Ana Sayfa Haberler NUMESYS, Yenilikçi İş Modeli ile Mühendislik Yazılımları Alanında, Sektörün Güvenilir Çözüm Ortağı Olacak

NUMESYS, Yenilikçi İş Modeli ile Mühendislik Yazılımları Alanında, Sektörün Güvenilir Çözüm Ortağı Olacak

MSI Dergisi’nin 164’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Mühendislik yazılımları alanında oyunun kurallarını değiştirmek için kolları sıvayan NUMESYS, 10 Ağustos’ta düzenlediği şirket içi tanıtım toplantısı ile önümüzdeki döneme yönelik hedeflerini ve planlarını, çalışanları ile paylaştı. Hem Türkiye’de hem de dünyada, eşine çok az rastlanan bir model ile kurulan NUMESYS, elde edeceği başarılarla da adından söz ettirmeyi amaçlıyor.

 

Türk savunma ve havacılık sektörünün önde gelen mühendislik firmaları ANOVA ve FİGES’in ortaklığında kurulan NUMESYS, başta ANSYS olmak üzere, çeşitli mühendislik yazılımlarının; hem distribütörlüğünü yapacak hem de bunlarla ilgili eğitim ve teknik destek faaliyetlerinde bulunacak. ANSYS’in Türkiye distribütörleri olan ANOVA ve FİGES de bu iş kollarını, kuruluşu ile ilgili resmi işlemler 2 Nisan’da tamamlanan, NUMESYS’e devretti. Böylece, her iki şirket, son yıllarda ivme kazanan mühendislik ve özgün ürün geliştirme faaliyetlerine de daha çok odaklanabilecekler.

Dünya genelinde, aynı alanda faaliyet gösteren şirketler, rekabeti; ya birinin çekilmesi ya da birinin diğerini satın alması ile sonlandırırken, ANOVA ve FİGES’in NUMESYS’i kurması, alışılagelen bu yöntemlerden farklı bir model olarak öne çıkıyor. Bu birleşme, ANSYS’in faaliyet gösterdiği ülkeler için de bir ilk konumunda.

Türkiye’deki pek çok sektörün Ar-Ge faaliyetlerini arttırması ve özgün ürün projeleri yürütmesi, mühendislik yazılımı kullanımı ihtiyaçlarını da arttırıyor. Bu doğrultuda, Türkiye, ANSYS’in, en hızlı büyüdüğü pazarlardan biri. NUMESYS, hem ANOVA ve FİGES’in tecrübesi ve sinerjisi hem de yeni atılımları ile bu büyümeyi daha da hızlandırmayı planlıyor.

 

Yeniliklere Odaklanan Yapılanma

NUMESYS, ANSYS’in, Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olacak. Bununla beraber, ANSYS’in, tasarım mühendislerine yönelik çıkarttığı Discovery adlı ürünü, ANSYS’in tercihi ile farklı bir modelde pazarlanacak. Discovery’nin, kullanıcılara, bir bayi sitemi ile çok sayıda kanaldan ulaşması isteniyor. Bu doğrultuda, yine ANOVA ve FİGES ortaklığında, Fiova isimli bir şirket daha kuruldu. Fiova, bir bayi ağı kurarak bu ağın yönetimine odaklanacak. Teknik destek başta olmak üzere, çeşitli işlevleri ise NUMESYS ile aynı kaynakları kullanarak yerine getirecek.

NUMESYS, yazılım satışının ötesine geçerek fark yaratmayı hedefliyor. Bu kapsamda, mühendislik yazılımlarına yönelik teknik destek konusunda, yeni bir yapılanma oluşturuldu. Ayrıca firma, ANSYS’in, her yıl yeni çıkan ürünleri ve çözümleri ile ilgili yetenekler geliştirerek bunları da Türk kullanıcılarının ilgisine sunacak. Bu doğrultuda, NUMESYS’in organizasyon yapısı, Şekil 1’deki gibi oluşturuldu.

 

Şekil 1. NUMESYS’in organizasyon yapısı.

 

Satış tarafında; Bölgesel Müşteri Yöneticileri, Stratejik Müşteri Yöneticileri, Akademik Müşteri Yöneticileri ve İş Geliştirme Birimi yer alacak (Şekil 2).

Şekil 2. NUMESYS’in satış organizasyonu

.

NUMESYS, Türk sanayisinin Ar-Ge ve özgün ürün çalışmaları arttıkça, ANSYS başta olmak üzere, mühendislik yazılımlarına olan ihtiyacın da artacağını öngörüyor. Bu kapsamda, bu yazılımları ve yeteneklerini, firmalara ve yeni yetişen gençlere anlatmayı hedefliyor. Firmanın ülke genelindeki ağı, bölgesel ofislerle artacak. Akademik Müşteri Yöneticileri de üniversite ve araştırma kurumları üzerine eğilecek.

