Ana Sayfa Kapak Dosyası Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “Zırhlı araç üreticisi olmanın ötesine geçerek bir teknoloji şirketi olarak konumlanmak vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL: “Zırhlı araç üreticisi olmanın ötesine geçerek bir teknoloji şirketi olarak konumlanmak vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Nurol Makina, son 10 yılda, başta EJDER YALÇIN olmak üzere geliştirdiği yeni araçlarla hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok sayıda başarı kazandı ve Türkiye’nin önde gelen kara platformu üreticileri arasına ismini yazdırdı. Bu 10 yıla imzasını atan ekibin lideri olan Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, MSI Dergisi okuyucuları için geride bıraktıkları dönemin değerlendirmesini yaptı ve gelecek hedeflerini anlattı.

MSI Dergisi: Engin Bey, 1 Haziran’da, Nurol Makina Genel Müdürlüğü görevinde 10. yılınızı geride bıraktınız. Öncelikle bu önemli yıl dönümüyle ilgili sizi tebrik ediyoruz. Söyleşimizin başında da sizden bu 10 yılın genel bir değerlendirmesini yapmanızı istiyoruz. 2012’de göreve geldiğinizde hedefleriniz nelerdi ve bunları ne ölçüde gerçekleştirmeyi başardınız?

Engin AYKOL: Öncelikle tebrikleriniz için çok teşekkür ederim. Sizlerin de bahsettiği üzere Nurol Makina’daki 10. yılımı geride bırakıyorum. Nurol Makina olarak bugüne kadar savunma sanayisine verdiğimiz katkılar ve edindiğimiz başarılı sonuçlar, aslında kullanıcılarımızdan tedarikçilerimize kadar tüm paydaşlarımızla yüksek bir değer yaratma çabamızın bir sonucudur. Nurol Makina ailesi olarak yüksek katma değer yaratarak hizmet etmek için çalışıyoruz. 10 yılda çok yol kat ettik. Bugün itibarıyla Güney Amerika’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Körfez Bölgesi’ne, Asya’dan Uzak Doğu Asya’ya kadar birçok bölgede araçlarımız kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu gelişimi, belirsizliği ve karmaşıklığı giderek artan küresel iş ortamında sürdürülebilir bir hale getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Filipinler Genelkurmay II. Başkanı Koramiral Rommel Anthony Santo Domingo Reyes ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol.

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın bu 10 yıllık süreçteki gelişimi ile ilgili hangi noktaları ön plana çıkartmak istersiniz? Nurol Makina, bu süreçte neleri değiştirdi ve neleri başardı?

Engin AYKOL: Bu süreçte birçok gelişmeye imza attık. Üretim altyapımızı iyileştirmek için ve dijitalleşme çalışmaları kapsamında birçok yatırım gerçekleştirdik. Bizimle aynı alanda üretim yapan birçok firmanın altyapısında bulunmayan teknolojik sistemleri kullanmaya başladık. Bunların içinde 5 eksenli lazer kesim cihazları ve 7 eksenli robotik kaynak cihazı gibi teknolojik cihazlar da bulunuyor. Ayrıca çeşitli mühendislik yazılımları ve bilgi teknolojileri alanında da büyük yatırımlar yaptık. Bu sayede kendi tasarımlarımız olan ürünlerimizi daha verimli süreçlerle geliştirebiliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde aynı zamanda yeni ürünleri kullanıcılarla buluşturmaya başladık.

Çalışanlarımızın kişisel gelişimine yönelik iyileşmeler ve organizasyonel anlamda da birçok değişiklik gerçekleştirdik ve hala da gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Ürün yaşam döngüsü yönetimi bizim için çok önemli. Ürün destek faaliyetlerimizi daha verimli bir şekilde yürütebilmek için Ürün Destek Bölümümüze özel bir tesis de kurduk.

