Ana Sayfa Manşet Numesys, Ansys Minerva ile Sektöre Verdiği Desteği Sürdürüyor

Numesys, Ansys Minerva ile Sektöre Verdiği Desteği Sürdürüyor

Simülasyon Süreç ve Veri Yönetimi, Şirketleri Rekabette Öne Geçiriyor

Simülasyon; ürün geliştirme, üretim ve yaşam döngüsü yönetiminin anahtarıdır. “Bilgisayar Destekli Mühendislik (Computer-Aided Engineering / CAE)” veya “Analiz” olarak da bilinen “Mühendislik Simülasyonu”, farklı ürün performansı metriklerini değerlendirmek için temel fiziksel yasalara dayanan bilgisayar araçlarının kullanılmasıdır.

İmalat endüstrileri, daha iyi ürünleri daha hızlı ve daha ucuza geliştirmek amacıyla ürün davranışını daha iyi anlamaya ve doğrulamaya büyük bir önem veriyor. Bu doğrultuda da simülasyon araçlarının kullanımını arttırmaktadır. Diğer yandan bir çok farklı disiplinde simülasyon yazılımlarının kullanımı ise şirketlerde saklanması ve yönetilmesi gereken daha çok veri anlamına gelmektedir. Küresel olarak, kurumsal işletmeler bugün her yıl 7 eksabaytın (10¹⁵ bayt) üzerinde yeni veri depolamaktadır¹. Benzer şekilde, mühendislik simülasyon verilerinin hacmi de katlanarak artmaya devam etmektedir.

Şekil 1. Verimsiz mühendislik süreçlerinde veriye kolay ulaşamamanın maliyeti

Geleneksel Veri Yönetimi Yöntemleri Neden Simülasyon için Artık Yeterli Değil?

Bir simülasyondan elde edilen tek bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (Computational Fluid Dynamics / CFD) veri seti, 100’lerce gigabayt yer tutabilir. Üretim analizi sırasında, bu tür birçok CFD simülasyonu gerekli olduğunda, işlenmesi gereken verinin toplamı, hızla 100’lerce terabayta ve hatta birkaç petabayta ulaşabilir.

Verilerin güvenirliliği ve farklı tanım, içerik ve kurallarla saklanması, simülasyon mühendisleri için çok önemlidir. Ancak kullanıcı dizinlerinde ve ortak sürücülerde depolanan verilerle geleneksel veri yönetimi yaklaşımları, bu önem verilen noktaların gereğinin yapılabilmesi için genellikle yetersizdir. Simülasyon mühendisliği çalışma verileri, geleneksel veri yönetimine kıyasla çok farklı veri yönetimi süreçleri gerektirir.

Simülasyon Süreç ve Veri Yönetimi Sistemi

Simülasyon süreç ve veri yönetimi (Simulation Process and Data Management / SPDM) sistemi, kullanıcıların tüm ürün yaşam döngüsü boyunca simülasyon modellerini ve işlem verilerini yönetmelerini sağlamak için veritabanı çözümlerini kullanan bir teknolojidir. SPDM sistemi modelleme, simülasyon ve analizle ilgili verileri, modelleri, süreçleri, belgeleri ve meta verileri depolayan, yöneten ve süreçlerin oluşturulmasını sağlayan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

SPDM çözümleri, şu anda yaygın olarak kullanılan simülasyon araçları ve PLM araçlarıyla kolayca entegre edilebilecek yapıda olmalıdır. SPDM ile mühendisler, tüm simülasyon metodlarını, scriptleri, prep ve post dosyalarını, analiz çıktılarını yönetme yeteneğine sahiptir ve simülasyonun hazırlanmasından ve işlenmesinden sonra sonuçların raporlanmasına kadar kullanılabilir. Hangi verilerin bağlantılı olduğunu bilmek için verilerin versiyon ve soyağacı kaydını tutmalı ve mühendislerin otomatik raporlar oluşturmasına olanak sağlamalıdır.

Ansys’ten Kapsamlı Çözüm: Ansys Minerva

Birçok kurumsal şirket, verileri güvenli ve verimli bir şekilde yönetmek, veri bütünlüğünü korumak, iş birliği ve iletişimi teşvik etmek ve bilgi yönetimini geliştirmek gibi zorluklarla mücadele etmektedir. Kurumsal şirketler aynı zamanda; Fikri Mülkiyet’ten (IP) daha iyi yararlanmak ve onu korumak için daha iyi kullanıcı arayüzlerine ve verilere zamanında erişime ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca mühendislerin üretkenliğini aynı anda geliştirmeyi de amaçlamaktadır. Tüm bunlar, kurumsal şirketleri, daha verimli SPDM sistemlerine yönelmektedir.

Ansys Minerva, tüm popüler CAD ve CAE araçlarının yanı sıra Ürün Ömür Devri Yönetimi (Product Lifecyle Management / PLM) sistemleri ile entegre çalışabilen, ortak iş akışları için kurumsal düzeyde bir simülasyon süreci ve veri yönetimi çözümüdür. Birden çok kullanıcının paylaşılan dosyaları görüntülemesine ve kullanmasına, iş isteklerini tanımlamasına ve hatta simülasyon proje yönetimi yapmasına olanak tanır.

Şekil 2. Ansys Minerva – PLM Süreç Akışı

Ansys Minerva, verileri merkezi bir sistem üzerinden web arayüzü ile erişilebilir hale getirerek ve mühendislerin her yerden bağlantı kurmasını sağlayarak mühendisler için evden çalışma ortamını da teşvik etmektedir. Simülasyon mühendisleri, farklı disiplinler arasında CAE iş akışlarını kolaylaştırmak için Ansys Minerva’yı kullandıklarında, önemli ölçüde zaman tasarrufu da sağlayabilmektedir. Bugün, birçok mühendis evden çalışmaya devam ederken, projelerinin durumunu ve darboğazların nerede olabileceğini anlamak için merkezi veri yönetimi gerekmektedir. Mühendislik ekipleri Ansys Minerva’yı kullanarak tasarım döngüsü süresinde önemli bir azalma gerçekleştirmektedir. Böylece simülasyon mühendisliği iş akışlarında ve tasarımcıların karar verme süreçlerinde %30 daha hızlı sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Şekil 3. Ansys Minerva ile elde edilen kazanç

SPDM için teknoloji ve çözüm ortamı hızla gelişmeye devam etmektedir ve mevcut bilgi ve tecrübe seviyesinden bağımsız olarak her şirket, inovasyonu ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için ölçeklenebilir veri yönetimi ve depolama çözümlerini aşamalı olarak uygulayarak üretim sürekliliğini yükseltmelidir.

Kaynaklar

[1] McKinsey Global Institute Research, “Big Data: The Next Frontier for Innovation, Competition, and Productivity”, May 2011.

[2] Srini Chari, Ph.D., Addressing Engineering Simulation Data Management (SDM) Challenges, Feb 2013.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.