Ana Sayfa Haberler NUMESYS, Sektörün Optik Sistem Geliştirme Faaliyetlerinde Fark Yaratacak ANSYS Çözümlerini Tanıttı

NUMESYS, Sektörün Optik Sistem Geliştirme Faaliyetlerinde Fark Yaratacak ANSYS Çözümlerini Tanıttı

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

NUMESYS, Türk savunma ve havacılık sektörünü, özgün projelerinde kullanabileceği yeni simülasyon araçlarıyla tanıştırmaya devam ediyor. Firma, son olarak, ANSYS ürün ailesine geçtiğimiz yılın mayıs ayında katılan SPEOS ve VRXPERIENCE ürünlerini sektörün kullanımına sundu. Bu ürünlerin tanıtımına yönelik etkinlik ise 10 Ekim’de, Ankara’da gerçekleştirildi.

Soldan sağa: ANSYS Cahnnel Partner Müdürü Julien Duchene, NUMESYS Stratejik Müşteri Yöneticisi Koray Özköse, NUMESYS Optik Uygulama Mühendisi Oğuzhan Küçük, NUMESYS Pazarlama ve Satış Uzmanı Banu Özkaya, NUMESYS İş Geliştirme Müdürü Tahsin Öztürk NUMESYS ve ANSYS Güney ve Doğu Avrupa Satış Müdürü Alberto Ruffino

 

Sistemlerin ve platformların aydınlatma ve optik performanslarını ölçmek, tasarım içerisindeki yansıma ve parlama analizlerini yapmak ve bu alandaki problemleri çözmek için bir simülasyon aracı olarak tanımlanabilecek ANSYS SPEOS ile iç ve dış aydınlatma tasarımı, optimizasyonu, doğrulama ve performans testleri (fotometrik, kolorimetrik, spektrometrik ve radyometrik) yapılabiliyor. Araç, aynı zamanda baş-üstü ekran (Head-Up Display / HUD), sensör ve lidar tasarımı ve testleri konusunda da kullanıcılara çözümler sağlıyor.

ANSYS SPEOS, askeri ve sivil birçok alanda, geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap ediyor. Örneğin; bir kara aracının sürücü mahallinin, gün içinde oluşan farklı ışık koşullarında, sürücüye nasıl bir görüş sağladığı; göstergelerin rahat okunup okunmadığı; sürücünün yaş grubuna (görme duyusunun değişimine) göre araç içinin ve dışının nasıl görüneceği gibi birçok optik konu, ANSYS SPEOS ile simüle edilebiliyor. Böylece, üretime geçmeden, optik açıdan doğru bir sürücü mahalli tasarımı yapıldığından emin olmak mümkün hale geliyor. Böylece prototipleme ve fiziksel testlerde doğrudan ve dolaylı maliyet tasarrufları sağlanabiliyor. Aynı zamanda, özellikle araçlarda sensör tasarımları ve bu sensörlerin testlerinin yapılması aşamasında da ANSYS SPEOS, bir çözüm olarak sunulabiliyor. ANSYS VRXPERIENCE ise sistemleri, sanal ortamda simüle ederek gerçek tasarımların doğrulanmasını sağlıyor.

ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE, savunma ve havacılık sektöründe; kokpit tasarımı, HUD tasarımı, platform içi aydınlatmaların tasarımı ve optiğin olduğu diğer tüm alanlarda kullanılabiliyor. Kullanım alanlarının çeşitliliğine örnek olarak, tanıtım etkinliğinde yapılan sunumlarda değinilen, havada yakıt ikmal sistemi aydınlatması verilebilir.

Bu araçlar, bazı alanlarda, rakipsiz bir konumda da bulunuyor. Örneğin, ANSYS SPEOS’un, HUD analizi konusunda piyasada bir rakibi bulunmuyor. Ayrıca, ANSYS SPEOS, CIE (International Commission on Illumination / Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) tarafından da sertifikalandırılmış bir yazılım.

ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE, savunma ve havacılık sektöründe; kokpit tasarımı, baş-üstü ekran (Head-Up Display / HUD) tasarımı, platform içi aydınlatmaların tasarımı ve optiğin olduğu diğer tüm alanlarda kullanılabiliyor.

 

Projelerin Maliyetleri Azalıyor, Süreleri Kısalıyor

ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE de ANSYS’in diğer simülasyon araçları gibi, geliştirme süreçlerinde maliyet ve süreç avantajı sunuyor. Özellikle kokpit ve sürücü mahalli gibi alanların tasarımlarında bu avantajlar oldukça ön plana çıkıyor. Çünkü, simülasyon araçlarının olmadığı durumlarda, optik tasarımın doğrulanması ve iterasyonların gerçekleştirilmesi, en erken ilk prototipte yapılabiliyor. Bu da proje takviminde gecikmelere ve bu aşamadaki olası değişiklik maliyetlerinin önemli ölçüde yükselmesine sebep oluyor.

ANSYS ve NUMESYS yetkilileri, benzer şekilde, Türk savunma ve havacılık sektörünün önünde yer alan kara aracı, gemi ve uçak geliştirme projelerinin hepsinde, ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE araçlarının verebileceği önemli katkılar bulunduğunu vurguluyor.

Bir kara aracının sürücü mahallinin, gün içinde oluşan farklı ışık koşullarında, sürücüye nasıl bir görüş sağladığı; göstergelerin rahat okunup okunmadığı; sürücünün yaş grubuna (görme duyusunun değişimine) göre araç içinin ve dışının nasıl görüneceği gibi birçok optik konu, ANSYS SPEOS ile simüle edilebiliyor.

 

Çoklu Fizik Simülasyonlarının Parçası

ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE, ANSYS’in, çoklu fizik (multiphysics) simülasyonları konusunda sunduğu çözümlere eklenen son halkayı oluşturuyor. ANSYS’in, çoklu fizik simülasyonları; akışkanlar, yapısal ve elektronik olarak üç fizik grubunun kendi içindeki kombinasyonlarından oluşuyor. ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE ise akışkanlar ve yapısal gruplarının arasına oturuyor.

Havada yakıt alma sistemi sepetinde bulunan aydınlatmaların, gündüz ve gece şartlarında nasıl görüleceği ile ilgili analizler ve simülasyonlar, ANSYS SPEOS ve VRXPERIENCE ile gerçekleştirilebiliyor. Fotoğrafta, havada yakıt alma sistemi sepetinin bir örneği görülüyor.

 

NUMESYS, Sektöre Katkı Vermeye Devam Ediyor

NUMESYS, ANSYS’in, Türkiye’deki tek Elite Channel partneri konumunda bulunuyor. Bu araçlar için bir iş geliştirme yöneticisi atayan NUMESYS, iki tane de uygulama mühendisi ile hizmet verecek.

NUMESYS’in, ekim ayında gerçekleştirdiği diğer iki etkinlik olan ANSYS Sistem Simülasyonu/Gömülü Yazılım Günü ve ANSYS Elektronik Günü ilgili detaylı haberi, aralık ayında okuyucularımızın ilgisine sunacağız.

 1,239 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.