başarılı bir yarışma süreci geçirmesine katkıda bulundu.

19-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en saygın mühendislik yarışmalarından biri olarak kabul edilen Spaceport America’da 20’den fazla ülkeden 150 farklı üniversitenin takımları yarıştı. Bu sene Türkiye’den 15 takımın kabul edildiği SA Cup 2023’te, İstanbul Teknik Üniversitesi -Vefa Havacılık Lagari takımı, tam görev başarısı göstererek yarışmayı 6’ncı olarak tamamladı.

Numesys Destek Olmaya Hazır

İTÜ Teknik Danışmanı Varlı, “Tam görev, tam kurtarma yapıp hedef irtifaya yüzde 3 hata payı ile yaklaşmış olmamıza rağmen ne yazık ki ödül kazanamadık. Uzmanlık alanım olan CFD analizleri ve dolayısıyla yarıştığımız roketin tasarımının belirlenmesinde İTÜ ekibine destek oldum. Severek çalıştığım Numesys’in Türkiye’de yetkili olduğu, teknik destek ve yazılım lisansı sağladığı ANSYS Space Claim, Fluent, EnSight gibi yazılımları kullandım. SA Cup gibi teknoloji yarışmalarının farkındalığını oluşturmak biraz da ANSYS’in, Numesys’in sorumlulukları arasında diyebilirim. Bu bağlamda bizimle temasa geçen ekiplere ANSYS yazılımları sağlıyor; eğitim desteği veriyoruz. Bazen de İTÜ’de olduğu gibi tüm süreç boyunca teknik destek veriyoruz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.