NUMESYS’in, öncülleri ANOVA ve FİGES’ten farklılaştığı noktalardan biri, iş geliştirme faaliyetleri olacak. NUMESYS özelinde, iş geliştirme, mevcut ürünlerin satışından çok, yeni ürünlerin satışı ile ilgili bir kavram. ANSYS’in geniş bir çözüm ailesi var ve bunların tümü, Türk kullanıcılar tarafından henüz kullanılmıyor. Ayrıca, bu çözüm ailesine, her yıl yeni ürünler ekleniyor. NUMESYS’in iş geliştirme birimi, Türkiye’de kullanılmayan ve belki de bilinmeyen çözümleri, Türk kullanıcıların ilgisine sunmayı amaçlıyor. Böylece, Türk kullanıcılar, aslında ihtiyaç duydukları; ancak bu ihtiyaçlarını karşılayacağından haberdar olmadıkları çözümlerle de tanışacaklar. Bunun için, ilk olarak ANSYS’in elektromanyetik ve yapısal çözümleri seçildi.

NUMESYS’in getireceği önemli bir diğer yenilik de Teknik Müşteri Yönetimi. ASELSAN, ROKETSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii gibi ana yüklenici firmalar, çalışmalarında, ANSYS’in çözümlerinden yoğun şekilde faydalanıyor. Bu tür firmalar, stratejik müşteri yönetiminin de ötesinde bir yapılanmayı gerektiriyor. ANSYS’in diğer ülkelerde uyguladığı gibi, Stratejik Müşteri Yöneticisi’nin yanında, bir de Teknik Müşteri Yöneticisi’nin bulunması, bu tür firmalara verilen hizmetin kalitesini, önemli ölçüde arttırıyor. NUMESYS de böyle bir yapılanmayı, ANSYS’ten, bu konuda yaklaşık 10 yıllık tecrübeye sahip Oliver Zühlke’yi transfer ederek kurdu.

Gelişmekte Olan Ürünler bölümü, ANSYS dışında temsilcisi olunan, ROMAX gibi yazılım ürünlerini ele alacak. Böylece NUMESYS, farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarını, her biri sektörünün önde gelen ürünleri ile karşılamaya devam edecek.

Bayi Yönetimi Bölümü ise Fiova’ya hizmet verecek.

  

Farklı Birleşme Modelinin Getirdiği Toplantı

NUMESYS’in çekirdek kadrosu, ANOVA ve FİGES çalışanlarından oluşuyor. Tüm Türkiye’ye hizmet veren şirket, farklı illerde ofislere sahip. Bu tabloda, 10 Ağustos’taki toplantı, hem NUMESYS’in üst ve orta yönetimini birbiri ile daha yakından tanıştırmak hem de çalışanlara, firmanın yapısını ve gelecek planlarını anlatmak amaçlarıyla düzenlendi. Toplantıda, NUMESYS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Emre Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Koray Gökalp, NUMESYS’in kuruluş hikâyesini ve vizyonunu anlatırken, Genel Müdür Ekin Ersan, NUMESYS’in organizasyonu ve gelecek planları hakkında bilgi verdi. Genel Müdür Yardımcıları; Berrak Öncel, Dr. Can Alpdoğan ve Oliver Zühlke de kendilerini ve birimlerini tanıttılar.

Rekabetten Ortaklığa

Toplantıda ilk olarak, aynı zamanda ANOVA’nın da Kurucu Ortağı ve Simülasyon Direktörü olan Dr. Emre Öztürk kürsüye geldi. Dr. Öztürk, NUMESYS’in kuruluş hikâyesini, ana hatları ile şöyle anlattı:

