Ana Sayfa Advertorial NUMESYS, Sunduğu ANSYS Sistem Simülasyonu ve Gömülü Yazılım Çözümleri ile Sektörün Tasarım Kabiliyetlerini Destekliyor

NUMESYS, Sunduğu ANSYS Sistem Simülasyonu ve Gömülü Yazılım Çözümleri ile Sektörün Tasarım Kabiliyetlerini Destekliyor

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan advertorial, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Katıldığı ve bünyesinde organize ettiği etkinliklerde, özellikle ANSYS Sistem Simülasyonu ve Gömülü Yazılım Çözümleri ile ön plana çıkan NUMESYS, sırası ile 23 Ekim tarihinde organize ettiği ve ASELSAN’ın yoğun ilgi gösterdiği ANSYS Sistem Simülasyonu ve Gömülü Yazılım Günü’nde; 4-5 Kasım tarihinde TÜBİTAK SAGE’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 3. Yük Sertifikasyonu Sempozyumu’nda ve 19-20 Kasım’da gerçekleştirilen, 8. Ulusal Savunma Uygulamaları ve Modelleme ve Simülasyon Konferansı’nda, savunma ve havacılık sanayisi profesyonellerinin yoğun ilgisini çekti.

ANSYS SCADE ile DO-178C’ye uygun sistem/yazılım tasarımı ve sertifikasyonunun, ANSYS Medini Analyze ile RAMS ve Fonksiyonel Emniyet Analizlerinin, ANSYS Twin Builder ve Çoklu Fizik çözümleri ile platform/sistem simülasyonlarının; prototipleme ve fiziksel test süreçlerinde sağlayacağı direk ve dolaylı maliyet katkılarının aktarıldığı etkinliklerde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ı da standında ağırlayan NUMESYS, ANSYS’in sunduğu çözümlerle ilgili farkındalığı daha da arttırdı.

Şekil 1. ANSYS Sistem ve Gömülü Yazılım Ürün Ailesi

 

NUMESYS’in, Sektörde Dikkatleri Üzerine Toplayan ANSYS Sistem Simülasyonu ve Gömülü Yazılım Çözümleri

NUMESYS, ANSYS markasının Türkiye’deki tek “Elite” seviye partneri olarak markanın tüm çözüm portföyünü, savunma ve havacılık sektörü başta olmak üzere, farklı sektörlerin kullanımına sunuyor. Bu kapsamda, kurum ve kuruluşlara sistem simülasyonu ve gömülü yazılım geliştirme alanlarında kabiliyet kazandırma ve onların mevcut kabiliyetlerini iyileştirmeye yönelik faaliyetler yürütüyor. NUMESYS, sektör tecrübesine sahip ekipleri ile bu alanda, izleyen bölümlerdeki konu başlıklarında çalışmaktadır.

NUMESYS’in, sektörün kullanımına sunduğu ANSYS Sistem ve Gömülü Yazılım Ürün Ailesi çözümlerinin, sektörde takip edilen ürün geliştirme döngüsüne katkıları;

 • Model Tabanlı Sistem Mühendisliği,
 • Model Tabanlı Fonksiyonel Emniyet Analizleri,
 • Sistem Simülasyonu ve Dijital İkiz,
 • Model Tabanlı Yazılım Mühendisliği ve
 • 3D Fizik Çözümleri
  şeklindedir.

 

 1. ANSYS SCADE ile Model Tabanlı Emniyet Kritik Uygulama Geliştirme

Günümüz havacılık ve savunma sistemleri ve yazılım geliştiricileri, sertifikalandırma ve standart gereksinimlerini karşılarken bir yandan da esnek ve sürdürülebilir uygulamalar oluşturmalıdır. Ek olarak, program maliyetlerini ve kilit ilişkileri de yönetmeleri gerekmektedir. Bu, doğru araçların kullanımını gerektiren, karmaşık bir iştir.

ANSYS, kritik sistemler üzerinde çalışan mühendisler için sertifikasyon maliyetini, riskini ve süresini azaltan, tamamlanmış projelerle kanıtlanmış, model tabanlı geliştirme çözümleri sunmaktadır.

 

ANSYS SCADE (Safety Critical Application Development Environment / Emniyet Kritik Uygulama Geliştirme Ortamı) ile geliştirilmiş, her biri sektörünün önde gelen ürünleri arasında yer alan 120’den fazla sistem, 60’ı aşkın uçak programında; FAA, EASA, CAAC, Transport Canada ve ANAC tarafından DO-178B & C için DAL A seviyesine kadar sertifikalandırılmıştır.

