Ana Sayfa Manşet Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “50. yılda hedefimiz, uluslararası alanda ulaşmış olduğumuz küresel oyuncu rolümüzü yerel iş birlikleriyle güçlendirmek.”

Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “50. yılda hedefimiz, uluslararası alanda ulaşmış olduğumuz küresel oyuncu rolümüzü yerel iş birlikleriyle güçlendirmek.”

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com

Bu yıl kuruluşunun 45. yıldönümünü kutlayan Nurol Makina, büyümesini, özellikle uluslararası pazarlarda sürdürüyor. Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, firmanın 45 yıllık birikiminin günümüze yansımalarını, 2021 yılı faaliyetlerini ve 50. yıl dönümüne giden yoldaki hedeflerini, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

Nerdeyse yarım asırlık bir firma olarak, gerek tasarım ve üretim kapasitemizle gerekse insan kaynağımızla dünyanın önde gelen zırhlı araç üreticileri ile rekabet ediyoruz. Mühendislik, üretim ve sektör tecrübemizin, kullanıcılardan gelen geri dönüşlerle ürünlerimize aktarılması sayesinde kullanıcı memnuniyetini üst seviyede tutuyoruz. Ayrıca tecrübemiz, ürünlerin olgunluk seviyelerini de yukarılara taşıyor.

MSI Dergisi: Nurol Makina, bu yıl kuruluşunun 45. yıl dönümünü kutladı. 45 yıllık birikim, Nurol Makina’ya neler kazandırdı?

Engin AYKOL: Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki Nurol Makina’nın kuruluşundan bugüne kadar üstlendiği misyon, gelişmeleri takip ederek Türkiye’nin ihtiyaçlarının değerlendirmek, bu ihtiyaçları en iyi seviyede karşılamak ve ülkemize katma değer kazandırmak oldu. 1976 yılında sanayi tesisleri kurulması ve mühendislik alanında faaliyet göstermek amacıyla kurulan Nurol Makina, bugün savunma sanayisinde milli ve yerli tasarım özgün ürünleri ile bir küresel bir oyuncu haline geldi.

Nurol Makina, kurulduğundan beri birçok büyük ölçekli taahhüt işini üstlendi ve projelerini başarıyla teslim etti. Mühendislik ve üretim alanlarında edindiği tecrübeyi, 1990 yılı sonrasında yerli alt sistem ürünlerinin tasarımında kullandı. Tasarımını ve üretimini yaptığı özgün zırhlı araçları ile gerek ülkemize gerekse Güney Amerika’dan, Afrika’ya, Avrupa’dan, Körfez ülkelerine, Asya’ya ve son olarak da Uzak Doğu’ya kadar kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Nurol Makina, aradan geçen zaman içinde, zırhlı iç güvenlik araçları, muharebe araçları ve özel amaçlı zırhlı araçlar üzerinde kabiliyetlerini arttırdı ve bu alanlarda uzmanlaştı. Nurol Makina bugün, sadece zırhlı araç tasarımcısı ve üreticisi değil, aynı zamanda entegratör olan ve teknoloji geliştiren bir firma olarak karşımızda duruyor. Bu rolüyle de başta ASELSAN olmak üzere, birçok sistem ve alt sistem üreticisiyle ihracatı hedefleyen çalışmalar yapıyor.

Ürünlerimizde özgün tasarım ve üretime önem veren bir firma olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olmaya layık görüldük. Böylece, Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri kapsamında bilgi birikimi ve kabiliyetlerin arttırılması ve bunun yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması amacıyla sistematik bir temelde yaratıcı çalışmalar yürütüyoruz. Bu sayede alanımızda bilimsel ve teknolojik gelişmeler kaydediyoruz.

Aynı zamanda teknoloji üreten bir firmayız. Bu kapsamda zırhlı araç ve yardımcı sistem teknolojileri üzerinde çalışmalarımız var ve bunları patentliyoruz.

