Ana Sayfa Haberler Numesys, Platform Seviyesi Kablo Modelleme ve Elektromanyetik Analiz Çözümleri Sunmaya Devam Ediyor

Numesys, Platform Seviyesi Kablo Modelleme ve Elektromanyetik Analiz Çözümleri Sunmaya Devam Ediyor

İçerisinden elektrik akımı geçen her sistemin içerisinde, yüzeyinde ve çevresinde elektromanyetik alan oluşur. Bu elektromanyetik alanın veya dalganın frekans ve/veya zaman tabanlı hesaplanması, sistemin performansının tüm elektromanyetik etkilerin de işin içine katılarak gözlemlenmesi açısından gerek şarttır. Bileşenlerin entegre edildiği sistem içerisindeki elektromanyetik davranışı ve diğer bileşenler ile etkileşiminden kaynaklanan problemler çözülmek üzere kendini gösterecektir.

Özellikle hava, kara ve deniz platformları ve içerisinde yer alan bileşen sayıları düşünüldüğünde, devasa boyuta ulaşmış kablajın EMI açısından ele alınması söz konusu olduğunda, bilgisayar tabanlı elektromanyetik analizlerin önemi ve gerekliliği tartışmasız hale gelecektir. Fakat bu seviyede karmaşık bir yapının tam-dalga elektromanyetik çözücüler ile çözülmesi de mevcut donanımlar ve makul proje süreleri göz önünde bulundurulduğunda, karmaşıklık probleminin halen daha üstesinden gelmekte yeterli olmayacaktır.

Bu karmaşıklık probleminin üstesinden gelmek için kabloların modellenmesi ve platforma entegrasyonu konusunda özelleşmiş yazılımlara başvurmak, modelleme, hesaplama ve raporlama konusunda sizlere rahatlatıcı bir geniş alan açacaktır.

Aranan Çözüm: Ansys EMA3D Cable Ansys tarafından geliştirilen ve Numesys tarafından sunulan ANSYS EMA3D Cable yazılımı ile platform seviyesi kablo EMI/EMC, yıldırım ve yüksek yoğunluklu yayılan alan (HIRF) analizlerini gerçekçi, hızlı ve kullanıcı-kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olacaktır

Şekil 1. Ansys EMA 3D Cable yazılım arayüzü ve analiz çıktısı örnekleri

Her bir kablonun tasarımı içerisindeki hatların fiziksel boyutları ve kablo içerisindeki yerleşimi, iç-dış kablo ekranları, yalıtım malzemeleri vb. tüm kablo bileşenini kablo için özelleşmiş tasarım ortamında 2-boyutlu kesit ve kablonun platform içerisindeki 3-boyutlu yolunu da göz önünde bulundurularak gerçekleştirilebilmektedir.

Kablo girişine uygulanan ve kablo çıkışından okunan sinyal/dalga formları da tanımlanarak/hesaplanarak kablo çevresindeki elektromanyetik alan hesaplanabilmektedir, dolayısıyla kablodan kaynaklanan EMI problemlerinin çözümü için ilk adım atılmış olacaktır. Platform geometrisi ile beraber tasarlanmış kablonun platform üzerinde aldığı yol modellenerek, tekil kablonun platforma entegrasyonu analize hazır hale gelecektir. Analize dahil edilecek tüm kablolar da platform geometrisine yerleştirilerek kablo ekosistemi modellenmiş olacaktır.

Modellenen kablonun diğer elektronik bileşenler ile bağlaşık bir şekilde analiz edilmesi de mümkündür. Örneğin kablo çıkışında yer alan bir elektronik kartın analizi veya tasarlanmış bir antenden yayılan elektromanyetik dalganın kabloya etkisi modellenerek analiz edilebilmektedir. Bu da tam-dalga elektromanyetik dalga çözücüsü Ansys HFSS yazılımı ile kablo modelleme aracı olan Ansys EMA3D yazılımının birlikte çalışmasıyla mümkün olabilmektedir.

Şekil 2. Ansys HFSS ve Ansys EMA 3D Cable yazılımlarının bağlaşımı

EMI/EMC, HIRF ve Yıldırım

Böylelikle EMI/EMC, HIRF ve Yıldırım gibi iç ve çevresel faktörlerin kablo iç detay yapısından platform içerisindeki aldığı yola kadar detayda analizi gerçekleştirebilmektedir.

Şekil 3. Ansys EMA 3D Cable  ile HIRF analizi örneği

Numesys, Destek Vermeye Hazır

Numesys, yukarıda bahsi geçen tüm uygulamaları gerçekleştirmek için gerekli donanım altyapısına ve bilgisayar destekli elektromanyetik çözümlere sahiptir (Ansys HFSS, ANSYS EMA3D). Yapılar karmaşıklaştıkça ve hassasiyet gerekliliği artıkça ve göz önünde bulundurulması gereken tasarım noktaları ve fizik sayısı arttıkça analizler için gerekli bilinmeyen sayısı ve donanım ihtiyacı artıyor. Bu durumda Numesys; altyapısında bulunan hızlı çözücüler, yarı yaklaşık çözümler ve yüksek başarım araçları (HPC) ile etkin ve hızlı çözümler sunabiliyor.

Detaylar ve Numesys’in diğer hizmetleri için: https://www.numesys.com.tr/elektromanyetik-alandaki-hizmetlerimiz/

 508 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.