ANSYS SCADE, kritik sistem ve yazılım geliştirme çalışmalarında; geliştirme sürecini, gereksinim analizi ve tasarımı doğrulama, uygulama ve uygulamaya kadar tüm geliştirme iş akışını destekleyen onaylı, kapsamlı, endüstride kanıtlanmış bir çözümdür. ANSYS SCADE çözümleri, geliştirme optimizasyonu ve ekip üyeleri arasında iletişimi artırmak için geliştirme ortamlarına kolayca entegre olmaktadır.

SCADE Architect, kullanıcılara, ARP-4754A ve ARP-4761 gibi endüstriyel sistem mühendisliği standartlarında tam uyumluluk sağlayan, yüksek güvenilirlik gereksinimleri olan sistemlerde kullanıma uygun bir tasarım ortamı sağlamaktadır. Bu ürün, SysML tabanlı bir ortamda işlevsel ve mimari sistem modellemesi ve doğrulaması imkânını sunar. SCADE Architect, Model Tabanlı Sistem Mühendisliği (Model Based Systems Engineering / MBSE) süreçlerini ve en iyi uygulamaları uygulamak için güçlü bir temel sağlar. SCADE Architect’in ANSYS SCADE Suite ile birlikte kullanımı sayesinde, sistem ve yazılım mühendisleri aynı çerçevede çalışabilir. Temel bir özellik olan SCADE Avionics Paketi, savunma ve havacılık sanayisi için sistem tasarım yeteneklerini genişletmekte ve basitleştirmektedir.

AIRBUS A400M’deki tüm ekranlar, SCADE Display ile geliştirildi.

 

SCADE Suite, emniyet-kritik gömülü yazılımlar için kullanıcılara model tabanlı bir geliştirme ortamı sağlamaktadır. SCADE dilinin yerel entegrasyonuyla; gereksinim yönetimi, model tabanlı tasarım, simülasyon, doğrulama, sertifiye kod oluşturma, diğer geliştirme araçları ve platformlarıyla birlikte çalışabilirlik konularını kapsayan kritik uygulamalar için tasarım ortamı sunmaktadır. SCADE Suite modellerden C ve Ada kodu üretmektedir.

SCADE Test, test mühendislerine, gereksinimlerin doğrulanması ve test senaryolarının oluşturulması ve yönetimi için eksiksiz bir test ortamı sağlamaktadır. İlave olarak hem geliştirme bilgisayarında hem de gömülü sistemde testin otomatikleştirilmesine, kapsamın (coverage) analiz edilmesine ve ANSYS SCADE Suite ve Display uygulamaları için test sonuçlarının yönetilmesine olanak tanımaktadır.

Test oluşturma ve bakım; test koşturma ve kapsama (coverage) analizlerinizde süreçlerinizi kolaylaştıran SCADE Test (V&V), mühendislikte doğrulama ve onaylama aktiviteleri için de kullanılmaktadır.

SCADE Test (V&V) aktivitelerini kullanan test mühendisleri, hem model tabanlı bir yaklaşımda hem de düşük maliyetli bir test ortamında, sınıfının en iyisi teknolojiden faydalanabilmekte ve test süreçlerinde zamandan tasarruf sağlayabilmektedir.

Airbus A380’de, SCADE ile üretilmiş 8 milyon satır satır kod koşuyor.

 

SCADE Display, İnsan Makine Arayüzleri (Human Machine Interface / HMI) için kullanıcılara gömülü olarak çok yönlü bir grafik tasarım ve geliştirme ortamı sağlamaktadır. OpenGL SC (Emniyet-Kritik) ve ES (Gömülü Sistem) sürücüleri yüklü ortamda çalışabilmektedir. SCADE Display; prototipleme, ekran tasarımı, simülasyon, doğrulama ve onaylama süreçlerini ve emniyet standartlarını destekleyen sertifiye kod oluşturma alanlarını kapsamakta olan, yeni bir grafik yazılım geliştirme aracıdır.

ARINC 661 uyumlu sistemler için SCADE çözümleri; ARINC 661 standardını takip eden aviyonik ekranların ve uygulamaların belirlenmesi, geliştirilmesi ve sertifikalandırılması için tam entegre bir RAHAT (Rafta Hazır Ticari / COTS) çözümüdür. Hem ARINC 661 uyumlu Kokpit Ekran Sistemleri (CDS) hem de Kullanıcı Uygulamaları (UA) oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Model tabanlı yazılım ve ekran geliştirme – SCADE Suite (solda), SCADE Display (sağda).