Faaliyetlerimizin gerekliliği olarak, yerleşkemizde, tekerlekli zırhlı araçlar için mobilite ve yetenek performans testlerinin yapılabilmesini sağlayan bir araç test alanı bulunuyor. Test alanımızda, ağırlıklı olarak araçlarımızın kabul faaliyetleri kapsamında testler icra ediyoruz. Bunun yanı sıra sahada, yani ilgili ülkede veya coğrafyada, mümkün olduğunca, müşterilerimizle birlikte arazide testler gerçekleştiriyoruz ve bu konuya büyük önem veriyoruz. Bence bu testler konusunda esneklik sağlamak, tüm altyapısal gelişimlerin ötesinde bir durum. Bu kapsamda her coğrafyada farklı hava koşulları ve zeminlerde araçlarımızın üstün performansını görme imkânımız oluyor. Sahadan gelen geri bildirimlerin bize büyük katkısı oluyor ve hızlı adımlar atmamızı sağlıyor. Bu testler sayesinde, sahada önem kazanan özelliklerle ilgili standartları belirleyebiliyoruz. Sahadan gelen geribildirimlerle süreçlerimizi daha çevik hale getiriyoruz.

Tesislerimizde ise son teknoloji üretim altyapımızla faaliyet gösteriyoruz. 5 eksenli lazer kesim, robotik kaynak, çok mastarlı yüksek tonajlı presler, kumlama ve fırın boyama gibi ülkemizde sayılı tesiste yer alan donanım ve teçhizata sahibiz. Bu şekilde ürünlerimizin yüksek kalitesinin sürdürülebilirliğini, kullanıcının güveninin artmasını ve kullanıcıya uzun yıllar hizmet edebilmeyi sağlıyoruz.

Kurum kültürü açısındansa çevik bir iş gücüne sahibiz; COVID döneminde bile bizim yetki alanımız dışında kalan zorunlu kesintiler hariç hep işimizin başında olduk. Tekrarlanmasını arzu etmesek de önümüzdeki dönemlerde bu ve buna benzer durumların ortaya çıkmayacağı garanti edilemez. Artık bu konuda daha tecrübeli ve çevik olduğumuzu düşünüyorum.

Nurol Makina’nın, farklı modellerden ve bu modellerin farklı sürümlerinden oluşan geniş bir araç ailesi bulunuyor.

MSI Dergisi: 45 yıllık birikimi, Nurol Makina’ya faaliyetlerinde ne gibi rekabet avantajları sağlıyor?

Engin AYKOL: Nerdeyse yarım asırlık bir firma olarak, gerek tasarım ve üretim kapasitemizle gerekse insan kaynağımızla dünyanın önde gelen zırhlı araç üreticileri ile rekabet ediyoruz. Şu anda 20’nin üzerinde ülkede envantere giren binlerce araç ile küresel bir oyuncu olduk.

Birikimlerimizin başında, kurumsal etik kurallarımız ve değerlerimiz geliyor. Tabii ki Nurol Makina, kâr etmesi gereken ticari bir işletme. Fakat biz hiçbir zaman kâr etmek için yaptığımız işin kalitesinden feragat etmedik. Kullanıcılarımıza ve karar vericilere, ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her zaman şeffaf bir şekilde yaklaştık. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilirlik İlkelerini, Nurol Holding çatısı altında imzalamış bir firmayız. Bu yüksek etik standartlardaki yaklaşımımızın, kullanıcı ve karar vericiler nezdinde oluşturmuş olduğu güven ve itibarın, içinde bulunduğumuz rekabette en önemli avantajlarımızdan birisi olduğunu söyleyebilirim.