 • 2006 yılına kadar, ANOVA FLUENT’in; FİGES de ANSYS’in Türkiye distribütörleriydiler ve aralarında bir rekabet yoktu.
 • 2006 yılında, ANSYS, FLUENT’i satın aldı. Böylece, ANOVA da ANSYS’in distribütörü oldu ve ANSYS, Türkiye’de 2 distribütörle temsil edilir hale geldi.
 • 2006 yılından itibaren, yaklaşık 10 senelik süreçte, ANOVA ve FİGES arasında, iki tarafın da kazanan olamadığı bir rekabet başladı. Dr. Öztürk, bu süreci, şu sözlerle anlattı: “Bu süreçte ortaya çıkan fırsatlarda, her iki firma da kazanma adına eğitimler, ücretsiz proje çalışmaları, sayısız toplantılar yapıyordu. Tavsiye edilen satış fiyatını ANSYS firması belirliyordu; ama ANOVA da FİGES de burada mükerrer emek harcıyordu. Neticede ise firmalardan yalnızca bir tanesi siparişi alıyor; diğer firmanın emeği boşa gidiyor ve kaynaklar verimsiz bir şekilde kullanılıyordu.”
 • 2015 yılında, Koray Gökalp’in FİGES Genel Müdürü olması ile ANOVA ve FİGES, bu rekabeti yumuşatarak, Dr. Öztürk’ün deyimi ile “co-opetition” (İngilizce rekabet ve iş birliği kelimelerinin bileşimi) dönemine girdi. Bu dönemde, iki firma, iyi niyet çerçevesinde birlikte hareket etti. Özellikle satış aşmasına getirilen müşterilerde ise rekabet bir kenara bırakıldı. Bu sürecin, yalnızca ANOVA’ya ve FİGES’e değil, özellikle de temsil edilen yazılımları Ar-Ge süreçlerinde kullanan firmalara büyük yararı olduğu; kaynakların daha doğru kullanılması neticesinde, kullanıcıların daha iyi teknik destek aldıkları, ürünü daha bilinçli kullandıkları ve müşteri memnuniyet oranlarının arttığı gözlendi.
 • 2017’nin Ocak ayında, Fransa’da, ANSYS’in bir konferansında, birleşme konusunda karar alındı ve NUMESYS’in kuruluş süreci başladı. İki firmanın birbirini tamamlayan teknik uzmanlıkları, kullanıcıların teknik ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilir bir noktaya ulaştı.

Dr. Öztürk, NUMESYS’in, kendi yönetimine sahip, kurumsal bir firma olması vizyonuyla kurulduğunu ve ortakların, icrada rol almadığını özellikle vurguladı. Ortaklardan oluşan yönetim kurulunun görevlerini ise şöyle sıraladı:

 • Ortaklar arasındaki ilişkilerin yürütülmesini sağlamak,
 • Bütçe kontrolü yapmak,
 • Gerektiğinde satış faaliyetlerine destek olmak,
 • Vizyon ve strateji oluşturmak ve
 • Mühendislik yazılımlarının, Türkiye genelinde tanınması ve yaygınlaşması için destek olmak.

 

Teknik Taraf Ön Plana Çıkacak

Aynı zamanda FİGES Genel Müdürü olan Koray Gökalp, NUMESYS’in kuruluşunun ardındaki, farklı bir noktaya işaret etti: “FİGES’te göreve başladığımda, şunu fark ettim: Yazılım satışı işi, artık [belli bir noktaya gelmişti] değişmiyordu. Çöküş eğilimindeydi. Dolayısı ile yeniden ele alınması gerekiyordu. Analizlerim, yazılımın geleceğinin, satış tarafında değil de teknik tarafta olması gerektiğini gösterdi. [Geçmişte] Satış ekibine çok iyi yatırım yaptık ve çok da iyi bir satış ekibimiz oluştu. Ama teknik tarafta, sadece ANSYS’e özel bir grup yaratmak gerekiyordu… ANSYS toplantılarında, şunu gördüm: Mühendisler, ürünlerine âşıktı. ANSYS’in 1 milyar dolar cirosu var; 300 milyon doları, yazılım geliştirmeye ayrılıyor. Eğer 300 milyon dolar harcanmışsa [geçen sene ile bu sene arasındaki yazılımın özelliklerinde] ciddi bir fark vardır. Şimdi [NUMESYS’te] bu odaklanmış grup, bu gelişmeleri takip edecek.”

Gökalp, ANSYS’in, dünya genelinde, her ülkede satış kanallarını arttırmayı hedeflediğini; NUMESYS’in kurulmasıyla ise bu hedefin tam tersine bir iş yaptıklarını anlattı. ANSYS’in, Türkiye özelinde, bu fikri çok beğendiğini ve desteklediğini de sözlerine ekledi.

Gökalp, NUMESYS’in, yurt dışında yatırım yapmasının da planları arasında olduğunu belirtti.

Konuşmasının son bölümünde Gökalp, ANOVA ile ortaklıklarının, NUMESYS ile sınırlı kalmayacağı bilgisini de paylaştı: “Çok büyük bir projeye, ana yüklenici–alt yüklenici olarak değil; kol kola, ana yüklenici adayları olarak girdik. Dev bir mühendislik grubu oluşturduk. Olası her işte, bir arada olmaya hevesle bakıyoruz.”