 

SCADE LifeCycle, uygulama yaşam döngüsü yönetimi için benzersiz bir desteği birleştiren modüller içermektedir. Bu ürün serisinde, Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi (Application Lifecycle Management / ALM) araçlarıyla gereksinimlerin izlenebilirliği, modellerden izlenebilirlik, yapılandırma ve değişiklik yönetimi, otomatik rapor oluşturma ve proje izleme özellikleri bulunmaktadır. SCADE LifeCycle; SCADE çözümlerini ve gereksinim yönetimi araçlarını ya da PLM / ALM’i (Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi / Ürün Yönetimi) SCADE Architect, SCADE Suite, SCADE Display, SCADE Çözümleri ve SCADE Test ile birleştirmektedir.

 

ANSYS SCADE, rakipleri arasında, kullanıldığı uygulamaların DO-178B ve DO-178C sertifikasyonu alması alanında, dünyanın en çok sertifikalandırma rekoruna sahiptir.

DO-178C’nin FAA, EASA ve dünya çapındaki diğer sivil havacılık otoriteleri tarafından kabul edilmesiyle birlikte, bugün havacılık şirketlerinin yeni sertifikalandırma kriterlerini yerine getirmeleri gerekiyor. SCADE Suite ve SCADE Display’in KCG (Nitelikli Kod Oluşturucusu), SCADE Test Ortamı ve SCADE Test Model Coverage araçları, DO-178C içindeki araç kalifikasyon belgesi olan DO-330’un gereksinimlerini karşılayan, model tabanlı bir yaklaşımı sunmaktadır.

 

Uygulama alanları

 • Havacılık Uygulamaları
  • Kokpit ve Aviyonik
  • Uçuş Kontrol Sistemleri
  • Motor Kontrol Sistemleri
  • Bakım Sistemleri
  • Mekatronik Kontrol Sistemleri
  • Hava ve Kabin Kontrol Sistemleri
  • Güç Kontrol Sistemleri
  • Eğitim Sistemleri ve Simülatörler
 • İnsansız Hava Araçları, Savunma ve Uzay Sistemleri Uygulamaları
  • Askeri Görev Aviyonikleri
  • İnsansız Hava Aracı Sistemleri
  • Silah Sistemleri
  • Askeri Sistemler
  • Uzay Sistemleri

 

Avantajları

 • Sistem ve yazılım ekipleri, müşteriler, tedarikçiler ve sertifikasyon otoriteleri arasında iletişim ve iş birliğini geliştirmektedir.
 • Ürün döngüsü gelişimini sağlamaktadır.
 • Yazılım emniyeti sertifikasyon ve/veya kalite gerekliliklerine en düşük maliyetle uyumu sağlamaktadır.
 • Kolay okunabilir, taşınabilir, yüksek performanslı ve yüksek kaliteli kodların, otomatik olarak üretilmesini sağlamaktadır.
 • Dokümantasyon kalitesini ve doğruluğunu sağlamaktadır.
 • Tasarım hatalarının erken saptanmasını sağlamaktadır.
 • Uygulamaların uzun dönemli bakımı yapılabilirlik özelliğini geliştirmektedir.
 • Erken doğrulama maliyetleri başta olmak üzere tüm maliyetlerin %50 azalmasını sağlamaktadır.
 • Yeni nesil model tabanlı sistem/yazılım geliştirme ortamı sağlamaktadır.
 • Kod gözden geçirme sürecinden tasarruf sağlamaktadır.
 • Ürün geliştirme süresi ve maliyetlerinde kayda değer tasarruf sağlamaktadır.
 • Otomatik kod oluşturma sayesinde kodlama hatalarını azaltmaktadır.
 • Geliştirmenin erken aşamalarında yapılan simülasyonlar ile test süresi ve maliyetlerinde kayda değer tasarruf sağlamaktadır.
 • Geliştirme ortamı ve hedef ortam arasındaki benzerlik sağlamaktadır.
 • Geliştirme ekibine yeni katılanların kolay entegrasyonu sağlamaktadır.
 • Yazılım satır sayısındaki artışın, süreç komplikasyonundaki etkisini normalize etmektedir.
 • DO-178B-C ve DO-330 süreçlerinde sağladığı kapsama ile geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu standartlara uygun yüzlerce referans sertifikasyon, ANSYS SCADE ile gerçekleştirilmiştir.

 

 1. ANSYS Medini Analyze ile Model Tabanlı Fonksiyonel Emniyet Analizleri

Medini Analyze, elektronik ve yazılım tabanlı sistemlerin, fonksiyonel emniyet analizini gerçekleştirmektedir. İlk olarak otomotiv sektöründe kullanılan ISO 26262 standardını desteklemek için geliştirilen Medini Analyze, havacılık alanındaki ARP4754 ve ARP4761’e göre emniyet analizini de desteklemektedir.

