Ana Sayfa Manşet Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “Önümüzdeki 5 yıllık süreç içinde, Nurol Makina’nın, araç ve konfigürasyon çeşitliliği ve üretim kapasitesi ile küresel anlamda rekabete yön veren bir oyuncu haline geldiğini ve Türk savunma sanayisinin ve Türkiye’nin, küresel seviyede marka olmuş firmalarından biri olduğunu göreceğiz.”

Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “Önümüzdeki 5 yıllık süreç içinde, Nurol Makina’nın, araç ve konfigürasyon çeşitliliği ve üretim kapasitesi ile küresel anlamda rekabete yön veren bir oyuncu haline geldiğini ve Türk savunma sanayisinin ve Türkiye’nin, küresel seviyede marka olmuş firmalarından biri olduğunu göreceğiz.”

Nurol Makina, başta EJDER YALÇIN olmak üzere, geliştirdiği ve kullanıma sunduğu yeni nesil araçları ile 2010’lu yılların, özellikle ikinci yarısında önemli bir atılım yaptı. Firmanın son dönemde yakaladığı başarı, bu atılımın, 2020’li yılların ilk yarısında, ihracat alanında da devam edeceğini gösteriyor. Nurol Makina’nın ihracat alanındaki çalışmalarını, Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol’dan dinledik.

MSI Dergisi: Engin Bey, Nurol Makina, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2019” araştırmasının sonuçlarına göre, 2019 yılında, 156.282.373 dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve savunma ve havacılık firmaları arasında, 6’ncı sırada ter aldı. Bu listeye baktığımızda, Nurol Makina’nın, ihracat rakamı ile Defense News Top 100 listesine giren bazı firmaları da geride bıraktığını görüyoruz. Nurol Makina’nın ihracat faaliyetlerinin mevcut durumu ile ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?

Engin AYKOL: Belirttiğiniz üzere Nurol Makina, 2019 yılında, Türk savunma sanayisinde en yüksek ihracatı yapan kara araçları üreticilerinden biri oldu. Sözleşmelerimizin kapsamları konusunda detay bilgi verememekle beraber; EJDER YALÇIN, YÖRÜK, EJDER TOMA ve EJDER KUNTER araçlarımız için, uzun yıllara sarih sözleşmeye bağlanmış 500 adedin üzerinde araç siparişimiz olduğunu söyleyebilirim. Nurol Makina olarak, üretip de ihraç edemediğimiz hiçbir ürünümüz olmadı. Şu anda ürün portföyümüzde yer alan tüm araçlar için ihracat çalışması yaptığımızı belirtmek isterim. İş geliştirme faaliyeti yürüttüğümüz yerler için ise şunu söyleyebilirim: 4 kıtada, onlarca potansiyel ülkede, aktif olarak çalışıyoruz.

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın cirosunda ihracatın payı hangi mertebede?

Engin AYKOL: 2019 yılında, ciromuzun %90’dan fazlasını ihracattan sağladık. Bu sene de ihracatımız, aynı oranlarda gerçekleşecek.

Burada bir hususun daha altını çizmek isterim. Son yıllarda, sadece ciromuzdaki ihracat oranımız yükselmedi; ciromuz da sürekli bir artış gösterdi. Dolayısıyla yükselen bir ciro ve ihracat tutarımız söz konusu.

Nurol Makina tarafından üretilen araçlar bir arada

MSI Dergisi: Bu durumu, ticari sürdürülebilirlik bakış açısı ile yorumlayabilir misiniz?

Engin AYKOL: İhracatta yakaladığımız yüksek başarı, son yıllarda adım adım gelen bir başarı. Bu başarımızın artarak devam edeceğini vurgulamak isterim.

2017 yılından bugüne, yurt dışı pazarlarda yoğun olarak iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Araçlarımızın göstermiş olduğu üstün performans ve çalışma arkadaşlarımın özverili çalışması, ihracatta ulaşmış olduğumuz seviyeyi devamlı kılıyor.

Nurol Makina, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda, yüksek oranda ihracat yapan bir firma olacak. Uluslararası rekabette bizi ön plana çıkaran ürünlerimiz ve müşteri odaklı dinamik bir organizasyon yapımız olduğu için, geniş bir coğrafi alanda, birçok ülkedeki potansiyeller üzerinde güçlü bir şekilde çalışıyoruz. Müşteri çeşitliliğimizin olması, ticari sürdürülebilirlik açısından bize güç katan bir unsur. İhracat için tek bir coğrafyaya, tek bir müşteri profiline bağlı değiliz.