Yeni Bir Kurumsal Kültür

NUMESYS Genel Müdürü Ekin Ersan, NUMESYS’in iş yapış tarzındaki farklılıklar ile ilgili bilgiler verdi: “Şimdiye kadar yapılmayan şeyleri yapmak istiyoruz. Örneğin, bir iş geliştirme kültürü oluşturmak istiyoruz. Bizim yıllar içerisindeki pratiğimiz, belli bir yazılım üzerine inşa edildi. Herkesin rakamları tutturmak için, güvenli bölgede kalmak istediği bir pratikten söz ediyorum. Eskiden bu normal karşılanabilirdi. Ama bugün, Türk savunma ve havacılık sektörü giderek gelişiyor ve yeni ürünler ortaya koyuyor. Bu doğrultuda, ANSYS’in yeni satın aldığı teknolojileri ya da Türkiye pazarında henüz kullanılmayan teknolojileri de daha iyi tanımamız ve tanıtmamız gerekiyor. Teknik Müşteri Yönetimi ile de işte bu kapsamda farklı bir yapılanmaya gideceğiz ve sektöre, yenilikler getireceğiz.”

Ersan, “Neden NUMESYS?” sorusuna, müşteri bakış açısı ile şu cevapları verdi:

 • Güçlü Teknik Destek: ANOVA ve FİGES’ten alınan miras, derin mühendislik bilgisi ve tecrübesinin yanı sıra gerektiğinde ANOVA ve FİGES’in mühendislik kaynaklarından da yararlanılması ile yaklaşık 150 mühendislik bir iş gücü.
 • Uluslararası Firma Olma Vizyonu: Oliver Zühlke’nin ekibe katılmasının da gösterdiği gibi, NUMESYS, bilgi ve tecrübeye ulaşmak için, uluslararası kaynakları da kullanmaya hazır.
 • Güvenilir Hizmet: ANOVA ve FİGES’in tecrübeleri de dikkate alındığında, NUMESYS aslında, sektöre on yıllardır hizmet veren, güvenilir bir iş ortağı.

Ersan, geçen yıl yaptıkları bir ankette, müşterileri için en önemli olan şeyin, ANSYS ürünlerinin yetkinliğinin değil, verilen teknik hizmetin kalitesi olduğunu gördükleri belirtti. NUMESYS de stratejilerini, bu sonuç doğrultusunda belirliyor.

Ersan, NUMESYS’in gelecek planları ile ilgili de şunları paylaştı:

 • Firma, satış sonrası hizmetler ve müşteri ilişkileri yönetimi konularında da yatırımlar yaparak bu süreçleri, otomasyona tabi tutacak.
 • NUMESYS’in üst yöneticileri, haftanın bir gününü, bölge ofislerinden birinde geçirerek firma içi iletişimi ve iş birliğini arttıracak.
 • NUMESYS çalışanları için kabiliyet geliştirme planları yapılacak ve eğitimler planlanacak.
 • Yurt dışındaki diğer ANSYS distribütörleri ile çalışan değişim programları yapılacak. Böylece, çalışanların farklı tecrübeler edinmesi sağlanacak.

 

Sektörün Gelişimine Katkı

NUMESYS Genel Müdürü Ekin Ersan, etkinlik sonrasında MSI Dergisi’ne verdiği demeçte, şunları söyledi: “Hem FİGES hem de ANOVA, yıllardır, Türk savunma ve havacılık sanayisine, üst düzeyde hizmet veriyor ve vermeye devam edecekler. NUMESYS, bu miras üzerine kuruldu; dolayısı ile sadece ticari başarının değil Türk savunma ve havacılık sektörünün başarısının da peşinde olacağız. Bu iki başarı kategorisinin birbirine bağlı olduğunun da bilincindeyiz. ANSYS ve temsilcisi olduğumuz diğer yazılımlar, tüm dünyada, savunma ve havacılık alanında, teknolojinin en ilerisinde ürün geliştiren firmaların kullandığı araçlar. Diğer bir deyişle, bugün bir tank, gemi, uçak, motor ya da farklı bir alt sistem geliştiriyorsanız, rakipleriniz de bu araçları kullanıyor. Biz de bu araçları, sektöre maliyet-etkin bir şekilde sunacağız; araçların, eğitim ve teknik destekle en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak fark yaratacağız. Sektörün, mühendislik gücüne güveniyoruz; dünyanın en iyileri arasındayız. Biz de temsilcisi olduğumuz ANSYS ve diğer ürünlerin, başka ülkelerdeki temsilcilerinden çok daha üstün bir performans göstererek fark yaratacağız. Bu fark, ürünlerin, Türk mühendisleri tarafından çok daha etkin kullanılmasını sağlayacak ve ortaya, çok daha yetkin ve rekabetçi savunma ve havacılık ürünleri çıkacak. Bu bakış açısıyla baktığımızda, kendimizi, sektörün vazgeçilmez ve kritik bir parçası olarak görüyoruz ve sektörün önüne koyduğu her hedeften, kendimize de bir pay çıkartıyoruz. Hep birlikte, daha büyük hedefler için çalışacağız.”

 

 2,242 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.