Bu konuda bir örnek vermek isterim. 2020 yılının sonunda, Malezya’da açılan uluslararası zırhlı araç ihalesine, Türkiye ve farklı ülkelerden 23 firma katıldı. Nurol Makina, teknolojisi ve kalitesi ile bu ihaleden birincilikle çıktı ve resmi olarak sonuç tarafımıza bildirildi. Malezya’daki karar verme sürecinde, etik duruşumuzun ilgili makamlar tarafından görülmesinin de bu kararın alınmasında önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum.

Mühendislik, üretim ve sektör tecrübemizin, kullanıcılardan gelen geri dönüşlerle ürünlerimize aktarılması sayesinde kullanıcı memnuniyetini üst seviyede tutuyoruz. Ayrıca tecrübemiz, ürünlerin olgunluk seviyelerini de yukarılara taşıyor.

Bu bilgi ve birikim ışığında, müşterilerimize ve paydaşlarımıza elimizden gelenin fazlasını vermek için çalışıyoruz. Ülke ekonomimize sağladığımız katma değeri sürekli arttırmanın peşindeyiz. En önemlisi de ürünlerimizin, canları korumak ve insanları, güvenli noktalara emniyetli bir şekilde taşımak amacıyla yapıldığının bilincindeyiz.

Nurol Holding gibi köklü ve büyük bir yapının parçası olmak ve daha önce gerçekleştirilen birçok büyük çaplı projeler sayesinde referanslarımızın sayıca çokluğu, potansiyel müşterilerimize güven veriyor.

Günümüzde her sektörde olduğu gibi savunma sektöründe de değişimlere ayak uydurmak, başarı için vazgeçilmezdir. Yenilikçilik ve değişime açık olmak ve bu kavramların sürekliliğini sağlamak, Nurol Makina’yı rakiplerine göre öne çıkaran temel hususlardandır.

2021’de 3 Yeni Sözleşme; 4’üncüsü de Yolda

MSI Dergisi: Günümüze gelecek olursak… Nurol Makina nasıl bir yılı geride bırakıyor? Bu yılın öne çıkan gelişmeleri neler oldu?

Engin AYKOL: Öncelikle geçtiğimiz yıl içerisinde birçok aksilik yaşamamıza rağmen müşterilerimize vermiş olduğumuz takvimlere uyumlu bir şekilde ilerleme gösterdik. Oldukça yoğun geçen bu süreçte, STA araçlarımızın Faz-1 projesini tamamladık. Teslimat yoğunluğu yaşadığımız bir yıl olan 2021’de, son 8 ay çok yoğun bir araç sevkiyatı ve teslimatı gerçekleştirdik. Yine bu yıl içerisinde, yeni ve mevcut kullanıcılarımızla birçok yeni sözleşme imzaladık.

Ayrıca 2021 yılında, farklı araç konfigürasyonları konusunda en büyük sayıya ulaştık. Firmamızdaki personel sayısının artması ve kabiliyetlerimizi geliştirme ihtiyacının ortaya çıkmasıyla gündeme gelen ek tesis ihtiyacımızı, Sincan’da restore ettiğimiz ve ürün destek faaliyetlerimizi yürüteceğimiz Göktürk şubemizi devreye alarak çözdük.

Yeni tasarım bazı ürünlerimizin üretimine de başladık. IDEF 2021 fuarında sergilediğimiz YÖRÜK’ün pick-up sürümünü de bu gelişmeler içerisine dâhil edebiliriz. Önümüzdeki dönemde, bunun gibi birçok yeniliğe imza atacağız.

EJDER YALÇIN, NGVA (NATO Generic Vehicle Architecture / NATO Jenerik Araç Mimarisi) uyumlu altyapısı ve taşıdığı faydalı yükler sayesinde NATO konseptlerine uyumlu ağ destekli muharebe sahasının bir parçası olarak görev yapabiliyor.

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın son dönemdeki çalışmalarında, ihracatın ağırlıklı olduğunu görüyoruz. İhracat, yurt içi pazarda henüz gündemde olmayan, örneğin NATO Genel Araç Mimarisi (NATO Generic Vehicle Architecture / NGVA) uyumluluğu gibi konuları da gündeme getiriyor. Nurol Makina, uluslararası ölçekte rekabetçi bir oyuncu olmak için neler yapıyor?