Nurol Makina’nın uluslararası ölçekte ulaştığı başarıyı, farklı coğrafyalardaki farklı kullanıcılarına bakarak görebilirsiniz. Nurol Makina, birçok güvenlik gücünün tercih ettiği bir marka oldu. Örneğin, Macaristan projesini ele alalım. NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan’ın, silahlı kuvvetlerini ve savunma sanayisini modernizasyon projesi olan “Zrínyi 2026” kapsamında Macaristan Savunma Bakanlığı, ağ destekli muharebe ortamında görev yapacak olan 4×4 sınıfındaki zırhlı araçlarını, uzun dönemli bir program ile Nurol Makina’dan tedarik ediyor. Bu da Nurol Makina’nın uluslararası alanda ne kadar rekabetçi bir konuma geldiğini gösteriyor.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol (soldan ikinci); Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky (soldan üçüncü), Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis (en sağda), Macar Genelkurmay II. Başkanı Korgeneral Zsolt Sándor (en solda) ve Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı (sağdan ikinci) ile bir arada.

EJDER YALÇIN, Görev Sistemleri ve NVGA Altyapısıyla Fark Yaratıyor

MSI Dergisi: Bu süreçte, EJDER YALÇIN’a özel bir parantez açılması gerektiğini düşünüyoruz. İlk günden bu yana EJDER YALÇIN nasıl bir gelişim gösterdi? Ana hatlarıyla aracın en güncel versiyonundan bahseder misiniz?

Engin AYKOL: Tasarımı 2014 yılında tamamlanan EJDER YALÇIN, aynı yıl Polis Özel Harekât (PÖH) tarafından kullanılmaya başlandı. Bu sayede ilk kez yurt içi envanterine soktuğumuz EJDER YALÇIN’ın, kullanıcısından aldığımız geri bildirimler doğrultusunda ikinci ve üçüncü versiyonlarını geliştirdik. Aynı zamanda Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Hava Kuvvetlerinin envanterinde de çeşitli araçlarımız bulunuyor.

İlerleyen süreçte aracımız, sahadaki performansı sayesinde yetkili makamlar ve otoriteler tarafından daha da fazla ilgi görmeye başladı. 2017 yılında, sizin de bildiğiniz üzere ilk ihracatımızı bir Afrika ülkesine yaptık. Bunun ardından devam eden süreçte ise Afrika’dan Orta Asya’ya, Körfez Bölgesi’nden Avrupa’ya ve son olarak Uzak Doğu’ya kadar birçok ülkenin envanterinde aracımız yer almaya başladı.

EJDER YALÇIN, günümüzde, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi sayesinde, kullanıcının ihtiyaç duyduğu birçok alt sistem ve faydalı yükle donatılabiliyor ve bunların entegrasyonu, tarafımızdan gerçekleştiriliyor. Bunların arasında; 120 mm havan sistemi ve çok çeşitli elektronik sistemler de yer alıyor. EJDER YALÇIN, NGVA (NATO Generic Vehicle Architecture / NATO Genel Araç Mimarisi) alt yapısına sahip. Bu da kullanıcısına, çok çeşitli alt sistemleri, kolay ve hızlı bir şekilde entegre edebilme imkânı sağlıyor.

Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın ulusal ve uluslararası ölçekte ulaştığı noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kapsamda Nurol Makina, rekabette hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Engin AYKOL: Nurol Makina’nın uluslararası ölçekte ulaştığı başarıyı, farklı coğrafyalardaki farklı kullanıcılarına bakarak görebilirsiniz. Nurol Makina, birçok güvenlik gücünün tercih ettiği bir marka oldu. Örneğin, Macaristan projesini ele alalım. NATO ve Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan’ın, silahlı kuvvetlerini ve savunma sanayisini modernizasyon projesi olan “Zrínyi 2026” kapsamında Macaristan Savunma Bakanlığı, ağ destekli muharebe ortamında görev yapacak olan 4×4 sınıfındaki zırhlı araçlarını, uzun dönemli bir program ile Nurol Makina’dan tedarik ediyor. Bu da Nurol Makina’nın uluslararası alanda ne kadar rekabetçi bir konuma geldiğini gösteriyor.

Avrupa ülkeleri, bu tür tedariklerin yapılması kararını verirken oldukça seçici davranıyor. EJDER YALÇIN ve YÖRÜK 4×4 araçlarımız, tedarik öncesinde birçok zorlu teste tabi tutuldular ve bunlardan başarıyla çıkıp seçilen ürünler oldular.