ARP4754A ve ARP4761 Prosedürlerine göre Model Tabanlı Fonksiyonel Emniyet Analizleri

 

Uygulama Alanları

 • Kontrol Edilebilirlik Analizleri
 • FHA (Functional Hazard Assessment)/HARA (Hazard Analysis and Risk Assessment)/HAZOP (Hazard And Operability) Analizleri
 • Emniyet hedeflerinin belirlenmesi
 • Emniyet gereksinimlerinin belirlenmesi/olgunlaştırılması
 • Fonksiyonel ve Teknik emniyet konseptinin geliştirilmesi
 • Emniyet doğrulaması
 • FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), FMECA (Failure Mode and Effects Analysis) ve FMEDA (Failures Modes, Effects and Diagnostic Analysis) Analizleri
 • Platform/sistemlerin DAL/SIL/ASIL seviyelerinin belirlenmesi
 • SPF ve LF gibi donanım hata tespiti kapsama metriklerinin belirlenmesi
 • FTA (Fault Tree Analysis) Analizleri
 • Konfigürasyon ve değişiklik yönetimi
 • DFA (Dependent Failure Analysis) Analizleri
 • PHA (Process hazard analysis) Analizleri ve Risk Değerlendirme
 • Emniyet mimarisi ve mekanizması tasarımı
 • Emniyet Planı vb. dokümanların oluşturulması
 • “Failure Rate Prediction” uygulamaları
 • Çok disiplinli ve çok partili projelerde görev yönetimi (task management)

Model Tabanlı ve Sistem Odaklı bir Emniyet Aracı

 

Avantajları

 • Entegre fonksiyonel emniyet ve güvenilirlik mühendisliği
 • Emniyet ve güvenilirlik faktörlerinin geliştirme döngüsünün erken aşamalarda olgunlaştırılması
 • Model tabanlı emniyet analizleri
 • Uluslararası standartlara uyumluluk (ARP4761/4754A, MIL-HDBK-217, IEC 61508, DO-178B/C, ISO 26262, EN50128)
 • Konsept geliştirme, sistem, yazılım geliştirme, PCB ve silikon seviyelerinde etkin emniyet ve güvenilirlik mühendisliği uygulamaları
 • %57 ye varan oranda efor ve zaman tasarrufu sağlama
 • Emniyet kritiklik sertifikasyon sürecine destek
 • Sistem geliştirme ve emniyet ekipleri arasında iletişim ve etkileşim etkinliğini artırma
 • Tüm emniyet/güvenilirlik analizi metotlarını destekleme
 • Sistem/ürün geliştirme döngüsündeki diğer mühendislik araçlarıyla yüksek seviye entegrasyon ve arayüz kolaylığı

 

 1. ANSYS Twin Builder ile Sistem Modelleme, Dijital İkiz ve Simülasyon

Twin Builder, sanal sistem prototiplerini modellemek, simüle etmek ve analiz etmek için güçlü bir platformdur. Twin Builder, ürün geliştirme ekiplerinin yazılım kontrollü, çok alanlı sistem tasarımlarının performansını doğrulamasını ve optimize etmesini sağlamaktadır.

Sistem Simülasyonu ve Dijital İkiz

 

ANSYS’in 3 boyutlu multifizik simülasyonu ile sıkı entegrasyon içeren esnek modelleme yetenekleri ilave gömülü yazılım tasarımı için ANSYS çözümleri olan Twin Builder, ürün geliştirme organizasyonlarının tasarım konseptlerini analiz etmesine, ayrıntılı analiz gerçekleştirmesine ve tam sistem performansını doğrulamasına yardımcı olmaktadır.

 

Uygulama Alanları

 • Fiziksel sistemlerin modellenmesi, simülasyonu ve entegrasyonunu sanal ortamda yapma
 • Dijital İkiz
 • Sistem/Platform optimizasyonu
 • Fiziksel olarak yapılması mümkün olmayan testleri sanal ortamda yapma

ANSYS Twin Builder ile Tümleşik Çözümler

 

 

Avantajları

 • ANSYS’in çoklu fizik çözümlerini kullanarak sanal sistem prototipleri oluşturma
 • Simülasyon temelli test doğrulama faaliyetleri ile problemlerin erken aşamalarda tespit etme
 • Bu sayede fiziksel prototipleme ve test maliyetlerinde kayda değer seviyede tasarruf edinme
 • Oluşturulan model ve simülasyonları benzer uygulamalar için tekrar kullanabilme (reuseability)
 • Simülasyonlar sayesinde yüksek kalite ve güvenilirlik hedeflerine ulaşma
 • Daha hızlı ürün geliştirme döngüsü edinme
 • Sistem karmaşıklığını optimize etme ve yönetebilme

 4,723 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.