Engin AYKOL: Tüm araçlarımızın zaten gelişmiş bir elektronik mimarisi bulunmaktaydı. Bu mimariyi, Avrupa ve NATO pazarımıza uygun olarak NGVA standardına uyumlu hale getirdik. Ar-Ge faaliyetlerimizi, tesislerimizde güncel bir üretim yaklaşımıyla sürdürüyoruz. Ayrıca, teknolojinin bize sağladığı en yeni imkânları, araçlarımızda verimli şekilde kullanıyoruz. Artık telefon ve tablet gibi akıllı cihazlar aracılığıyla araçlarımızı komuta edebiliyoruz. Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimize satış sonrası verdiğimiz uzaktan bakım ve eğitim hizmetleri de dijitalleşmeye paralel şekilde en üst seviyeye çıkmış durumda.

45 yıllık birikime ek olarak, teknolojiye sağlıklı bir şekilde adapte oluşumuz; Ar-Ge, ürün özellikleri ve müşteri memnuniyeti ve deneyimi gibi kilit konularda sürdürülebilirlik sağlamamıza imkân tanıyor. Tüm fonksiyonlarımız, müşteri odaklı çalışıyor.

Burada iş geliştirme faaliyetlerimizden de bahsetmek istiyorum. Nurol Makina’nın uluslararası bir oyuncu olması, tasarımından üretimine, kaliteden iş geliştirmeye kadar iyi belirlenmiş ve birbiri ile iyi koordine edilmiş stratejilerin bir sonucu. İş geliştirme bölümümüz, pandemi zamanında yapmış olduğu değerlendirmelerle pragmatik kararlar alarak hedeflerini revize etti ve hedef kullanıcı kitlesiyle, şartların el verdiği oranda, gerekirse özel izinler çıkartarak temaslarını hiçbir zaman kesmedi. Geçen yıl yaşanan krizin yansımalarını iyi değerlendirdik ve yürüttüğümüz iş geliştirme faaliyetleri, bu yılın göstergelerine pozitif olarak yansıdı.

Nurol Makina, YÖRÜK’ün geliştirilmesinde, hem EJDER YALÇIN’ın farklı kullanıcılarından ve yoğun operasyonel kullanımından gelen geri beslemeleri hem de kurumsal seviyedeki dinamik ve çevik iş yapma modellerinden faydalandı.

MSI Dergisi: Nurol Makina araçları, sahada görev yapan askerleri ve emniyet güçlerini koruyor; sizler de yaptığınız işin bu yönünü çok önemsiyor ve ön plana çıkartıyorsunuz. Son dönemde kullanıcılarınızdan, araçlarınızın, beka başta olmak üzere sağladığı kabiliyetlerle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız; okuyucularımızla paylaşabileceğiniz anekdotlar var mı?

Engin AYKOL: Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.” Nurol Makina olarak, biz de bu yaklaşımı benimseyerek ürünlerimizin, sahadaki askerlerimiz ve emniyet güçleri için üst düzey güvenlik ve kullanışlılık sağlamasına önem gösteriyoruz. EJDER YALÇIN, uzun yıllardır, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında, sayısız operasyonda ve muharebe sahasında kendini kanıtlamış bir araç. Ülkemiz dışında, Sahel bölgesinde yer alan terör tehditleriyle mücadele de örnek olarak verilebilir. Araçlarımız, çeşitli hava olayları ve coğrafi koşullar altında saldırılara göğüs geriyor, her geçen gün güvenilirliklerini bir kez daha kanıtlıyor. Uluslararası kullanıcılarımızın belirli bir süre araçlarımızı kullanmalarının ardından, kısa süre içinde gelen yeni siparişler, araçlarımızın kalitesinin bir göstergesi ve kanıtı durumunda. EJDER YALÇIN’la olduğu gibi, YÖRÜK (NMS 4×4) aracımızla da sahada aynı yaklaşımla hizmet vererek, dünyanın her yerinden olumlu geri dönüşler almaya devam ediyoruz. Yapılan saldırılardan araçlarımız içinde hayatı kurtulan personelden ve komutanlarından teşekkür mesajları alıyoruz. Nurol Makina olarak, araçlarımızda görev yapan personelin görevini emniyetli bir şekilde ifa etmesinden ötürü gurur ve memnuniyet duyuyoruz.