Malezya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tan Sri Zamrose Mohd Zain ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol

Genel olarak baktığımızda; ürünlerimizin özgün tasarım olması, yaratıcı mühendislik kabiliyetlerimiz, çevik üretim kabiliyetlerimiz, ürünlerimizi dünyanın farklı yerlerindeki farklı ihtiyaçlara sahip kullanıcılara ulaştırılabilmemiz, aynı platform üzerinde birçok farklı konfigürasyonu kullanıcıların isteğine göre sunabilmemiz ve bu süreçlerde Nurol Holding’in desteği, Nurol Makina olarak bizi en çok ön plana çıkaran özelliklerimizdir diyebiliriz.

Geldiğimiz noktaya bakacak olursak hemen her kullanıcımız ile birden fazla sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Şu anda EJDER YALÇIN alıcısı olarak 10 ülke bulunuyor. YÖRÜK 4×4 aracımız ise tasarımının tamamlandığı günden itibaren kısa süre içinde dikkatleri üzerine çekti ve bu aracımız için de şu anda 4 ülke ile sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Diğer araçlarımız arasında yer alan ILGAZ II ve TOMA 4×4 ise yurt dışında birçok ülkenin envanterinde yer alıyor.

EJDER YALÇIN, Birleşmiş Milletler görevleri için de tercih ediliyor.

Birikimin Göstergesi: Sınai Mülkiyet Hakları

MSI Dergisi: 2012’deki Nurol Makina ile 2022’deki Nurol Makina’yı rakamlarla karşılaştırdığınızda, nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Engin AYKOL: 10 yıl önce, alanında lider bir savunma şirketi olma vizyonu ile çıktığımız yolda Nurol Makina, bugün bu vizyonu gerçeğe dönüştürmüş durumda. Nurol Makina, “özgün olarak geliştirdiği platformlarında uygulanacak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek” ve “yeni teknolojileri ve uygulamaları Ar-Ge çalışmalarına aktarmak” değerleri ile yönetiliyor.

Ar-Ge’ye verilen önemin ve entelektüel sermayenin bir göstergesi olan “Sınai Mülkiyet Hakları Yönetimi”, Nurol Makina organizasyonel yapısında “Ar-Ge Başkanlığı” altında yürütülüyor. Nurol Makina Sınai Mülkiyet Hakları Portföyü, Türkiye’nin ihracat sıralamasındaki ilk 500 firması ve Ar-Ge merkezi olan firmalar arasından derlenen verilere göre, hazırlanan Ulusal Patent Sayıları Kategorisi’nde, “2021 Yılı İlk 50 Sıralaması”nda 26. sırada yerini aldı.

Nurol Makina, Sınai Haklar Stratejisi’ni doğru belirleyip portföyünün etkinliğini arttırarak hem hukuki hem teknik yetkinliğini bir arada bulunduran süreçlerini olgunlaştırıyor. Bu sayede güçlü koruma kapsamı ve maliyet etkin bir portföy oluşturmayı hedefliyor. Patent portföyünde, 46 konu başlığı bulunuyor ve bunların 16’sı belge kararı verilmiş veya belgeye bağlanmış başvurulardan oluşuyor.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin AYKOL

Konuya tesisler açısından yaklaştığımızda, iki farklı yerleşkede, toplam 70.000 metrekare açık alana ve 34.000 metrekare kapalı alana sahip bir Nurol Makina görüyoruz. Nurol Makina tesislerinde, tekerlekli zırhlı araçlar için; hendek ve engel aşma, yan ve dik meyil tırmanma, engebeli arazi ve derin sulardan geçiş performans testlerinin yapılabilmesini sağlayan bir araç test alanı da bulunuyor.

Nurol Makina; zırh çeliği işlemek üzere kullandığı 5 eksenli lazer kesme cihazı, 7 eksenli robotik kaynak makinası, hidrolik eksantrik presler, ısıl işlem, lazer tarama ölçüm sistemi ve boyama üniteleri gibi teknolojik altyapısı ile yüksek üretim kapasitesine sahip.