Müşteri çeşitliliğimizin olması, ticari sürdürülebilirlik açısından bize güç katan bir unsur. İhracat için tek bir coğrafyaya, tek bir müşteri profiline bağlı değiliz.

MSI Dergisi: Savunma sektöründe, ihracat ile ilgili çeşitli kalıplar var. Örneğin, “Kendi ülkenize satmadıysanız dışarıya da satamazsınız.” ya da “En düşük fiyatı vermezseniz satamazsınız.” gibi. Sizin açınızdan bu kalıplar ne ölçüde geçerli?

Engin AYKOL: Öncelikle şunu belirtmek isterim: Nurol Makina’nın önceliği, her zaman için Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK), Emniyet Genel Müdürlüğümüz (EGM) ve Jandarma Genel Komutanlığımızın (J.G.K.lığı) ihtiyaçlarını karşılamaktır. Belirtmiş olduğunuz bu kalıplar, genel olarak geçerli olsa da Nurol Makina açısından geçerli olmadıkları durumlar da yaşadık. En azından yaşadığımız tecrübeler ve deneyimlerimiz bunu kanıtlar nitelikte. Örnek vermek gerekirse YÖRÜK aracımızı, henüz tasarım aşamasındayken ve Türkiye’de envantere girmeden ihraç etme başarını elde ettik. Bir örnek daha vermek gerekirse ILGAZ aracımızın ikinci versiyonunun da araç yurt içinde henüz kullanılmaya başlanmamışken yani TSK, EGM veya J. G.K.lığı envanterine girmemişken Afrika’ya ihracatını gerçekleştirdik.

Tabii bizim şimdiye kadarki en büyük ihracat başarılarımıza imza atan EJDER YALÇIN aracımızın ilk kullanıcısı, sizin de bildiğiniz üzere, 2014 yılında EGM olmuştu. Polis Özel Harekât, Jandarma Genel Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki araçlarımız, yurt içinde birçok önemli konumda, başarıyla görev yapıyor. Bu araçların yurt içinde hem aktif olarak kullanılması hem de operasyonel kullanımda yüksek performans göstermesi, ihracat faaliyetlerimizde bize büyük avantaj sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Her seferinde görüyoruz ki; TSK, EGM ve J.G.K.lığı, yurt dışındaki kullanıcılar için çok büyük bir referans teşkil ediyor.

Fiyat konusuna gelecek olursak… Müşterilerimizin en önemli kriterlerinden biri, tabii ki de fiyat. Fakat bizim için, ürünlerimizin kalite ve güvenilirlik seviyesi, fiyatın önünde geliyor. Araçlarımızın içinde, ülkeleri için kahramanca görev yapan güvenlik görevlilerinin bulunduğunun ve bunların ne tür fedakârlıklarla ve zor şartlar altında görev yaptığının bilincindeyiz. Bu kahramanların araçlarımız ile görevlerini en etkin şekilde icra etmelerini ve bu esnada, onların can güvenliğini riske atacak en ufak bir eksikliğin bile araçlarımızda olmamasını istiyoruz. Böyle bir kalite ve güvenilirlik seviyesini baz alıp bu çerçevede de olabildiğince rekabetçi fiyatları hedefliyoruz. Dolayısıyla sadece fiyat olarak bakarsak yurt dışında, en düşük fiyatlı teklifleri sunmuyor olmamıza rağmen sunduğumuz kalite ve güvenilirlik seviyesi dikkate alındığında en iyi fiyatları sunmamız, bizim en büyük avantajımızı oluşturuyor.

Başarı Ekip İşi

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın ihracat alanındaki başarısının temelindeki en önemli etmenler sizce neler?

Engin AYKOL: İhracat başarımızın temelinde, sürekli gelişime inanan ve özveri ile çalışan ekip arkadaşlarım bulunuyor. Firma olarak yaptığımız her işte, bir önceki günden daha iyi olmayı ilke edinerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Firmamızın teknik altyapısına ve yönetim sistemlerine sürekli olarak yatırım yapıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın gelişimi için, hem kurum içinde, Nurol Makina’ya özgü eğitim programları yürütüyoruz hem de sektörün değişik uygulamalarını görebilecekleri şirket dışı eğitim programlarına katılmalarını sağlıyoruz. Kapsamlı eğitim sürecinden geçen arkadaşlarımızın, öğrendiklerini işlerimize yansıtmalarını ve inisiyatif almaktan kaçınmamalarını teşvik ediyoruz.

EJDER YALÇIN, 4’üncü versiyonu ile ihracat pazarlarında büyük ilgi görüyor.