EJDER YALÇIN zırhlı araç ailesinin yeni konfigürasyonu olan 120 mm havan aracında, ASELSAN’ın Alkar 120 mm havan sistemi kullanıldı.

Yenilikçi ve Değişime Açık

MSI Dergisi: Günümüzde dijitalleşme, hibrit çalışma, sürdürülebilirlik gibi çeşitli yeni kavramlar önem kazanıyor. Nurol Makina, geleceğe ayak uydurmak için neler yapıyor? 45 yıllık birikim, bu faaliyetlerinize nasıl bir katkı sağlıyor?

Engin AYKOL: Günümüzde her sektörde olduğu gibi savunma sektöründe de değişimlere ayak uydurmak, başarı için vazgeçilmezdir. Yenilikçilik ve değişime açık olmak ve bu kavramların sürekliliğini sağlamak, Nurol Makina’yı rakiplerine göre öne çıkaran temel hususlardandır. Yakın zamanda, hibrit çalışma yöntemini, gerektiğinde devreye alabildiğimizi gördük. Savunma sanayisi gibi kritik bir sektörde yer alan ve uluslararası çapta faaliyet gösteren bir firmayız ve bu nitelikler, müşterilerimizle birebir temasta olmamızı gerektiriyor. Bu sebeple yapımız tamamen hibrit çalışma yöntemine geçiş yapmaya olanak sağlamıyor. Tabii ki gerektiğinde hibrit çalışma yöntemini tekrar uygulayabiliriz; çünkü uzaktan çalışabilmek için gerekli tüm altyapıya sahibiz.

Hibrit çalışmaya ek olarak, geleceğe ayak uydurmak için ürün destek faaliyetlerimizde arttırılmış sanal gerçeklik teknolojilerini hayata geçiriyoruz. Bu sayede kullanıcılarımız, bakım ve onarım gibi konularda daha bilgili ve çözüm odaklı olabilecek. İleride de bunu tüm müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Bu ve bu gibi daha birçok konuda çalışmalarımız sürüyor ve ilerleyen dönemde gelişme göstermeye devam edeceğiz.

EJDER YALÇIN, farklı konfigürasyonları ile uluslararası kullanıcıların tercihi oluyor.

MSI Dergisi: 5 yıl sonra kutlayacağınız 50. kuruluş yıl dönümünüzde, nasıl bir Nurol Makina göreceğiz? 50. yıla dair hedeflerinizi okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Engin AYKOL: 50. yılda hedefimiz, uluslararası alanda ulaşmış olduğumuz küresel oyuncu rolümüzü yerel iş birlikleriyle güçlendirmek. Aktif olduğumuz coğrafyaları genişletmek, aynı zamanda kullanıcı sayımızı arttırmak, emin adımlarla ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştireceğimiz büyüme planlarımız kapsamında yer alıyor. Bütün bunları başarırken, hızla gelişen teknolojinin ve bu doğrultuda sürekli değişen ihtiyaçların da bilinciyle hareket edeceğiz. Ar-Ge faaliyetlerimiz sayesinde sağlıklı ve zamanın ötesinde öngörüler yaparak, daima dönemin teknolojik koşullarıyla paralel bir gelişim içerisinde olmayı hedefliyoruz.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.