Nurol Makina, sürekli iyileştirme ve yenilikçilik prensipleri uyarınca, yeni ürün geliştirme kapasitesini arttırmak için alt parça kaynak robot yatırımı, rotatör yatırımı, delikli esnek fikstürleme ve spektrometre yatırımı da gerçekleştirdi.

YÖRÜK 4×4, zırhlı muharebe aracı (üstte) ve çift kabinli pikap aracı gibi farklı konfigürasyonlara sahip.

MSI Dergisi: Geride bıraktığınız 10 yıla baktığınızda, karşılaştığınız en büyük zorluklar hangileriydi? Bunları nasıl aştınız?

Engin AYKOL: Biz ürünlerimize güveniyoruz ve ülkemizin itibarı için günbegün çalışıyor ve çabalıyoruz. Fakat rekabetin doğası gereği bazı iş geliştirme faaliyetlerimizde, kimi zaman istemediğimiz zorluklarla karşılaşabiliyoruz ya da sektör dışı gelişmeler bizi etkileyebiliyor. Bunların en önemli örneklerinden biri ise COVID-19 pandemisi oldu. Pandemi, tabii ki süreçlerimizin yönetiminde birtakım aksaklıklara yol açtı. Ancak kısa zaman içerisinde süreçlerimizi bu dönemin gereklerine uygun hale getirerek zorlukların üstesinden geldik. Bu zorlu dönemde dahi kullanıcılarımızla iletişimimizi hiçbir zaman koparmadık. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşıladığımızı düşünüyorum. Buna ek olarak, bu zorlu pandemi sürecinde tedarikçilerimizle koordineli bir şekilde, iyi bir tedarik zinciri oluşturduğumuzu değerlendiriyorum.

İhracat Hep Gündemde Oldu

MSI Dergisi: Nurol Makina, geçtiğimiz 10 yılda, yurt içi projelerin ağırlıklı olduğu bir firmadan, yurt dışı projelerin ağırlıklı olduğu bir firmaya dönüştü. Bu dönüşümün ardında yatan etmenler nelerdi ve nasıl bir süreçte gerçekleşti?

Engin AYKOL: Aslında Nurol Makina olarak, geçmişte de birçok ülkeye ihracat gerçekleştirmiştik. Bunların başında, 90’lı yıllarda Gürcistan’a gerçekleştirdiğimiz ihracat ve TOMA aracımızın birçok ülkeye satışı yer alıyor.

Benim yönetimde olduğum 10 yıl içerisinde ise önceliğimiz, Türk güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak oldu. Bir diğer önceliğimiz de yurt dışı pazardı. EJDER YALÇIN’ın kullanıcısı ile buluşması sonrasında sahada gösterdiği başarılardan aldığımız güçle, başından beri hedeflerimiz arasında olan yurt dışı pazarlara yöneldik. Süreç içerisinde Nurol Makina, ürün ve hizmetleriyle ihracat ağırlıklı bir firmaya dönüştü. Kısa süre içerisinde de EJDER YALÇIN’ın satışları, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında artış göstermeye başladı.

Geldiğimiz noktaya bakacak olursak hemen her kullanıcımız ile birden fazla sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Şu anda EJDER YALÇIN alıcısı olarak 10 ülke bulunuyor. YÖRÜK 4×4 aracımız ise tasarımının tamamlandığı günden itibaren kısa süre içinde dikkatleri üzerine çekti ve bu aracımız için de şu anda 4 ülke ile sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Diğer araçlarımız arasında yer alan ILGAZ II ve TOMA 4×4 ise yurt dışında birçok ülkenin envanterinde yer alıyor.

Nurol Makina, üretim altyapısını geliştirmek için önemli yatırımlar yaptı.

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın yurt dışındaki varlığı, ihracat projelerinin yanı sıra Nurol Makina Macaristan gibi şirket oluşumlarıyla da farklı bir boyut kazanmaya başladı. Nurol Makina’nın dost ve müttefik ülkelerle iş birliği konusuna bakışını sizden dinleyebilir miyiz?