İhracat başarımızın altında yatan diğer etmen ise ürünümüzün çeşitliliği; yani aynı platform üzerinde, birçok farklı ihtiyaca cevap verebilmemiz. Bildiğiniz üzere, EJDER YALÇIN ve YÖRÜK araçlarımız, kullanıcılarına, aynı platform üzerinde, birçok farklı konfigürasyon sunabiliyor. Tek başına bir muharebe aracı, son kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir; ancak bu platform birçok ihtiyaca cevap verdiği zaman, son kullanıcı için daha da cazip hale gelir. Dolayısıyla her biri sınıfında, son kullanıcıların her türlü ihtiyacını karşılayabilen bir ürün gamına sahibiz.

Bir diğer önemli unsur da “Satış Sonrası Hizmetler” diyebilirim. Araçlarımız, zorlu saha koşulları ve saldırı vb. durumlar ile oldukça sık karşılaşıyor. Bu yüzden, gerek sahada gerekse bakım merkezlerinde, kısa sürede ve etkin bir şekilde verilecek desteğe ihtiyaç duyabiliyorlar. Kullanıcı açısından, bu gibi sorunların zamanında ve hızlıca çözüme kavuşturulması, oldukça önemlidir. Yurt dışında envanterde bulunan araçlarımıza verdiğimiz satış sonrası hizmetler, bizim için bir diğer güç katan unsur oluyor. Nitekim şimdiye kadar araç sattığımız her ülkeden, ilave siparişler aldık ve almaya devam ediyoruz.

MSI Dergisi: İhracat çalışmalarınızın yoğunluğu, kurumsal olarak Nurol Makina’yı nasıl etkiliyor?

Engin AYKOL: Çok geniş bir coğrafi alan üzerinde iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Her ülkenin ihtiyaçları bir diğerinden farklı olduğundan, her bir müşteri için araçlarımızda bir takım değişiklikleri, maliyet etkin ve hızlı olarak yapmamız gerekiyor. Bu da ürün geliştirme çalışmalarından, planlama, tedarik ve üretime; kalite yönetim sistemlerimizden, satış sonrası destek faaliyetlerine; finans-muhasebeden, idari işlere kadar tüm faaliyetlerimizde üstün bir organizasyonel çeviklik gerektiriyor. Şunu gururla söyleyebilirim ki Nurol Makina, organizasyonel çevikliğini arttırma yolunda, son yıllarda çok sağlam adımlar attı. Bu yönde, kurumsal süreçlerimizde değişiklikler de içeren yapısal gelişimimize devam ediyoruz.

Yurt dışı rekabette bizi ön plana çıkaran en önemli hususlardan biri, kullanıcı ihtiyaçlarını teknik isterlerden finansal isterlere; sözleşme isterlerinden lojistik beklentilere kadar bir bütün olarak ele almamız ve bu ihtiyaçlara yönelik, yüksek bir organizasyonel çeviklik ile çözüm oluşturmamızdır.

EJDER YALÇIN araçlarının farklı renkleri ve kamuflaj desenleri, bu aracı tercih eden son kullanıcıların çeşitliliğini de gözler önüne seriyor.

Hedef, Hem İhracatın Hem Yurt İçi Satışların Artması

MSI Dergisi: İhracat alanındaki çalışmalarınızın, yurt içi pazara yansımaları nasıl oluyor?

Engin AYKOL: İhracat oranımızın yüksek olması, yurt içinde de tabi ki oldukça olumlu karşılanıyor. Fakat şunu belirtmek isterim; ihracat tutarımızın bu kadar yüksek olmasını hedeflemekle beraber, ciromuz içinde ihracat oranımızın bu kadar yüksek olmasını hedeflemiyorduk. Yani yurt içi kullanıcılara da üstün performanslı araçlarımızdan vermek yönünde beklentimiz bulunuyordu. Fakat son yıllardaki konjonktür sebebiyle yurt içi kullanıcılara satış yapmamız çok mümkün olmadı. Önümüzdeki yıllarda, ihracat tutarımızın daha da artmasını; bununla beraber ciromuzdaki ihracat oranının, yurt içi satışların da gerçekleşmesi ile biraz daha düşmesini öngörüyoruz.

Her kullanıcının farklı isterleri oluyor ve bu durum, bizi geliştiriyor. Son yıllarda ulaştığımız kullanıcı çeşitliliği, ürün ve hizmetlerimize birçok katkı sağladı. Örneğin, Türk güvenlik güçlerine en son verdiğimiz EJDER YALÇIN araçları 3’üncü nesil araçlarken, bugün yurt dışı kullanıcılara, EJDER YALÇIN 4+ olarak isimlendirdiğimiz bir konfigürasyon sunuyoruz. Umuyoruz ki araçlarımızı, bu gelişmiş özellikleri ile yurt içi kullanıcılarımıza da sunma imkânı bulacağız.