Engin AYKOL: Aslında Nurol Makina olarak hedeflerimizden bir tanesi de farklı ülkelerde üretim tesisleri kurmaktı ve bu hedefimize, Macaristan projesi ile bir adım daha yaklaştık. Bu gibi örnekleri başka ülkelerde de uygulamayı planlıyoruz. Buna benzer projeleri, diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte gerçekleştirmek ve Avrupa pazarında adımızı daha fazla duyurmak istiyoruz. Takdir edersiniz ki Avrupa pazarı kolay bir pazar değil. Sınıfının en iyisi ürünlerin yer bulabildiği ve rekabetin oldukça yoğun olduğu bir pazar. Fakat Nurol Makina olarak bu pazara girmeyi başarabileceğimizi gösterdik. Yine oldukça yoğun rekabetin olduğu Uzak Doğu pazarında da güçlü bir şekilde yer alacağımızın bilgisini paylaşmak isterim.

EJDER TOMA, Nurol Makina’nın ihracat başarısı kazanan araçları arasında yer alıyor.

Nurol Makina olarak hedeflerimizden bir tanesi de farklı ülkelerde üretim tesisleri kurmaktı ve bu hedefimize, Macaristan projesi ile bir adım daha yaklaştık. Bu gibi örnekleri başka ülkelerde de uygulamayı planlıyoruz. Buna benzer projeleri, diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte gerçekleştirmek ve Avrupa pazarında adımızı daha fazla duyurmak istiyoruz. Takdir edersiniz ki Avrupa pazarı kolay bir pazar değil. Sınıfının en iyisi ürünlerin yer bulabildiği ve rekabetin oldukça yoğun olduğu bir pazar. Fakat Nurol Makina olarak bu pazara girmeyi başarabileceğimizi gösterdik.

Nurol Makina, yüksek sayıda üretim yapmasına olanak sağlayan altyapılara sahip.

Sürdürülebilirliğin Anahtarı Kullanıcılarla İlişkiler

MSI Dergisi: 10 yılda başardıklarınız, Nurol Makina’nın faaliyetlerinin önümüzdeki dönemde sürdürülebilirliği ile ilgili nasıl bir temel oluşturuyor?

Engin AYKOL: Sürdürülebilir olmak, aslında kullanıcılarla nasıl bir ilişki yürüttüğünüzle doğru orantılı. Ülkelerin envanterinde yer alan araçlarımızın entegre lojistik destek faaliyetlerini başarıyla sürdürebilmek, önümüzdeki dönemde muhakkak bizlere başka kapılar da açacaktır. Bunu şu anda bile yaşıyoruz. Sürdürülebilir olmanın temel faktörlerinden bir diğerinin, kurum içi çalışan memnuniyetini sağlamak olduğunun da bilincindeyiz. Bu doğrultuda çalışanlarımızın görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirebilmeleri için her türlü imkânı sağlamaya çalışıyoruz.

MSI Dergisi: Bir önceki sorumuzla bağlantılı olarak, Nurol Makina’nın önünde nasıl bir gelecek görüyorsunuz?

Engin AYKOL: Yapmış olduğumuz “5 yıllık Stratejik Plan” doğrultusunda, gerek ciromuzun gerek ihracatımızın; mevcut araç iyileştirmeleri, yeni ürün geliştirmeleri ve sektörün önde gelen firmaları ile artan iş birliklerimizle birlikte çok daha fazla artacağını söyleyebilirim. Zırhlı araç üreticisi olmanın ötesine geçerek bir teknoloji şirketi olarak konumlanmak vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni projelerimizle de bugüne kadar olduğu gibi özgün tasarımdan başlayarak satış sonrası destek hizmetine kadar, sektörde fark yaratan çözümler sunmaya ve uluslararası seviyede rekabet edebilen bir firma olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz.

EJDER YALÇIN, havan (yukarıda) ve tanksavar füze (aşağıda) gibi silah sistemleriyle donatılabiliyor.

MSI Dergisi: Bu 10 yıllık serüven, Nurol Makina’nın IDEF 2023 standına nasıl yansıyacak?

Engin AYKOL: Önceki yıllardaki stantlarımızda, mevcut araçlarımızın farklı sürümlerini sergilemiştik. IDEF 2023’te ise bazı yeni çalışmalarımızı sunuyor olacağız. Önümüzdeki süreçte, hep birlikte nelere tanık olacağımızı göreceğiz.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol‘a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.