YÖRÜK, Nurol Makina’nın, henüz yurt içinde envantere girmeden ihraç etme başarısını gösterdiği araçları arasında yer alıyor.

MSI Dergisi: İhracat cephesinde, Nurol Makina’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Engin AYKOL: İş geliştirme ve pazarlama konusunda, sektörün en etkin firması olduğumuzu söyleyebilirim. Sınırlı kaynaklarımızın pragmatik kullanımı ile iş fırsatlarını siparişe dönüştürme konusunda çok tecrübeli bir ekibe sahibiz. Bunun yanı sıra tüm araçlarımız için görüşmekte olduğumuz birçok potansiyel müşteri bulunuyor. Fuarlar ve görüşmeler açısından, elbette ki pandeminin yaratmış olduğu bir olumsuz süreci, hep birlikte yaşıyoruz. Fakat bu durum, bizim yavaşlamamıza sebep olmuyor. Gerek dijital mecralarda olsun gerekse uzaktan çalışma yöntemlerimiz ile çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.

Sürekli değişkenlik gösteren günümüz şartlarında, doğal olarak ihtiyaçlar da değişkenlik gösteriyor. Bu doğrultuda, farklı araçların ve mevcut araçlarımızın farklı konfigürasyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Zamanı geldiğinde, bunları da gösterme fırsatı bulacağız. Yeni ürünlerimizin geliştirilmesinde, ihracat pazarları önemli bir rol oynuyor. Daha önce bahsettiğim gibi, öncelik bizim kendi güvenlik güçlerimiz olmakla beraber, tüm ürünlerimizin uluslararası pazarda sınıfının en iyileri ile rekabet edebilecek performans göstermesini gözeterek bu çalışmaları sürdürüyoruz.

EJDER YALÇIN ve YÖRÜK araçları, kullanıcılarına, aynı platform üzerinde birçok farklı konfigürasyon sunabiliyor.

MSI Dergisi: Daha genel bir perspektiften baktığınızda, hem iç pazarı hem de dış pazarı düşünerek, Nurol Makina’nın geleceği ile ilgili planlarınızı ve öngörülerinizi alabilir miyiz?

Engin AYKOL: Nurol Makina’nın, hem yurt içinde ve yurt dışında üstün performans gösteren kendi tasarımı olan araçları ile boy göstermesinden hem de finansal büyüklük anlamında geldiği noktadan gurur duyduğumu söylemek isterim. Tabii ki çalışma arkadaşlarımın ve Nurol Holding’in potansiyelini düşünerek, bu seviyeyi bizim için yeterli bir seviye olarak görmüyorum. Bu doğrultuda, büyümenin önümüzdeki senelerde de devam edeceğini, net olarak söyleyebilirim. Kara araçları sektörünün, Türk savunma sanayisinin en rekabet yoğun segmenti olduğunu biliyorsunuz. Bu sebeple geleceğe yönelik planlarımızda detaya girme şansım bulunmuyor. Şunu da ekleyebilirim: Stratejik planımızda tanımladığımız ve yurt içinde ve yurt dışında ulaşmamız gereken daha çok kullanıcı bulunuyor. Önümüzdeki 5 yıllık süreç içinde, Nurol Makina’nın, araç ve konfigürasyon çeşitliliği ve üretim kapasitesi ile küresel anlamda rekabete yön veren bir oyuncu haline geldiğini ve Türk savunma sanayisinin ve Türkiye’nin, küresel seviyede marka olmuş firmalarından biri olduğunu göreceğiz.

İş geliştirme ve pazarlama konusunda sektörün en etkin firması olduğumuzu söyleyebilirim. Sınırlı kaynaklarımızın pragmatik kullanımı ile iş fırsatlarını siparişe dönüştürme konusunda çok tecrübeli bir ekibe sahibiz.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Engin AYKOL: Nurol Makina adına, savunma sanayi sektörümüzün gelişimine önemli katkıları bulunan ve bulunduğu konumu korumakta sağladığı başarının tesadüf olmadığını bildiğim MSI Dergisi’ni, 200’üncü sayısına ulaşması nedeniyle tebrik ederim. Bu vesileyle MSI Dergisi’nin tüm çalışanlarını gönülden kutlar ve başarılarının devamını dilerim.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,278 Toplam Görüntüleme,  4 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.